Aihe: unbal. -> bal.
1
SaBer
26.12.2004 12:16:30
 
 
Jos syöttää muuntajaan signaalia ihan tavallisesti (kuuma toiseen päähän ja maa toiseen) ja ottaa toisiopuolelta keskeltä maan, niin saa toision päistä kuuman ja kylmän. Maat pitää olla eristetty toisistaan. Toisessa päässä sitten päin vastoin. Muuntajasta en tarkemmin tiedä.
 
Toinen vaihtoehto on opari kytkentä, jossa ensimmäinen opari on kyketty seuraavasti: Sisääntulo suoraan ei-kääntävään sisääntuloon, ulostulosta takaisinkytkentä (ilman vastusta) kääntävään sisääntuloon. Toinen opari ottaa signaalin 10k:n vasuksen kautta kääntävään sisääntuloon, takaisinkytkentään (ulostulosta kääntävään) myös 10k vastus, ja vielä ei-kääntävä sisääntulo maadotetaan. Kuuman signaalin saat ensimmäisen, ja kylmän toisen oparin ulostulosta. Toisessa päässä käännät ensin kylmän signaalin vaiheen ja summaat sitten signaalit. Sisääntuloon sopii kyllä mikkitasoinen signaali, mutta toisessa päässä on kyllä impedanssit sekaisin jos odotetaan mikki-signaalia.
 
Muitakin vaihtoehtoja varmaan on...
 
Jos jokin laite tekee balansoimattomasta signaalista balansoidun, voi sitä kutsua mielestäni DI-boksiksi. Että kyllä sitä vaan oltaisiin rakentamassa DI-boksia ;)
"En ainakaan kokeilematta testaisi." ..."Tarkoitin tietysti että en ostamatta testaisi." -Niskamies
Kumiankka
26.12.2004 19:03:55 (muokattu 26.12.2004 19:59:11)
http://sound.westhost.com/index.html
 
http://sound.westhost.com/project51.htm
 
Kaikenlaisten mielenkiintoisten kytkisten aarreaitta, sielä on tarinaa ja esimerkkikytkiksiä.
 
Alkuperäiseen kysymykseen ei ehkä löydy vastausta, tuntuu ettei ehdottamastasi kytkiksestä ole kovinkaan paljon hyötyä.
 
EDITOIDAAN TAAAS Taisin sekoilla sen hyödyllisyyden arvioinnin kanssa, taitaa pitkillä kaapelinvedoilla ja häiriöisessä ympäristössä olla hyödyksi. Aussisivuilla on jotain aktiivisia "muuntajattomia" kytkiksiä, tee-se-itse henkisiä tavanomaisista saatavilla olevista komponenteista
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)