Aihe: Liekki yhtye
1 2 3 4 5 614 15 16 17 18
JKantonen
02.11.2004 09:47:35
Olikohan se tuo Korppi mitä tuli kuunneltua taannoin. Kuulosti kyllä varsin hyvältä. Alkoholilla saattoi olla vaikutusta asiaan, mutta tuskin merkittävästi.
sientenystävä.
19.11.2004 18:35:25
Hitsi, en ole vielä kuullut, mutta heti kun tulee tilaisuus niin ihan vindevarmasti tutustun!
sMikko Tomas Stervo.
Heavy Metal Machine
19.11.2004 20:51:29
Hitsi, en ole vielä kuullut, mutta heti kun tulee tilaisuus niin ihan vindevarmasti tutustun!
 
Kyllä kannataa tutustua. On ihan tajuttoman hyvää musiikkia! Ihan yksi mun lempi bändeistä...
"ask me, and i'll tell you it's all a lie that's in my mind the prairies, the valleys this lonesome town we drive around, for your love, for your love for your love... "
sientenystävä.
19.11.2004 20:57:35
Löytyykö lyriikoita jostain päin nettiä? Olisin erittäinkin kiinnostunut, nyt kun kerran yhtye on hyvä?
sMikko Tomas Stervo.
Heavy Metal Machine
19.11.2004 21:32:49
Löytyykö lyriikoita jostain päin nettiä? Olisin erittäinkin kiinnostunut, nyt kun kerran yhtye on hyvä?
 
En ole missään nähnyt. Bändilläkin oli niin suppeat ne nettisivunsa että sieltäkään ei mitään ihmeellistä tietoa löytynyt, nekin sivut on jo kyllä suljettu.
"ask me, and i'll tell you it's all a lie that's in my mind the prairies, the valleys this lonesome town we drive around, for your love, for your love for your love... "
jazzy
19.11.2004 23:45:50 (muokattu 19.11.2004 23:46:06)
Ihan mahtavaa musiikkia!
Kaikki Korppi-levyn biisit on hyviä, mutta jotkut ovat upeita.
Vaikka biisien sanoitukset on joskus yhdentekeviä, ja biisit itseääntoistavia, se ei minua haittaa, koska biisien fiilis on niin taianomainen.
"Saattaja" on ehdoton suosikkini, intro on loistava!
Joskus olet enemmän oikeassa kun olet väärässä kuin jos olisit oikeassa.
Pedroz
20.11.2004 15:47:49
 
 
"Saattaja" on ehdoton suosikkini, intro on loistava!
 
Säkeistöjen kosketinmatosta puhumattakaan. Saattaja on minunkin suosikkini tällä hetkellä.
*Vapaa on vasta kun päivissä sekoaa* -Tommi Liimatta
http://knopfler.zapto.org
Knopfler/Straits-foorumi.
Heavy Metal Machine
22.12.2004 23:40:50 (muokattu 22.12.2004 23:52:09)
Mukavia uutisia Liekistä osoitteessa http://www.mrmusa.net/index.php?valinta=uutiset&id=171
 
"Liekki Universalille 'Veljet'-single nyt radioissa
14.12.2004
 
Tamperelais-helsinkiläinen Liekki ja Universal Music Oy ovat allekirjoittaneet levytyssopimuksen. Yhtyeen edellisen sopimuksen loputtua Spinefarmin kanssa yhtye sai tarjouksia kaikilta merkittäviltä levy-yhtiöiltä ja päätyi neuvottelujen viime metreillä Universaliin.
 
Neljän taitavan muusikon luoma, ainutlaatuisen proge-henkinen äänimaailma saa jatkoa kahden edellisen levyn viitoittamalla tiellä, kun Liekin kolmas albumi julkaistaan 23.2.2005. Liekki vietti kesän ja syksyn 2004 studiossa yhdessä äänittäjä/tuottaja Jyrki Tuovisen kanssa ja tuloksena syntyi albumi nimeltä "Rajan piirsin taa".
 
