Aihe: rumpujen äänitys..
1
paristo
21.01.2005 22:11:42
uppista.. jokohan joku osais vastata.!
Selvästi pidemmälle..
pkhlo
21.01.2005 22:37:40
uppista.. jokohan joku osais vastata.!
 
Joo osais vastata mutta tuntuu, että toi sun kyssäris vaan on sekä laaja, useita osa-alueita käsittävä mutta silti niin kovin kaluttu ja moneen kertaan käsitelty, että tulee vähän kynnystä. Mutta tässä apua:
 
M.net/haku
 
"rumpujen äänitys"
tai
"rumpujen nauhoitus"
tai
"rumpujen nauhoittaminen"
 
Ota noista ensin selvää. Sit voit tutkia threadin
http://muusikoiden.net/keskustelu/p … p?c=33&t=28710&o=0&co=0
 
Sitten haet haulla esim. "äänikortti kannettavaan", "firewire äänikortit" ja muuta vastaavaa. Kerää tietoa pala kerrallaan. Ja sitten kun sulle tulee semmonen kysymys, johon haulla et löydä tietoa niin kysäse taas. Foorumilla on jo valmiiksi hurjasti tietoa kysymästäsi aiheesta. Täällä kyllä jeesaillaan mielellään mutta semmonen heti mulle kaikki tänne nyt -meininki (hmktn-meininki) aiheuttaa vähän laiskanpulskeita vastauksia.
 
Tutkimisen iloa!
Pastilli? They can't prove whose vomit it was, they don't have the facilities in Scotland Yard. You can't really dust for vomit.
paristo
21.01.2005 22:50:28
kyllähän noita on kovasti tutkittu, mutta kun vanhat threadit eivät oikein aukea.. ongelma tulee siinä ku ei ole oikein toi sanasto hallinnassa, eikä asia ole muutoinkaan tuttu.. ni ajattelin et jospa jollain olis tollanen tsydeemi jo valmiina.. eli riittääkö mulle sellanen usb/firewire liitännällä oleva äänikortti jossa on tarpeeksi inputteja vai täytyykö laittaa jotain muuta esim. behringer ADA-8000 ja siihen jotain härppeitä..? kuuluiskohan tää kenties tonne aloittelijat -palstalle. olen todellakin untuvikko tällä saralla..
Selvästi pidemmälle..
pkhlo
22.01.2005 00:13:39
kyllähän noita on kovasti tutkittu, mutta kun vanhat threadit eivät oikein aukea.. ongelma tulee siinä ku ei ole oikein toi sanasto hallinnassa, eikä asia ole muutoinkaan tuttu.. ni ajattelin et jospa jollain olis tollanen tsydeemi jo valmiina.. eli riittääkö mulle sellanen usb/firewire liitännällä oleva äänikortti jossa on tarpeeksi inputteja vai täytyykö laittaa jotain muuta esim. behringer ADA-8000 ja siihen jotain härppeitä..? kuuluiskohan tää kenties tonne aloittelijat -palstalle. olen todellakin untuvikko tällä saralla..
 
Aloittelijat-palsta vois olla ihan hyvä osoite tässä tapauksessa. Sais varmaankin enempi huomiota toi sun kyselys.
 
Termeistä sen verran, että ei ne kaikille muillekaan ole täällä kauhean tuttuja aluksi olleet. Lähde tosiaankin pala kerrallaan selvittämään tota asiaa ja googleta tai kysy termistöstä aloittelijapalstalla. Useimmiten noihin alku aina hankalaa -hommiin saa vastauksen haun avulla. Musta sä et voi olettaa, että jos sä et tiedä jotain termejä niin sun ei tarvikkaan niitä selvittää, riittää kun kysyy kuluneen kysymyksen niin kaikki rientää heti selvittään setupit ja termit ilman eri pyyntöä.
 
Sitten toi sun tarve. Kun kerta olet sanojesi mukaan untuvikko, niin pohdippa näitä: Ennemmin vielä kun kysyt täällä tota juttua sun pitäis selvittää itelles toi sun tarpeesi äänityksen suhteen. Voihan sulle olla se jo selvillä mutta voit sitten kysyä siihen tarpeeseen viittaamalla. Miksi haluat nauhoittaa rumpuja, kuinka kunnianhimoinen asian suhteen olet, tuleeko ne omaks iloks vai johonkin muuhun kokonaisuuteen tms? Kannattaako nauhoittaa jokainen setin osa erikseen vai käyttää yleismikitystä? Sitten kun noi on selvillä. saattais seuraavaks tulla vaikka tämmösiä asioita: Onko käytössäsi jo rummut, tila äänittää, mikrofoneja, mahdollisesti jonkinmoinen pikkumikseri, ehkä äänityssofta tietokoneessa tai aiotko hankkia sellaisen, millainen on tietokoneesi, olisiko sun tapauksessa tarkoituksenmukaisempaa kenties käyttää vaikkapa minidisciä tai raituria äänitykseen?
 
Sun on pakko miettiä noita tarve- ja käyttötarkoitusjuttuja pelimerkkien takia. Vaihtoehtoja mainitsemaasi setuppiin on nimittäin monia mutta niin on sitten käyttötarkoituksia, laatuja ja hintojakin.
 
Sori jos mä vaikutan jotenkin besserwisseriltä tai vittumaiselta. Se ei ole tarkoitus. Ihan mielelläni jeesailen sen mitä pystyn, vaikken mäkään näistä hommista tiedä paljon paskaakaan.
Pastilli? They can't prove whose vomit it was, they don't have the facilities in Scotland Yard. You can't really dust for vomit.
Chaplin
22.01.2005 01:07:08 (muokattu 22.01.2005 01:10:34)
Tosta tommonen:
http://www.netzmarkt.de/thomann/tho … ack_firewireinterface_prodinfo.html
 
Mikseri/ etuasteeksi vaikka tämä (mutta koska DIGI002 on jo 4 mikkietuastetta elikkä mikrofoonivahvistinta ((neljälle mikrofoonille)), niin pienempikin mikseri/ etuaste käy):´
http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw3_artikel-175246.html
 
Tosta haikalle, virvelille ja tomeille:
http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw3_shure_sm57_lc_prodinfo.html
 
Ja tosta basarille:
http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw3_shure_beta_52_prodinfo.html
 
Ja overeiksi (rumpujen yläpuolelle stereopari)2 x:
http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw3_akg_c451b_prodinfo.html
 
Ständejä eli mikinjalkoja kaikille mikeille + XLR-XLR kaapelit mikeille
 
Tämä kaikki tietysti olettaen että rumpuihin riittää 8 kpl mikkejä..? Jos ei riitä niin sitten siirrytään järeinpiin vehkeisiin..
USA:ssa on lähetetty hurjan monta miestä kuuhun. Niitä pitäisi lähettää lisää, ehkä kaikki?
paristo
22.01.2005 01:08:06
Selvästi pidemmälle..
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)