Aihe: Sex Pistols
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
meekz
03.12.2004 17:32:11 (muokattu 03.12.2004 17:34:36)
oon ajatellut lukea/ostaa ton John Lydonin kirjan: "No Irish, No Dogs, No Blacks"
 
onko kukaan lukenu?
 
ja mita tulee sex pistolsiin niin Never mind the bollocks kuuluuu mun mielesta ryhmaan
 
back in black
appetite for destruction
billion dollar babies
suffer
 
eli hyviin/klassikko rock-levyihin
in Gold Oil Drugs i dont trust
Jani The Rock
03.12.2004 18:29:09
 
 
oon ajatellut lukea/ostaa ton John Lydonin kirjan: "No Irish, No Dogs, No Blacks"
 
onko kukaan lukenu?

 
Tossahan se on hyllyssä. Suosittelen edelleen.
The road never ends for me, kid.
sirdickyj
03.12.2004 20:32:48
jolloin Search and Destroyn ja Blitzkrieg Bopin sahaaminen oli mun osaltani jo vaihtunut supernopeaan räveltämiseen HC-punkbändissä. (Käytän termiä HC senaikaisessa merkityksessä, en nykyisessä.)
 
Räpeltämisestä en tiedä, mutta Kiven silloinen bändi pyyhki biisien lyhyydessä lattiaa kaikenmaailman Napalm Deatheilla, jonka biisit ovat pitkästyttävää progea verrattuna niihin. Uskokaa pois, tämä mies osasi tiivistää!
WHAT IS UNDERSTOOD NEED NOT BE DISCUSSED
Jani The Rock
03.12.2004 21:54:47 (muokattu 03.12.2004 21:57:44)
 
 
Ei se nyt taatusti ollut näin, kun eihän se koko surkea-Sid ollut silloin vielkä bändissäkään.
 
Toppailee nyt, jumankauta! Kai Sid nyt sentään oli bändissä, kun se oli jo Buckinghamin palatsin edessä allekirjoittamassa sopparia A&M:n kanssa. Sehän johti sitten taas kuuluisaan riehuntasessioon A&M:n tiloissa, jonka tiimellyksessä Sidi hajotti vessan, ja jätkät saivat A&M:ltä kenkää. Vasta tämän jälkeen EMI signasi bändin.
The road never ends for me, kid.
sirdickyj
04.12.2004 09:59:05
Toppailee nyt, jumankauta! Kai Sid nyt sentään oli bändissä, kun se oli jo Buckinghamin palatsin edessä allekirjoittamassa sopparia A&M:n kanssa. Sehän johti sitten taas kuuluisaan riehuntasessioon A&M:n tiloissa, jonka tiimellyksessä Sidi hajotti vessan, ja jätkät saivat A&M:ltä kenkää. Vasta tämän jälkeen EMI signasi bändin.
 
Vai olikohen tämä nyt sitten vaan siitä Great rock´n roll swindle-elokuvasta mieleen jäänyt piirretty jakso? Meinaan olisihan ollut hassua että Sid Vicious olisi ollut bändissä, mutta basso-osuudet olis kreditoitu Glen Matlockille, kun ne kerran sitten todellisuudessa soitti Steve Jones.
WHAT IS UNDERSTOOD NEED NOT BE DISCUSSED
zepeteus
04.12.2004 12:38:54
Vai olikohen tämä nyt sitten vaan siitä Great rock´n roll swindle-elokuvasta mieleen jäänyt piirretty jakso?
 
Olikos se vain piirrettynä jaksona tuossa leffassa? Siinä tapauksessa se oli joku dokkari, jossa ko. tapahtuma oli oikein videotallennettu. Rkele, ei ole ollut tv:tä tai videonauhuria sitten vuoden 2001, joten ei pääse omista arkistoista tarkastamaan...
 
