Aihe: Abiradio
1
-Maza-
15.12.2004 14:14:51
Abiradio olisi siis tarkoitus kasata, ja pääosin tyhjästä päästä on huono kaivaa, joten kertoilkaapa hyviä ideoita toteutukseen.
Tiedän, itsenhän tämä olisi tarkoitus tehdä, mutta pieni ryhmä kun tässä kurssissa on niin ehkä Mnet voi auttaa?
Jos ymmärrät kaiken, oot ymmärtäny varmasti väärin.
aleksi
15.12.2004 16:44:46
Omana lukioaikanani abiradio tuntui olevan aina edellisen vuoden toistoa... Tiedä sitten kuinka monta vuotta sitä oli tuota ennen jatkunut.
 
Tehkää jotain todella omaperäistä. Meni syteen tai saveen.
"open hands to the wind"
-Maza-
15.12.2004 17:35:56
Tehkää jotain todella omaperäistä. Meni syteen tai saveen.
 
Tätä ajattelin jollain tapaa, eli oltaisiin tehty radio livenä ja juovuksissa, niinkuin radio yleensä. Sitten opettaja palasi lomalta.
 
Niitä omaperäisiä ideoita saa vapaasti ilmaista, en paljasta en kelleen..
Jos ymmärrät kaiken, oot ymmärtäny varmasti väärin.
aleksi
15.12.2004 17:42:00
Niitä omaperäisiä ideoita saa vapaasti ilmaista, en paljasta en kelleen..
 
Livemusiikkia sellaisella "meininki on tärkeintä" -toteutuksella.
"open hands to the wind"
lapio
15.12.2004 18:07:44 (muokattu 15.12.2004 18:09:10)
 
 
Uudistimme omana abivuotenamme koulumme abiradiokulttuuria tekemällä abiradion kuullunymmärtämisen muotoon. Ns. opettajanymmärys.
 
Lainasin ruotsin opettajalta edellisvuotisen ruotsin kuullunymmärtämisen CD:n ja matkimme opettajia (huonosti) ja "kokelas" sitten kävi sisäistä monologia käyden läpi kysymykset ja vastasi niihin. Leikkelin siis siitä kuullunymmärtämis CD:ltä ne "Det här är hörfödelseprovet...", "Svara på frågan ett och two, titta på tre och fyra..." pätkät.
 
Saimme myös irvailtua ammattikoululaisten kustannuksella tekemällä pikaisen siirtymän koulun ohi ajavan amisauton sisään seuraamaan heidän "henkevää" keskusteluaan. (kokelas kuuli auton jumpsutuksen kielistudioon sisään)
 
Lisäys: Meillä oli myös pieni levyraati pätkä siellä, jossa opettajiamme olivat vieraana, olimme itse tehneet biisit hyvin päissämme. Hienoa kuunneltavaa olivat ne.
"Boy strong, name elephant.". Pasin uudet seikkailut.
Pelsi
15.12.2004 22:00:01
Uudistimme omana abivuotenamme koulumme abiradiokulttuuria tekemällä abiradion kuullunymmärtämisen muotoon. Ns. opettajanymmärys.
 
Oli muuten muistaakseni ihan hauska. Oma abiradiomme taas oli aika paska, siinä selostettiin vaan painiottelua jossa ottelijoina olivat opettajat.
"Bakteerien juhlaa on se: ensin kärpäset tanssii kakassa ja sitten ne lentävät siihen ranskalaisen leipään, bzz. Siinä ei paljon viinit ja juustot auta: alati riippuu ripulikiro Gallian kukon yllä kuin Gordonin miekka!" -Markus Kajo
Heissi
15.12.2004 22:48:26
Me tehtiin abivideo, mistään abiradiosta en ole aiemmin kuullutkaan. Ja meidän abivideo oli "wittu paras".
"Sanoo Heikki 18-v, joka koettaa kurottaa kohti huevoksen saappaanvartta, muttei ymmärrä kuinka se onkaan niin korkea ja väärän värinen." -bedlam
Möö.
NHR
15.12.2004 22:53:54
 
 
Lukihärjö iski taas. Tällä kertaa luin otsikon näin: "Arabiradio". Tehkää sitten vaikka sellainen.
Kun pistää silmät kiinni ja irvistää, on helpompi soittaa sooloja. - KTR
Tikru.
16.12.2004 22:30:18
me tehtiin semmonen klassinen opettajahaastattelu, johon sitten jälkeenpäin vaihdettiin kysymykset. hihihii että oltiin hauskoja
"Kuulostaako se vakuuttavalta, jos ei muuta voi kuin matkustaa?" --Liimatta--
Qsysi
17.12.2004 17:15:15
lukekaa korkkareita ja kertokaa tarkkaan mitä kuvissa tapahtuu :D
herra, teillä on muuten väärä [pastilli]
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)