Aihe: Tablojen soitto?
1
Vikmani
28.12.2004 02:26:26 (muokattu 28.12.2004 02:30:38)
Eli tietääkö kukaan onko täällä Lapissa ketään sellaista kaveria kuka osaisi soittaa noita?
 
Lisäksi nettisivut, kirjat ym. vinkit on tervetulleita.

 
En ole löytänyt yhtään opettajaa suomesta. harmi, sillä on erittäin vaikeaa oppia pelkkien kirjojen perusteella. Itse aloitin n.2v sitten. olen just jotain ihan perusjuttuja opetellu.
itse aloitin kirjalla learning the tabla(video olisi parempi). sen voi tilata esim. www.bookplus.fi. harjoiteltuani sen läpi. Tilasin fundamentals of tabla. oli tosi hankala löytää, kun en omista luottokorttia. lopulta löytyi ohion columbian pirjaston poistomyynnistä:).
Tossa menee se raja, jossa tulee ihan hulluna uusia tekniikoita esim. purbi baj, pakhawaj. Lyönneille tulee myös uusia uudenlaisia merkkejä(vaikea oppia muistamaan merkitykset, nimety m). Nyt ainakin itse tavallan harhailen ja en oikeen tiedä mihin päin pitäisi edetä. Seuraavaksi kuitenkin aijon keskittyä kaidaan.
Kannattaa käydä sivulla http://chandrakantha.com löydät sieltä valtavasti tietoa.
get up offa that thing. It makes you feel better.
HCW
28.12.2004 16:49:54
Tietääköhän valtakunnan perkussionistit Mamba Asefa tai Mongo Aaltonen mitään tablojen soitosta?
http://www.strangefruitband.net
Alpha
28.12.2004 16:59:01
Tietääköhän valtakunnan perkussionistit Mamba Asefa tai Mongo Aaltonen mitään tablojen soitosta?
 
Varmasti tietävät. Ties vaikka vastaisivat. Tälleen nimimerkkien takana on helppo "nimimiestenkin" helppo kirjootella...
 
...niin ja naistenkin...
mao
25.01.2005 16:52:16
on noita opettajia suomessa. turussa on kuulemma joku, tuttuni kävi sen luona opiskelemassa, tarkemmin en tiiä. sen verran tiedän että mamba on käynyt jonkun tabla-opettajan tunneilla, tästä oli puhetta mamban udu-kurssilla, sitä en tiedä oliko tablatunnit helsingissä tai suomessa ollenkaan.
Onko ponttini sen huonommin perusteltu, vaikken muista luinko sen Tieteen Kuvalehdestä vai pornolehdestä. -Vjilumir Persolga
welho
25.01.2005 17:14:04
 
 
Eikös nuo tablamestarit ala olla hyvässä soittokunnossa siinä 70v nurkilla jos hommaa aloittelee muutaman vuoden ikäisenä:D
 
Työsarkaa on varmasti luvassa! Yks tuttava oli joskus tuonut tabloja mukana matkoiltansa, mutta ei oo sen koommin kuulunut?
 
Varmaan treenaa jossain kellarissa silmät kiiluen:)
Setit kuntoon, setit kunnossa!!
-samuli-
26.01.2005 00:01:02 (muokattu 26.01.2005 00:02:18)
Eikös nuo tablamestarit ala olla hyvässä soittokunnossa siinä 70v nurkilla jos hommaa aloittelee muutaman vuoden ikäisenä:D
 
Työsarkaa on varmasti luvassa! Yks tuttava oli joskus tuonut tabloja mukana matkoiltansa, mutta ei oo sen koommin kuulunut?
 
Varmaan treenaa jossain kellarissa silmät kiiluen:)

 
kyllä, tablaajat (hehheh) ovat vanhemmiten varmaankin parhaimmassa kondiksessa.
 
tablat on törkeän vaikea soitin hallita hyvin, joten jos aikoo alalla rahaa nyhtää niin opiskeltavaa on koko eliniäksi luvassa ;) aaltosen mongo ja tim ferchen mun mielestäni osaavat ainakin soittaa jonkin verran tabloja, muista maassamme lymyilevistä guruista en itse tiedä sen enempää :)
 
edit: niin, ja oulussa yks lyömäsoittajatuttu (joka on tällä hetkellä kanadassa opiskelemassa), ohenojan antti, on asiasta mun tietääkseni kanssa hiukan perillä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)