Aihe: Plektrakokeiluja
1 2 3
seventh son
13.11.2004 12:06:33 (muokattu 13.11.2004 12:07:25)
minä taidanki olla ainoo joka käyttää fenderin plekuja?
 
en oikeen tiiä mikä tuo on mutta siinä lukee fender ja extra heavy.... mukavan jäykkä, ite kyllä tykkään...
life is pain... get used to it.
overtake
13.11.2004 13:54:24
minä taidanki olla ainoo joka käyttää fenderin plekuja?
 
en oikeen tiiä mikä tuo on mutta siinä lukee fender ja extra heavy.... mukavan jäykkä, ite kyllä tykkään...

 
No et nyt sentään. Itselläni on ollut vuosikausia yksi ja sama Fenderin perinteisen mallinen plektra, vahvuutta heavy. Jostakin syystä aina kotona soitellessa tuo plektra osuu mieluiten käteen ja kuin ihmeen kaupalla se on pysynyt toistaiseksi tallessa. Kestäviä pirulaisia lisäksi. Angus Young kertoi eräässä haastattelussa että Fenderin extra heavy plektrat kestävät hänen käytössään vuosia.
 
Tuon lisäksi tykkään soitella Dunlopin tortexeilla ja oikeastaan ihan millä vaan "perinteisen" mallisella kunhan se on suunnilleen 1mm vahvuutta ja pysyy hyvin näpeissä.
 
JazzIII tarttui myös mukaan yksi päivä kitarakaupassa asioidessa, mutta toistaiseksi en ole siihen tykästynyt. Vaatinee totuttelua.
It's such a fine line between stupid, and clever.
Keke Urlaub
13.11.2004 19:32:05
 
 
Dunlop USA .58mm tuntuu aivan loistavalta! Tuollainen vaalean punkun värinen.
Shake before use.
Mokoma
14.11.2004 01:14:18
Green Tortex, Gator grip 1,5 mm ja puukonkärjellä kyljistään karhennettu Fenderin Heavy käytössä parhaillaan.
käsi
14.11.2004 12:41:08
 
 
Itse olen nuo dunlopin nylonit 0.73 ja 0.88 todennut melkein parhaiksi. Sitten nuo torteksit samoilla paksuuksilla myös.. Toimii!
 
noi dunlopit on parhaat mitä olenlöytänyt, pysyy hyvin käsissä ja kestää kohtuu kauan ellei huku tai joku "varasta"
vittuaks täsä, päivä kerralla kohti kuolemaa
Sammakko
14.11.2004 13:22:34
 
 
Dunlopin jazz I.
 
kaikinpuolin loistava.
Osuva lotkautus..
Krice
23.11.2004 23:17:14
 
 
Vaihdoin taas plektraa. Tällä kertaa huomasin, että gator grip 1.5mm on sittenkin hyvä, nimenomaan sormilla tilutuksessa. Davan ongelmaksi muodostui se, että en meinannut millään saada soitettua sillä keinotekoisia huiluääniä..
Antti
24.11.2004 08:47:29
Taidan siis olla ainut jonka mielestä Davat on loistavia. Tatsi on uskomaton!
 
Et ole yksin. Ostin juuri sellaisen mustan metallikärkisen Davan ja olen siihen erittäin tyytyväinen. Metallinen kärki tuo kivasti lisää soundia.
 
Yleisesti olen soitellut niillä plekuilla mitä on ollut tarjolla. Läpyskä kuin läpyskä, kaikilla niillä soittelee.
Flaxwoodista lähtee Rujo soundi
Kuha
24.11.2004 09:21:00
 
 
Angus Young kertoi eräässä haastattelussa että Fenderin extra heavy plektrat kestävät hänen käytössään vuosia.
 
Heh..mulla on 2 kpl Fenderin extra heavyja vuosimallia n. ~96, joten Angus puhuu asiaa. Enkä ole muita käyttänyt.
Ze Kink
24.11.2004 13:19:34 (muokattu 24.11.2004 13:28:40)
Löysinpä tuossa Jazz III Xl:n jonka olin pois laittanut kun en aikanaan pitänyt sen tatsista. Koitin soittaa sillä ja sehän tuntui aika mahtavalta, paljon paremmalta kuin muistin. Ja terävän kärjen ansiosta tuolla oli tosi tarkka pikata ja se sopi hyvin käteen. Nytpä ovat minulla siis käytössä:
 
Dunlop Tortex 1mm: Mukavan tuntuinen sormissa ja sopii kaikkeen. Ehkä reunat saisi olla vähän pyöreämmät, mutta kun vähän aikaa soittaa niin ne kuluvat juuri sopivaksi.
 
Dunlop Jazz III (punainen): Tarkka ja nopea. Tällä on mukava tiluttaa ja soittaa muita tarkkoja juttuja. Kuluvat sopivan hitaasti. Uutena liukkaita, mutta kun tarpeeksi soittaa niin se kiiltävä pinta kuluu ja ne alkavat pysyä paremmin sormissa. Ongelmana riehakas tyylini soittaa esim. rokkia, eli isken kieliä jopa metrin päästä, hypin (varsinkin lavalla) jne. jolloin etusormi iskee kieliin ja saattaa kipeytyä. Tosin iho on sen verran kovettunut jo että ei enää niin usein tule kipeäksi tai mitään. Miinuksena mainittakoon myös se, että putoilevat helposti soittaessa ja myös katoavat helposti pienen koon takia.
 