Meinaan olisihan ollut hassua että Sid Vicious olisi ollut bändissä, mutta basso-osuudet olis kreditoitu Glen Matlockille, kun ne kerran sitten todellisuudessa soitti Steve Jones.
 
Paljon "hauskaa" taisi tapahtua noihinkin aikoihin. England´s Dreamingin mukaan Matlockin bassoja käännettiin alas kiertueella, ja NMtB:lla Jones hoiti bassoja, mikä selviää myös NMtB-dokumentista...mutta No Irish, No Blacks, No Dogs kirjan mukaan Matlock oli kuitenkin Bollocksissa mukana "sessiosoittajana". Ja mitenkäs niitä krediittejä muuten nimetään, san/säv/sov ? Eiköhän tuossa touhussa Glen ollut enemmän mukana kuin Sid, aika useiden biisien kohdalla?
Jani The Rock
04.12.2004 12:41:56 (muokattu 04.12.2004 12:47:42)
 
 
Vai olikohen tämä nyt sitten vaan siitä Great rock´n roll swindle-elokuvasta mieleen jäänyt piirretty jakso? Meinaan olisihan ollut hassua että Sid Vicious olisi ollut bändissä, mutta basso-osuudet olis kreditoitu Glen Matlockille, kun ne kerran sitten todellisuudessa soitti Steve Jones.
 
Waldemar Walleniuksen Soundi-kirjassa Punk-rokkishokki on Steven ja Sidin haastattelu, jossa kelataan myös tota A&M -selkkausta. Siitä viimeistään selviää että Sid on ollut paikalla, ja onhan se muutenkin aika selvä juttu. Myös Rotten kertoo elämäkerrassaan, että Sidi tuli helvetinmoiseen känniin ja potki vessanpöntön, vai urinaaliko se nyt oli, hajalle.
 
Käsitykseni mukaan Matlock oli jossain studiosessioissa mukana myös maksettuna soittajana. Ja tokihan hänelle on biisejä kreditoitu, kun kerran hän on niitä ollut tekemässä bändissä ollessaan. Suuri osa biiseistä oli ehditty jo julkaista sinkkuina ennenkuin voimassa olevaa älppärin levytyssopimusta oli olemassakaan.
The road never ends for me, kid.
zepeteus
04.12.2004 12:56:42
Waldemar Walleniuksen Soundi-kirjassa Punk-rokkishokki on Steven ja Sidin haastattelu, jossa kelataan myös tota A&M -selkkausta. Siitä viimeistään selviää että Sid on ollut paikalla, ja onhan se muutenkin aika selvä juttu.
 
Pentele, siinäpä yksi punk-kirja lisää, jonka olin jo unohtanut...minnehän mahtoi sekin hyllystäni kulkeutua. Jani on kyllä oikeassa, ei tuossa A&M jutussa ole mitään spekulointia sinällään, se on dokumentoitu lukuisissa lehtiartikkeleissa yms. Julkisuustempaus, saivatpa lisää kohua aikaiseksi.
 
Tuo A&M diilihän oli varsin lyhyt, kestikös se peräti viikon tai sinnepäin. :D
sirdickyj
04.12.2004 14:00:48 (muokattu 04.12.2004 14:05:29)
Waldemar Walleniuksen Soundi-kirjassa Punk-rokkishokki on Steven ja Sidin haastattelu, jossa kelataan myös tota A&M -selkkausta. Siitä viimeistään selviää että Sid on ollut paikalla, ja onhan se muutenkin aika selvä juttu. .
 
Juu, totta, kyllä oli Sid Vicious bändissä kun kirjoittivat noita soppareita. EMI:kään ei muuten tuota levyä julkaissut, vaan Virgin. EMI selkkaus taisi olla ennen tuota A&M juttua, kun siitä on biisikin tehty levylle? Tuon NMtB:n tarina taitaa siis olla se, että matsku on äänitlty eri ajanjaksoina, ja levyä julkaistaessa sitten koko bändin miehitys on mennyt uusiksi? Glen Matlock lähti Pistolsista kiitämään helmikuussa -77. Milloinkas se NMtB sitten julkaistiinkaan?
 