Albumin ensimmäinen singlemaistiainen, "Veljet", on jo löytämässä tietään radioihin (YleX: Viikon tehobiisi, Radio Helsinki...). "Veljet"-biisistä tehdään myös musiikkivideo, joka valmistuu helmikuussa 2005.
 
Vuonna 2001 Liekki kohahdutti suomalaista musiikkielämää debyyttilevyllään "Magio". Liekki äänestettiin useissa musiikki- sekä aikakauslehdissä "Vuoden kotimainen artisti / albumi" -kategorioissa ykköseksi. Suomipopin viimeinen suuri tuntematon julkaisi toisen, niin kriitikoiden kuin kauniin poppiksen ystävien rakastaman, albuminsa "Korppi" vuonna 2003.
 
Liekin uudet nettisivut aukeavat tammikuussa osoitteessa: www.liekki.info"
 
Kyllä nyt kelpaa, uudet nettisivut, uusi sinkku, uusi albumi.. Eivät tuossa ainkaan kerro tuleeko tästä uudesta levystä sittenkään tuplaa. toivotaan parasta!
 
PS. Noi sivut jo toimiikin jotenkuten.
Dead as dead can be
superfly
23.12.2004 09:28:21
Korppi-levy on soinut aika paljon mulla viime aikoina. Se on aivan loistava jo pelkästään saundiensa puolesta, ei mitään ylimäärästä efektiä missään. Tunnelma on tuolla lätyllä ihan omanlaisensa, joitain se saattaa ärsyttääkin. Omaperäistä musiikkia ei ikinä ole liikaa. Innolla odotellaan uutta levyä.
jazzy
23.12.2004 18:54:31
Onkos kukaan kuullut uutta sinkkua "Veljet"?
Ei kyllä ollut kovinkaan hyvä. Ei sykäyttänyt, valitettavasti.
"This story's gonna grab people. It's about this guy, he's grazy about this girl, but he likes to wear dresses. Should he tell her? Should he not tell her? He's torn, Georgie. This is drama." -Ed Wood
KiiminkiJoe
23.12.2004 20:33:06
Pistin magion soimaan isäni autostereoihin. Pari minuuttia kuuneltuaan isäntä ärähtäen kysyi (laulusoundiin viitaten) - "Tekeekö tuo julli kaikkensa kuulostaaksen mahdollisimman neitimäiseltä hintiltä ja et kai sinä voi oikeasti tälläisestä muniinpuhaltelusta pitää?". Tämän episodin jälkeen Liekillä on ollut oma erityinen sijansa sydämessäni.
 
Sanoista sen verran, että muistelen Jannen jossain haastattelussa sanoneen tekstien olevan lähinnä tajunnanvirtaa, ja ainoan rajoitteen tekee sanan foneettisuus. Eli jos sana kuulostaa lausuttuna rumalta ja kovalta (esim kyröskoski tms.), niin sitä ei käytetä. Lauluun siis haetaan täten samaa usvaista maalailevuutta ja pehmeyttä mitä mitä yhtyeen musiikissa muutenkin on. lopuksi vielä mainittakoon pikku anekdoottina Jannen mieltymys tapaan jolla hän lausuu sanan pihlaja. Kukaan sei miehn omien sanojen mukaan lausu sitä häntä kauniimmin.
Voitko tulla sen verran vastaan, että mä en maksa teille luvattua keikkapalkkiota ja PA- sekä autovuokraa, mutta soitatte silti? Ai et vai! Vittu, äijä luulee olevansa kovakin rokkistara!
Mia
24.12.2004 00:19:30
Mahtavaa!
En ole vielä bongannut biisiä mistään. Onko sinkku jo kaupoissa?
Millanen fiilis tässä uudessa biisissä on, jotain uusia jekkuja?
 