Dunlop Jazz III Xl (punainen): Tällä en ole vielä niin paljoa soittanut, joten en oikein osaa kommentoida vielä. Tarkka on ja pysyy melko hyvin sormissa.
 
Ibanez Steve Vai (1mm): Siisti väri (vaaleanpunainen) ja terävämpi kärki kuin Tortexeissa, mikä tuo tarkkuutta. Pysyvät melko hyvin sormissa. Kuluvat kuitenkin vähän tortexeja nopeammin ja ovat kalliita (jotain 1€ kappale muistaakseni).
 
Dunlop Gatorgrip 0.96mm: Pysyy hyvin sormissa pinnoitteen takia, ja on hyvä kaikenlaiseen musiikkiin. Kärki on melkein samanlainen kuin tortexeissa. Pyöreät reunat, joten tiluttaminen on helpompaa (ei takerru kieliin). Ovat myös melkoisen kestäviä.
 
Käyttelen aika usein muitakin plekuja, mutta noita löytyy useimmin taskusta.
Onko shinulla hunajaa?
En tietenkään. Filosofit ovat pyrstötähtien yläpuolella! Bäy? #3
Ze Kink
24.11.2004 13:25:52
Muitakin plekuja on sormissa pyörinyt. Ensimmäinen vakiopleku oli Fender Medium.
 
Niin oli muuten minullakin. On vieläkin yksi niistä tallella, yksilö jolla en ilmeisesti niin paljoa soittanut, koska se on melko ehjä. Muitakin aloitteluplekuja löytyy, kaikissa on kärki kulunut aika erikoisen muotoiseksi. Löytyy ainakin yksi jossa on suurin piirtein ) muotoinen kärki, ja pari sellaista joiden kärki on kulunut teräväksi ja "siirtynyt", vaikea selittää.
Onko shinulla hunajaa?
En tietenkään. Filosofit ovat pyrstötähtien yläpuolella! Bäy? #3
sterbo
24.11.2004 13:27:51
Punainen Jazz III + Planet Wavesin 030" keltaista. Miksi? Koska nuo vain yksinkertaisesti ovat parhaat.
"Listeners of progressive rock have often got long and filthy hair, old, colorful and shabby clothes."
Mrezzye
24.11.2004 13:32:59
 
 
minä taidanki olla ainoo joka käyttää fenderin plekuja?
 
en oikeen tiiä mikä tuo on mutta siinä lukee fender ja extra heavy.... mukavan jäykkä, ite kyllä tykkään...

 
Et ole ainoa. Extra Heavylla minäkin painan menemään. Ne valkoiset on parhaita. Ruskeat on vähän löysempiä.
Se on KUULOSTAA, ei KUULLOSTAA !!! -terveisin nimim. Ei niin hoono soomi
Sir Härö
24.11.2004 14:18:03
Se "jauho" on siinä sitä varten, että kun sormet hikoaa, niin se hiki imeytyy siihen "jauhoon" ja siitä se grippi tulee. Parhaimpia ns. sisään soitettuna.
 
Mitä ainetta tuo "jauho" on? voiko kaikki plektrat käsitellä sillä?
"Vaikka maailma olisi millä mallilla tahansa, niin sutennööri se vitut välittää..." Pastilli?
tuomittu
24.11.2004 14:26:44
Minä käytän niitä vihreitä rokotiilejä. Ne on hyvejä.
 
Älkää korjatko, tarkoituksellista.
Älä ala mulle tai tulee napaan.
Neppimise
27.11.2004 00:06:59
Itselleni parhaiten käteen sopii D'Andrean Jazz Pro 551 0.82 mm. Hieman isompi kuin Jazz III ja "terävämmät" reunat. Ottaa kieleen paremmin kiini.
Mörrr
Öyvind
27.11.2004 00:14:58
Tuollaiset fenderin valkoiset ovat parhaita, sellainen normaali malli.
Mediumina.
 
http://www.fender.com/products/show.php?partno=0980355100
pefvkele
zepeteus
27.11.2004 11:25:35
Kiitos kattavasta läpikäynnistä, Ze Kink.
 
Ibanez Steve Vai (1mm): Siisti väri (vaaleanpunainen) ja terävämpi kärki kuin Tortexeissa, mikä tuo tarkkuutta. Pysyvät melko hyvin sormissa. Kuluvat kuitenkin vähän tortexeja nopeammin ja ovat kalliita (jotain 1€ kappale muistaakseni).
 
Kuinkahan lähellä nuo Vai-plekut mahtaisivat olla Ibanezin tavallisia malleja? Ainakin muotoilultaan Basic Color Series plekut CE14H-WH (valkoinen 1mm) tai Metallic Series CE14H-mallit näyttäisivät olevan lähellä. Voisivat meinaan olla hinnaltaan mukavampia kuin Vai-mallit....harmi ettei löydy paikkakunnalta testiteltäväksi.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)