Aihe: Kenwood
1
nyholral
11.12.2004 00:50:23
Ostin kirppikseltä kympillä, Kenwood KR-4600 viritinvahvistimen.Netistä en hakemalla kyseisestä laitteesta
paljon informaatiota saannut. Vahvistin on valmistettu joskus 70:luvulla. Minkä laatuisesta laitteesta olisi kysymys.
Muhevasti soi ainakin Audiophilen kautta soitettuna.
On pienen matkalaukun kokoinen ja painaa kuin synti.
willie
11.12.2004 03:02:45
Mulla on Kenwoodin kasettidekki, tuplapesä sellanen ja ikiwanha.
 
Hyvin skulaa, ei vouvaa eikä värise, tosin en oo sitä paljoa viime vuosina käyttänyt kun muutama vuosi sitten luovuin kaikista c-kaseteista (vein ne lähikapakkaan soiteltaviksi) ja siirryin totaalisesti CD-aikakauteen.
 
Vanhat viritinvahvistimet on mainioita laitoksia, ja ennenkaikkea massiivisia ja komean näkösiä. Itelläni on vieläkin pääkäytössä Yamahan viritinvahvistin, jossa pienenä erikoisuutena säädettävä Loudness (potikka). Kuumenee aika roimasti, tehonkulutus ohjekirjan mukaan 360W !
 
Kaverilla on mun vanha Pioneerin viritinvahvari puukuorilla 70-luvun alkupuolelta ja siinä on tosi mukavan lämmin saundi. Eikä suostu myymään sitä takas mulle..
Basisti, melkein 50v.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)