EDIT; Jaahas, marraskuussa -77 ja bändi teki viimeisen keikkansa tammikuussa -78. Tai siis viimeisen sillä erää.
WHAT IS UNDERSTOOD NEED NOT BE DISCUSSED
zepeteus
04.12.2004 14:18:51
Sirdickyj, taidat olla oikeassa tuossa Malcolm McLarenin business vainussa ja taidoissa. "Cash from chaos" toimi ilmeisesti hyvin ja puntia ropisi tilille jokaisessa kohun täytteisessä käänteessä. Lydonin mystinen lausuma tuon viimeisen Pistols-keikan päätteeksi pistää myös toisinaan miettimään: "tuntuuko teistä koskaan siltä että teitä on huijattu?". Tuollahan ei välttämättä ole mitään tekoa esim. McLarenin sammon kanssa, mutta mutta...
 
Oli miten oli, ainakin omissa rankingeissani NMtB on kaikkien aikojen kärkikymmenikössä ja Pistols bändinä todella merkittävä, menivät nuo sisäiset väännöt sitten miten hyvänsä.
Jani The Rock
04.12.2004 16:21:28
 
 
Juu, totta, kyllä oli Sid Vicious bändissä kun kirjoittivat noita soppareita. EMI:kään ei muuten tuota levyä julkaissut, vaan Virgin. EMI selkkaus taisi olla ennen tuota A&M juttua, kun siitä on biisikin tehty levylle? Tuon NMtB:n tarina taitaa siis olla se, että matsku on äänitlty eri ajanjaksoina, ja levyä julkaistaessa sitten koko bändin miehitys on mennyt uusiksi?
 
Joo, mulla meni nyt puurot ja vellit sekasin ton EMIn ja Virginin kanssa. Mutta onko se ihme, kun Pistolsista puhutaan... Sen verran monella yhtiöllä kun kerkisivät olla - ja vielä niin lyhyellä aikaa!
The road never ends for me, kid.
Sunna
24.12.2004 11:26:58
 
 
Kyllä Pistolsilla on kovaa tavaraa. Sitä ei vaan ole kovin paljon. Esim. joku Bodies on ihan älyttämän hyvä biisi.
*RocketQueen*
24.12.2004 15:28:55
legendaarinen bändi,siitä ei pääse mihinkään.Aliarvostetu.
Punkia ei ois olemassakaa ilman sex pistolsia...
Älä luota hulluun,hullu ei luota sinuun.
-Mickill-
24.12.2004 20:19:37
Punkia ei ois olemassakaa ilman sex pistolsia...
 
No jos ei nyt kuiteskaan..
 
Kyllähän Sex Pistols toimii, kumma kyllä miksi en ole vieläkään saanut Nevermind..-lättyä hommattua levynä, kun se kasetilla on ollut jo ikuisuuden. Pari livelevyä kyllä löytyy+Sidin aivan vitun huono soolo jonka ilmaiseksi kylläkin sain.
"One, two, Freddys coming for you" "Three, four, better lock your door" "Five, six, grab your crucifix" "Seven, eight, better stay up late" "Nine, ten, never sleep again"
juici
25.12.2004 20:51:46
 
 
Mulla on levyhyllyssä Sex Pistolsin "The 76 club the complete Burton-on-Trent recordings" -livelevy ja bändi on siinä todella hyvässä vedossa. Matlock on luonnollisesti vielä bassossa.
"Kiss FM:n mä lakkauttasin. Ja sit sen tyhmän hittiaseman mikä siel' Helsingissä on, jota en oo onneks ikinä kuullu. Se on aika huono.", Tuukka Temonen Apulannan Mustahevonen videolla.
Kimmo72
08.09.2005 01:50:01
Huom! Olet kirjoittamassa yli 256 päivää vanhaan ketjuun!
 
