Aihe: Bodyyn reunalista
1
Mikko-76
15.07.2004 12:51:44
Kyllä kyllä.. Haulla löytyy ja niin edespäin.. :) Mutta asiaan! Eli milläs keinoin ootte saanut jyrsitty yms. binding-nauhalle runkoon uran!? Joku ohjuri yläjyrsimeen vai hampailla nakertamalla tai muuta vastaavaa? Hyviä ideoita otetaan vastaan! Kiitän ja kumarran vastaamaan vaivautuneita!
Tim
15.07.2004 14:30:38
 
 
Itse tilasin tämmösen, mutta en oo vielä testannu.
http://www.stewmac.com/shop/Tools/D … er_Edge_Guide/Pictures.html#details
nothingnes
15.07.2004 18:07:50
no eikös tohon käy ihan tavallinen jyrsimen tappiterä missä on syvyyden rajottava laakeri niitä saa varmaan sataa eri kokoo ja maksaa hong kongis varmaan 5€ tollasella ite vedin ja eihän siinä muuta tarvi kun jos on esim. reunalista 4mm ni tarviit terän esim se yleisin 12mm tappiterä ja laakeri joka on sen neljä millii pienempi
huominen on aina tulevaisuutta -m.nykänen-
spyykko
15.07.2004 21:37:47 (muokattu 15.07.2004 21:47:47)
 
 
Kyllä kyllä.. Haulla löytyy ja niin edespäin.. :) Mutta asiaan! Eli milläs keinoin ootte saanut jyrsitty yms. binding-nauhalle runkoon uran!? Joku ohjuri yläjyrsimeen vai hampailla nakertamalla tai muuta vastaavaa? Hyviä ideoita otetaan vastaan! Kiitän ja kumarran vastaamaan vaivautuneita!
 
Mä askartelin yläjyrsimen reunaterästä sopivan vaihtamalla sen ohjainlaakerin pienempään. Tuli melkein sopiva, kierros sähköteippiä bodyyn ohjainlaakerin alle ohensi uran lopullisesti sopivaksi. Alajyrsin olisi kyllä ihan ässä laite tähän(kin) hommaan, yläjyrsin kun tahtoo "keikata" helposti esim sarvien päissä.
 
Hetki piti miettiä tota laakerin hankintaa, reunajyrsin kun oli tuumamitoilla vaikka kaikki muut satsin terät olivatkin millisiä. Onneksi toi tarvittava koko (3/16"x3/8) on ihan normaali miniatyyrilaakerin koko, vieläpä usein käytössä amerikkalaisissa RC-autoissa, joten harrasteliikkeestä sai hankittua laakerin suht edullisesti.
 
EDIT: Ja ennen kuin joku nyt ottaa taas ohjeet liian kirjaimellisesti... Tuo mainittu laakerin koko oli siis sopiva minun reunaterälle ja käyttämälleni listan paksuudelle. Mikään yleispätevä ohje se ei ole.
Ite olis taas tarvinnu tehdä
Trebla
15.07.2004 21:43:14
Kysymys alan taitajille:
Kuinka te tuon bodyn bindauksen jyrsitte? Eli sitä vaan, että jyrsittekö kaarevakantisissa ennen kannen muotoilua (joka tuntuisi äkkiältään helpommalta/varmemmalta) vai vasta kannen muotoilun jälkeen?
Yksi tapa tuli mieleen: Eli "ripustaa" laakeriterällä oleva jyrsin tason päälle siten, että terän pää olisi sen 3-4 senttiä tason yläpuolella. Sama systeemi kuin normaalissa tasoon kiinnitetyssä jyrsimessä, paitsi että jyrsin on yläpuolella tason, eikä alla. Kappaletta tasoon tukien ajaa laakeria vasten tarvittavat urat. Onko turhan vaikea systeemi?
 
Von Dobeln ratsasti aukkoja katsellen.
Why should I be frightened of dying? There's no reason for it, you've gotta go sometime.
kato
15.07.2004 22:17:00
 
 
kulmahiomakone
29.09.2004 23:57:39
Jatketaan aiheesta... Milläpä olette noita reunalistoja bodyyn kiinnittäneet ja mistä menetelmästä on parhaat kokemukset? Pikaliimalla, asetonilla vai jollain muulla?
VÄKIPÄÄ
30.09.2004 00:44:36 (muokattu 30.09.2004 00:50:22)
Terävä taltta.
http://kotisivu.dnainternet.net/dnakato/kitara/les13.jpg

 
Hui! En väitä etteikö onnistu, mutta vaatii kovaa käsityötaitoa tai hieman anteeksi antavaa silmää lopputuloksen suhteen...
 
E: Niin itse tekisin yläjyrsimellä pöytätapin kanssa. Tarvittavan määrän pienempi tappi kuin terä, eli siis pöydän tappi mukailisi bodyn takareunaa isomman terän työstäessä ylempänä etureunaa. Vaivatonta, ei tarvitse jigejä eikä ohjureita.
 
