Aihe: Mikä varmin tapa tilata postitse?.
1
E-Juhani
29.01.2003 21:14:32 (muokattu 29.01.2003 21:26:48)
Niin mikähän nykyään lienee varmin tapa tilata postitse, kun verkkokaupassakin pitää maksaa ensin rahat tilille ja tavara lähtee vasta sen jälkeen liikkeelle. Esim. poika tilasi jonkun nettipelin, koska siinä tarvii olla jokin oma sarja n:o että voi osallistua nettipelaamiseen ,rahat piti maksaa heti tilille mutta kyseistä peliä ooteltiin varmaan nejä viikkoa eikä kuulunut, joten soitimme kyseiseen nettimyymälään ja sieltä ilmoitettiin että ei ole vielä saatu. Joten peruttiin tilaus, rahat kylläkin palautettiin heti tilille. Mutta paljon kuulunut tuollaista
esim. Keltaisestapörssistä jotain tilanneille olisi lähetetty rikkonaista tavaraa tai jotain aivan toista mitä on ollut ostamassa. Itselle henkilökohtaisesti ei ole tullut pettymystä postin kautta .Mitä mieltä olet nykyisestä järjestelmästä, katsotko tarkasti kun jotain tilaat ??.
 
Ps. Vai marssitko suoraan liikkeeseen ja ostat sieltä.
Epäjärjestelmällistyttämättömyydellisyydellänsäkäänkö.
pitkätukka
29.01.2003 21:37:02
Yleisesti nettikaupoista tilatessa tilisiirrolla rahat etukäteen on ihan turvallinen tapa. Joskus saattaa käydä huono tuuri ja joku menee siellä kaupassa mokaamaan, mutta siis kyllä se on aivan turvallista. Ulkomailta tilatessa voi luottaa isoimpiin paikkoihin, kuten vaikka amazon.comiin, tilatessa luottokortilla (Visa, etc.)
 
Sitten taas Huuto.net, Keltainen pörssi ja muut paikat. Niistä kannattaa kannattaa kalliimpien tavaroiden osalta ainakin tilata postiennakolla, ettei mene rahat taivaan tuuliin. Lisäksi voi myös pyytää katsomaan laatikon sisälle, ettei se sisällä pelkkiä kivipainoja. Huutonetissä näkee myös helposti palautteesta, että onko myyjä luotettava. Keltaisesta pörssistä ei sen kummemmin näe, mutta kyllä pienempiä summia voi lähettää etukäteen tilille. Jos on joutunut huijatuksi, niin voi aina tehdä rikosilmoituksen. Rahat kyllä saa takaisin, mutta pahimmassa tapauksessa vasta vuosien päästä.
 
Äh, sekavaa tekstiä, enkä edes muista alkuperäistä aihetta..
Billsner
29.01.2003 21:48:14
kalliimpien tavaroiden osalta ainakin tilata postiennakolla, ettei mene rahat taivaan tuuliin. Lisäksi voi myös pyytää katsomaan laatikon sisälle, ettei se sisällä pelkkiä kivipainoja.
 
Minä en saanut aukaista postiennakolla tullutta pakettia ennenkuin oli maksanut. sen.
KanZuu
29.01.2003 22:14:07

Minä en saanut aukaista postiennakolla tullutta pakettia ennenkuin oli maksanut. sen.

 
En minäkään. Postimies puhui jotain, että hän syyllistyy virkarikkeeseen (tai jotain) jos avaa paketin ennen maksua.
pitkätukka
29.01.2003 22:27:41
Kyllä sen pitäisi olla mahdollista. Paljon on ollut keskustelua siitä eri foorumeissa ja niissä on tultu siihen lopputulokseen, että vastaanottajalla on oikeus tarkistaa paketin sisältö. Varminta on käskeä lähettäjän kirjoittaa pakettiin, että voi avata, jotta se varmasti onnistuu.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)