Aihe: Kaukana väijyy ystäviä
1
Nuages
09.11.2004 14:33:32
Laitoin tämän otsikon jo tuonne lyriikkaosastolle, mutta ajattelin sitten, että suuremmalla todennäköisyydellä täältä löytyy vastaus. Eli, tietääkö joku sanat kyseiseen M.A.Nummisen ja Sähkökvartetin piisiin?
"Sointua löytyy kahta sorttia: hilipiää ja haikiaa. Ruuri piristää niinku hömpsyt ja molli herkistää porajamahan. Kauvan lasetettuna alakaa ruurit naurattahon, mollit pakkaa rääyttämähän ihimisiä." -Einon urkukoulu
EilaPertti
19.11.2004 18:41:44
Ainakaan minun kuulemassani versiossa ei ihmisääntä ole lainkaan.
Karlsson
10.12.2004 16:46:05
Taisteluni -levyllä on spiikkaus muistaakseni ainakin ruotsiksi, ehkä myös suomeksi ja jossain kohtaa biisiä sangen efektoidusti lauletaan että "kaukana väijyy ystäviä". Ei muuta jos oikein muistan.
"Mie e vaan ymmärrä koko stereoajattelua. Munsta se o tyhymää kun toisessa kanavasta kuuluu eri kuin toisesta." -KMT
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)