E2: Ei taida toimia kaiken mallisiin kitaroihin? Tasakantisiin ainakin.
Imelä ski munk, ass:eja!!! Pistä pastillis pyllyyn.
Juzzu
30.09.2004 06:26:11 (muokattu 30.09.2004 06:30:19)
Yläjyrsimellä laakeriterällä tulee helposti. Tosin esim. LP:n kanssa tein jämäpuusta viidessä minuutissa sellaisen jyrsintätuen, jonka avulla saa runkoon tehtyä just sen bindingin korkeuden verran sitä lovea oikeastaan alajyrsintekniikalla. Suoraan yläjyrsimellä kun ei voi päräytellä kun se kansi ei ole tasainen.
 
EDIT: Täsmennetäänpä.. siis alajyrsin, jonka terän varteen on pudotettu sopiva pala jonka keskellä reikä terälle. Terän kärken ja palan tason väli on siis sen 6mm (tai mitä nyt haluaakaan). Tämän jälkeen pyöritellään jyrsimen käydessä käsin pideltyä kitaran runkoa terää vasten (jossa siis laakeri) siten, että rungon reuna lepää palan tasoa vasten. Tasohan ei sitten saa olla kuin sen 10-15mm leveämpi kuin terä, ettei taso ala kiipeämään LP:n kantta pitkin vaan pysyy koko ajan reunan tasaisella alueella.
 
Kuva olisi kyllä parempi kuin kourallinen sanoja ;o)
Tonttoroi! Ponkkolaala piu! Tiruliru löts!
Bomber
30.09.2004 17:39:16
Voihan aina jyrsiä sen binding kolon ennen kuin kovertaa sen pinnan kaarevaksi?
" Se joka polkee paskaa ei tiiä mitään, mut se joka lopettaa sen polkemisen ei tiiä sitäkään! "
kato
30.09.2004 19:01:14
 
 
Hui! En väitä etteikö onnistu, mutta vaatii kovaa käsityötaitoa tai hieman anteeksi antavaa silmää lopputuloksen suhteen...
 
Ensimäiseen lespaan tein taltalla lista-uran, ei se
niin vaikea ole miltä ehkä luulisi ,kun laittaa alareunan
rajaksi kannen ja bodyn sauman.
Ja varsinkin kun minulla tuli peittävä musta maali niin pystyi vielä fiksaamaan.
 
Koivu lespaan tein yläjyrsimellä ja laakeriterällä .Olihan se
helpompi.

Kiinnitykseen olen käyttänyt asetonia, mutta asetoniin
pitää liottaa listasta palasia, että asetoni ei haihdu niin
nopeasti ja ehtii vaikuttaa listaan.
jarmos
01.10.2004 20:53:40
Itse tilasin tämmösen, mutta en oo vielä testannu.
http://www.stewmac.com/shop/Tools/D … er_Edge_Guide/Pictures.html#details

 
Mä tein tällaisen ja hyvin toimii.
 
http://jarmos.kaverit.org/tyokalu.html
Huomispäivän murehtiminen ei poista huomisen murhetta, mutta se poistaa ilon tästä päivästä Eli nainen päättää ja Jumala nauraa!!
Kitaravirtuaali
02.10.2004 10:17:17
 
 
Tuli tässä mieleen, että jos se muovinen reunalista ei ole välttämättömyys, niin teet ns. natural bindingin. Eli maskaat maalarinteipillä maalaus-/petsausvaiheessa sopivat "reunalistat" ja maalin/petsin kuivuttua teippi pois. Kun jaksaa tehdä teipillä tarpeeksi niin saa hyvää jälkeä aikaan. Itse luultavasti tekisin näin jos kaarevakantiseen kitaraan haluaisin reunalistat.
kulmahiomakone
21.11.2004 11:52:16
Ja ylös.
 
Tässä aloin miettimään, että kun kiinnitin tuon reunalistan asetonilla, niin tuleekos tässä nyt sitten ongelmia pintakäsittelyainesten ja niiden liuottimien kanssa? Eli tarkoitus olisi laittaa bodyn pintaan polyuretaanilakka ja lakkapurkin kyljessä lukee, että lakkaa tulisi jatkaa lakkabensiinillä. Vaan käykös nyt niin, että lakkabensiini liuottaa tuon reunalistan kiinnityksen piloille?
 
Vaihtoehtoisesti voisi käyttää, selluloosalakkaa, mutta se taas vaatisi liuottimeksi tinneri, joka ei varmasti olisi yhtään sen parempi vaihtoehto.
Infidel
21.11.2004 21:43:58
Missä tuo stewmac oikein on? Onko suuret postikulut?
I have no drinking problem. I drink, I get Drunk, I fall down. No problem
poppamies
21.11.2004 22:04:32
 
 
Missä tuo stewmac oikein on? Onko suuret postikulut?
 
Stewart McDonald on ameriikassa...
 
http://www.stewmac.com/
"G-strings are for strippers"
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)