Aihe: Uusi virityskoneisto..
1
JanneT
10.12.2004 16:40:49
 
 
...juu eli olisin ostamassa uutta virityskoneistoa Ibanezin Artcore AF75:teeni (http://www.ibanez.com/guitars/guitar.asp?model=AF75). Mutta kun en ole ennen tuonne alueseen koskenut, niin ajattelinkin kysäistä teiltä täältä, että minkä merkkistä koneistoa kannattaisi katsella? Vai selviääkö tämä helpoiten käymällä kysymässä tätä myynti liikkeestä (tässä tapauksessa Levytukusta)? Entä onko tuo vaihto itse kuinka "vaativaa"?
Voihan vitalis...
LaXu
10.12.2004 16:52:04
Ensin kannattaa selvittää tarviiko oikeasti uutta virityskoneistoa. Minun kokemuksieni mukaan noissa Artcoreissa on ihan toimivat virittimet, sen sijaan satulat ovat aika kehnoja.
Jungleman
13.12.2004 17:47:59
Ensin kannattaa selvittää tarviiko oikeasti uutta virityskoneistoa. Minun kokemuksieni mukaan noissa Artcoreissa on ihan toimivat virittimet, sen sijaan satulat ovat aika kehnoja.
 
Pätee useimpiin kaupassa myytäviin kitaroihin. Virityskoneistot toimivat halvoissakin (uusissa) kitaroissa yleensä kohtuullisesti, mutta satulat on viilattu miten sattuu. Kannattaisi ehkä pikemminkin maksaa hommansa osaavalle korjaajalle satulan viilauksesta (ei johda vararikkoon) ja kysyä samalla mielipidettä virityskoneiston vaihtotarpeesta.
Ei se ole vika. Se on ominaisuus.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)