Aihe: Mitä tää tekee??
1
jukej
20.02.2003 15:43:56
Danelectro Sitar swami
JUKE RULES OK
Pyronius
20.02.2003 15:45:00
 
 
Danelectro Sitar swami
 
Eikö toi oo se pedaali jolla saa jotain sitar tyyppisiä soundeja aikaan
jukej
20.02.2003 15:49:46
miltäs toi sitari sitten kuullostaa???
JUKE RULES OK
Fortune
20.02.2003 16:19:07 (muokattu 20.02.2003 16:21:35)
"I know everything there is to know about monkeys
since I have seen every Tarzan movie ever made!" -Ren Hoëk
Possu.
Muhwi
20.02.2003 16:23:54
miltäs toi sitari sitten kuullostaa???
 
mene kirjastoon ja lainaa sieltä The Beatles-yhtyeen "Revolver"-albumi. Kuuntele biisi no. 4, Love You To. Kyseisen biisin alussa on 30 sek intro pelkkää sitarin soittoa.
 
sitar on siis intialainen perinnesoitin jossa runsaasti kieliä - varsinaisten melodiakielten lisäksi mukana on resonanssikieliä. tsekkaa kuvasta loput:
www.beatlesatoz.com/ sitarscan.htm
 
yritin kerran virittää kaverini matkamuisto sitaria, mutta siitä ei tullut mitään. pitäisi varmaan olla pilvessä että saisi ne kaikki kielet siihen "oikeaan" vireeseen.
 
kyseinen beatles-levy on muutenkin yksi niistä aivan kaikkein parhaista levyistä ikinä ja siihen kannattaa tutustua ellei se jo entuudestaan ole tuttu.
LaXu
20.02.2003 16:24:07
Kerrotaanko vielä, että tuo on saanut murskaavat arvostelut lehdissä ja useammalla forumilla nimetty yhdeksi huonoimmista koskaan tehdyistä pedaaleista. :)
"Walking the fine line between bacon and Christian."
Höpötystä omista soittimista ja vempeleistä.
The Duke
20.02.2003 16:38:21
Kerrotaanko vielä, että tuo on saanut murskaavat arvostelut lehdissä ja useammalla forumilla nimetty yhdeksi huonoimmista koskaan tehdyistä pedaaleista. :)
 
Totta turiset. Kyseinen muljutin on todella huono! Ei löydy pienintäkään yhtäläisyyttä "kunnon" sitarsoundiin.
It's not another state of mind..It's another mind of state...
kivi
20.02.2003 16:52:39

Totta turiset. Kyseinen muljutin on todella huono! Ei löydy pienintäkään yhtäläisyyttä "kunnon" sitarsoundiin.

 
Älkääs nyt, olihan mukana sentään pahvinen slideputki:-)
 
No joo, se kuulosti huonolta flangerilta ja keskitason säröltä yhtä aikaa. Itse olisin varmaan hakenut samaa efektiä Gonkulator+sustainer+flanger -kombinaatiosta; mutta ei niitäkään kaikilla oo.
 
Hyvä sitar-efekti kitaraan on sellainen kitaran kielten alle laitettava kilpikonnanselkätalla, jollaista mainoksen mukaan mm. Kurt Cobain käytti jossain biisissä - en tiedä missä. Semmoinen ja löysät kielet ja paljon vibraattoa - a vot!
:-)
 
Hauska pedaali. Ostaisin halvalla käytettynä, jos vastaan tulisi...
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
hemmo
20.02.2003 17:06:25
 
 

Älkääs nyt, olihan mukana sentään pahvinen slideputki.

 
Se pahviputki on just se sitar-saundi.
 
Hauska pedaali. Ostaisin halvalla käytettynä, jos vastaan tulisi...
 
Mulle kans, vaikka olisin sellaisen voinut äsken ostaa alle 100 euroa. Oli liian kallis.
 
Äh, mullahan on melkein kaikki sen ison Dano-sarjan pedaalit. Reverse-Delay ja Sitar Swami puuttuvat.
Kamalistani ei mahdu tähän.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)