Aihe: Ixnay on the hombren säröstelyt? 1 | |
---|---|
![]() 17.12.2004 22:41:34 | |
Tuli tuosta mieleen kun joku kyseli soundeista. Mielestäni tällä offspringin albumilla on yhdet parhaista säröistä niillä (punk)rock-albumeilla mitä olen kuunnellut. En tiedä yleistä mielipidettä, enkä sitä kuinka paljon rummut taustalla tekevät noissa soundeissa, mutta askarruttaa hieman miten tuommoiset säröt saa aikaiseksi? Niissä on vain sitä jotain mitä en itse ole saanut millään säädöillä. Tosin mullon aika paska vahvari. Ja kitara. Ehkä soittotyylikin vaikuttaa paljon. nojaa :) We oil the jaws of the war machine and feed it with our babies.
Pastilli? | |
![]() 18.12.2004 21:18:50 | |
kitara ei vaikuta mitenkään, ainoastaa vahvistin (ja säröpedaali). Eli siis tuskin millään perus n. 15W pikkuvahvarilla saat mitään kummoista aikaan. Suosittelen Säröpedaalin hankkimista. | |
![]() 19.12.2004 12:09:21 | |
Suosittelen Säröpedaalin hankkimista. Eh. Et vissiinkään katsonut tarkemmin, oli mulla kamatkin tuolla listattuna ja kyllä luulis noillakin efekteillä saavan jo jotain sinne päin, en vaan ole löytänyt tai sitten vahvistin tekee paljon. Ja kyllä se kitara tekee sitä soundia, mikit varsinkin. We oil the jaws of the war machine and feed it with our babies.
Pastilli? | |
![]() 20.12.2004 12:43:38 | |
Suosittelen Säröpedaalin hankkimista. Mikäs neuvo tämmöinen on? Ja kaikenlisäksi aloittelijat -palstalla? Kaikki vaikuttaa kaikkeen, eli säätöä ja "oikean" tatsin hakua vaan. Ei kukaan voi kertoa mihin asentoon ne napit pitää laittaa kokeilematta täsmälleen samanlaisella kokoonpanolla kuin juuri sinulla on. Ja siltikin kuulostaisi erilaiselta kun jokaisella on oma soundinsa, se kun lähtee niistä sormista. | |
![]() 20.12.2004 14:45:17 | |
kitara ei vaikuta mitenkään, ainoastaa vahvistin (ja säröpedaali). Eli siis tuskin millään perus n. 15W pikkuvahvarilla saat mitään kummoista aikaan. Suosittelen Säröpedaalin hankkimista. Siinähän vasta neuvo. Totta on, ettei pient transistorimurolaatikot ole hyviä, mutta ei niitä mikään särkijä pelasta. Kitarallakin on väliä ja soittajalla vielä enemmän. Tossa on tyyppien haastattelua: http://archive.guitarplayer.com/archive/artists/offspring.shtml Eli (iso ja kallis) vahvistin lujalle. Isoon saundiin vaikuttaa sekin, että siinä on yhtäaikaa kaksi kitaraa ja basso, jotka tukevat toisiaan. Nam. | |
![]() 20.12.2004 19:01:13 | |
Eli (iso ja kallis) vahvistin lujalle. Isoon saundiin vaikuttaa sekin, että siinä on yhtäaikaa kaksi kitaraa ja basso, jotka tukevat toisiaan. Näemmä. Ei toki sillä että samanlaista soundia tarvisi itse edes saada, mutta kiinnosti vain kun se kuulosti jotenkin niin hyvältä. Oma vahvistin kun on aika kusinen :) We oil the jaws of the war machine and feed it with our babies.
Pastilli? | |
![]() 21.12.2004 11:39:20 | |
Oma vahvistin kun on aika kusinen :) Eii välttämättä. Voipi olla että tuolla kokemuksella et vaan osaa säätää ja soittotaidossakin on oppimista. Kannattaa paljon ennemmin panostaa soittotaidon kartuttamiseen kuin välineisiin, treenaaminen kun ei maksa mitään. Eli parempi soundi ja ilmaiseksi, voitko kuvitellakaan. ;) Tai voit tehdä niinkuin niin monet, eli ensin muutaman vuoden sijoitat kaikki rahasi soittovehkeisiin ja yhtäkkiä huomaat että vaikka onkin tonnin keppi ja kahden tonnin vahvistin, et osaa soittaa sen enempää kuin niillä kahdensadan kitaralla ja satasen vahvarilla. Eikä kuulosta juurikaan paremmalta. Hyvin läheltä (hmm?) tällaista kehitystä seuranneena tämän sanon. ;) Pyydäppä kokeeksi vaikkapa joku kokenut kitaristikaverisi (jos semmoinen löytyy) soittamaan sinun kamoillasi, niin huomaat että soittaja vaikuttaa aika paljon, samoin joku joka on kauemmin soitellut, osaa ehkä paremmin opastaa noissa vahvistimen säädöissä ym. Yleensäkin aloittelijavaiheessa tulee käännettyä niitä nuppeja miten sattuu ja ääriasennosta toiseen, kun oikeampi tapa olisi soittaa, säätää vähän, soittaa lisää ja taas säätää pikkuisen jotain nappia jne. näin ne omat soundit löytyy. Ja voin sanoa että kannattaa varata tunti kerrallaan tuohon säätelyyn ja voi olla että menee kuukausi tai parikin ennenkuin alkaa valottua mitä mikäkin nappi tekee käytännössä. Kannattaa myös pistää omasta mielestä hyvien soundien säätöjä johonkin paperille muistiin ja sitten voi seuraavalla kerralla palata noihin soundeihin ja taas vähän säätää. Tämä nyt meni vähän paasaamiseksi, mutta suosittelen todellakin aloittelijoille ensimmäisenä tämmöistä ilmaista soundin parannusta, ennenkuin lähdetään laitteita ostamaan. Kunhan vaan on semmoiset vehkeet että jonkinmoinen ääni lähtee ja soitto onnistuu. Samoin myös "tietäjät" täällä palstalla voisivat miettiä kahteen kertaan että kannattaako ensimmäisenä vastata aloittelijan kysymykseen että "osta tämä", koska joku saattaa todellakin sitten ostaa jonkun turhan kapistuksen ihan vaan jonkun mutu-tiedon perusteella ja pettyy sitten kun ei tullutkaan sillä pedaalilla uutta Satriania sekunnissa. | |
![]() 21.12.2004 15:07:53 | |
Eii välttämättä. Sulla oli todellakin pointtia tossa kirjotuksessa. En todellakaan ole mikään kovin kummoinen kepittäjä vaikka koitan treenailla kun ehtii ja jaksaa. Olin jo tullut siihen tulokseen että nämä laitteet riittävät kunnes taidot karttuvat, ellei tuota vahvistinta nyt sitten tule ostettua uutta kun ei tuosta tehoa oikein bändisoitteluun tai ainakaan keikoille riitä. Jos semmoisia joskus sattuu tulemaan. En kadu että laitoin sen ~200 tuohon multiefektiin koska sen kanssa on paljon mieluummin soitellut jotn maideniakin, mutta totesin että ei se olisi välttämätön ollut. Olihan siinä toki taas se puoli, että sillä saa makua mitä milläkin efekteillä on mahdollista saada aikaan, ja sitten joskus osaa hommata vain ne välttämättömät, jos sellaisia koskaan tulee tarvitsemaankaan. We oil the jaws of the war machine and feed it with our babies.
Pastilli? | |
‹ edellinen sivu | seuraava sivu › 1 |
› Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)