Aihe: Etuaste+pääteaste?
1
Geetar
19.01.2005 15:53:55
Kertokaahan ihmiset hyviä etu- ja pääteaste yhdistelmiä. Putkisellaisia..!!
 
Olen alkanut miettiä sellaisen hankkimista.. helpottaisia kuitenkin kartoittamista, jos tietäisi mistä aloittaa..
 
Musatyyli on pop/rock/groove..
 
kiitos
Keep practising
otto_t
20.01.2005 10:34:24 (muokattu 20.01.2005 10:37:56)
Tilanne riippuu aika pitkälle siitä, että paljonko on rahaa käytettävissä etuasteen ja päätteen hankintaan. Omaa kokemusta on Marshallin, Mesan ja VHT:n päätteistä, joista viimeinen omaan korvaan kuulosti kaikista parhaalle. Englit kannattaa varmasti myös testata. Btw. torilla näyttäisi olevan yksi Marshall 9200 pääte, joka on ihan pätevä vaihtoehto.
 
Etuasteeksi esim. Engl 570/580, CAE 3+SE, Mesan Triaxis 2.0 tai niin tuskin tulee metsään mentyä. Noilla vaihtoehdoilla on kyllä jonkin verran hintaa. Jos jotain edullisempaa etsii, niin kannattaa kokeilla Mesan Studio preamppia, Formulaa tai Marshallin JMP1:stä. Myös Englin 530 on kehuttu, mutta sehän ei ilmeisesti ole ihan 100% putkietuaste... mutta eikai se niin tarkkaa ole. ;)
 
Edit: Niijoo, unohtui tuo Voodoo Lab Preamp. Laitteen soundia kehuttu aika paljon ja tuohon tyylisuuntaan voisi istua aika hyvin. Eikä hintakaan päätä huimaa.
E pur, si muove! - Ei perkele, se on muovia!   |   Tarvetta kitaristille? --> Ota yhteyttä!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)