Liekin keikoillakin on ollut aina kovin mukava tunnelma. Suosittelen tuota kevätkiertuettakin kaikille.
In the world where you can be anything-be yourself.
Heavy Metal Machine
24.12.2004 13:01:39
Mahtavaa!
En ole vielä bongannut biisiä mistään. Onko sinkku jo kaupoissa?
Millanen fiilis tässä uudessa biisissä on, jotain uusia jekkuja?
 
Liekin keikoillakin on ollut aina kovin mukava tunnelma. Suosittelen tuota kevätkiertuettakin kaikille.

 
Sinkku tulee stupidon mukaan ensi vuonna (tammikuussa?) myyntiin. En ole minäkään sitä vielä onnistunut kuulemaan.
 
Liekin olen kolmesti nähnyt livenä ja oikein mukava lämmin tunnelma ollut jokaisella keikalla. Eikös ne helmikuussa starttaa taas tien päälle?
Dead as dead can be
Mia
24.12.2004 13:03:40
Eikös ne helmikuussa starttaa taas tien päälle?
 
Tuonne edelliselle sivulle lainasin ohjelmatoimistoa.
In the world where you can be anything-be yourself.
leather rebel
25.12.2004 16:38:35 (muokattu 25.12.2004 16:40:20)
En tykkää.
Meinannut monta kertaa panna radion paskaksi, kun se niiden "Lennä pois... pois, pois, pois"-biisi soi. Vittu että osaa olla ärsyttävä biisi.
 
Pistin magion soimaan isäni autostereoihin. Pari minuuttia kuuneltuaan isäntä ärähtäen kysyi (laulusoundiin viitaten) - "Tekeekö tuo julli kaikkensa kuulostaaksen mahdollisimman neitimäiseltä hintiltä ja et kai sinä voi oikeasti tälläisestä muniinpuhaltelusta pitää?"...
 
Heh. Olen aika pitkälle samoilla linjoilla faijasi kanssa.
"I really don't care about Kirk (Hammett) — he stole my job, but at least I got to bang his girlfriend before he took my job — how do I taste, Kirk?" - Dave Mustaine
Heavy Metal Machine
25.12.2004 19:17:54
Kovasti vaikuttavat tyytyväisiltä vastavalmistuneen levynsä matskuun. Piti alun perin tulla kai ulos tuplalevynä, mutta nyt yhdelle levylle mahdutetaan muistaakseni n. 15 biisiä.
 
No voi vittu.
Dead as dead can be
Kanjonit
31.01.2005 12:31:54
 
 
Auringonpaiste ja Liekin Korppi -levy on täydellinen yhdistelmä. Ei tätä musiikkia voi ylistää sanoin ilman, että se kuulostaisi hehkuttamiselta. Ei yhtään keskinkertaista biisiä, persoonallinen soitto ja omaleimaiset soundit. Miten tästä voi parantaa? Korppi karkoittaa miehisyyden tunteen ja se ei tunnu edes pahalta.
"You tried your best and you failed miserably. The lesson is: Never try." -Homer Simpson-
Janne F
31.01.2005 14:27:27
Sanoista sen verran, että muistelen Jannen jossain haastattelussa sanoneen tekstien olevan lähinnä tajunnanvirtaa, ja ainoan rajoitteen tekee sanan foneettisuus.
 
Pienokainen sai nimensä siitä, kun biisissä soitetaan niin paljon "pienoa".
sepeli
01.02.2005 13:06:16
Päivää.
 
Liekin sivuilla on avattu Jukebox - osio jossa voi käydä kuuntelemassa uuden Rajan piirsin taa - albumin viidestä ensimmäisestä kappaleesta 60 sekunnin mittaiset näytteet. Seuraavat viisi kappaletta kuunneltavissa ensi viikolla.
 
Eli http://www.liekki.info/ ja sieltä vasemman laidan valikosta "Jukebox".
 
Loistolevy on.
I sure could use a vacation from this bullshit three ring circus sideshow of freaks | IMIK #22
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)