Tiedän.
 
Mutta sattuuko kukaan tietämään mitään sivustoa, josta näkis noiden Pistolsien kaikenmaailman vanhojen vinyylien arvon?
Mutsin varastossa on (toivottavasti) mun jotain ihmeellisyyksiä jotain seitsemisen kappaletta. Osa ostettu Suomesta ja osa Lontoosta joskus.
Tunne ja improvisaatio korvaa tekniikan.SSK#1
nightdrive
13.09.2005 09:14:01
ainoa punk bändi josta meikä, tykkää, mahtava bändi, arvostan rottenii paljon!
Planetist
20.09.2007 15:51:24
Useampikin pistols-ketju näytti löytyvän mutta laitetaan nyt vaikka tänne.
 
Sex Pistols tekee keikan juhlavuoden kunniaksi
Julkaistu 18.09.2007, klo 14.02
Punklegenda The Sex Pistols aikoo esiintyä ensimmäistä kertaa moneen vuoteen juhlistaakseen uraauurtavaa Never Mind the Bollocks -albumiaan, jonka julkaisemisesta tulee kuluneeksi 30 vuotta. Bändin alkuperäiset jäsenet John Lydon, Steve Jones, Paul Cook ja Glen Matlock konsertoivat Lontoossa Brixton Academyssa 8. marraskuuta.
The Sex Pistols hajosi vuonna 1978. Ensimmäisen kerran he palasivat esiintymislavoille 1996 toteutuneen maailmankiertueen merkeissä. Edellisen kerran he esiintyivät yhdessä vuonna 2003.
 
Never Mind The Bollocks... Here's The Sex Pistols -albumi julkaistiin lokakuussa 1977. Levyn sisältämät kappaleet God Save the Queen ja Anarchy in the UK aiheuttivat kohun saarivaltakunnassa. Samaan aikaan albumi oli punk-tyylisuunnan uranuurtaja ja nykyisin sitä pidetään yhtenä kaikkien aikojen merkittävimmistä albumeista rockin historiassa.
 
Never Mind The Bollocks -albumista julkaistaan syksyllä juhlapainos. Myös kappaleet God Save the Queen, Anarchy in the UK, Pretty Vacant ja Holidays In The Sun julkaistaan uudelleen singleinä. Musiikkilehti NME on aloittanut kampanjan, jolla pyritään nostamaan God Save The Queen brittilistan ykköseksi, mihin se ei yltänyt ensimmäisellä kerralla. BBC kielsi biisin soittamisen aikanaan ja se päätyi singlelistan kakkoseksi samaan aikaan, kun kuningatar Elisabet juhli 25-vuotista taivaltaan hallitsijana. Joidenkin teorioiden mukaan musiikkilistoja muokattiin nolon tilanteen välttämiseksi.

 
http://www.yle.fi/uutiset/pop/oikea/id70092.html
 
Noh, nyt tuskin tulee yhtä tylyä vastaanottoa kuin 1996, mutta saapa nähdä kuinka väki kiinnostuu vielä yhdestä paluusta. Vaan eivätköhän tuolla jokusen pennin tienaa bändin heput.
 
Huom! Olet kirjoittamassa yli 737 päivää vanhaan ketjuun!
"I put on my robe and wizard hat." - BloodNinja
"Kloonit kiduttaa mua sähköllä." - Arto
Gardiner
20.09.2007 16:35:04
 
 
Vai lähtee kuusi pistoolia räkäisen kätkättävine mekaanisine äänensärkijöineen tien päälle taas. Aiettäku Saintsit nelikolla lähtis sahaan. Mut kyl nääki oikeestaan ois mukavaa kuulla.
"We got to stand side by side, we got to stand together and organize. They say power to the people, that`s what they`re Screamin`. Freedom of the soul, pass it on, pass it on to the young and old" Jimi Hendrix
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)