Aihe: Korg sp-200 vai TRITON Le
1
Juho L
09.11.2004 13:08:03 (muokattu 09.11.2004 13:09:33)
Kumpaa kannattaisi ennemmin harkita bändisoittoon?
Kummalle tekee ennemmän pitemmän päälle?

 
Tämä riippuu ihan siitä mitä haetaan. Jos on tarvetta vain pääasiassa pianoille, niin sitten paras vaihtoehto on tuollainen keikkapiano, mutta sitten jos pitää vetää jotain urkuja, mattoja, leadeja, yms, niin sitten on syytä kääntyä syntikan puoleen. Eli kiteytettynä keikkapianoissa on yleensä kourallinen perussoundeja ja täyspitkä painotettu koskettimisto pianohenkeen. Syntikassa sitten repullinen soundeja ja yleensä pienempi puolipainotettu koskettimisto (tietenkin täyspitkiäkin syntikoita on).
 
ja mitä eroa on syntikalla ja masterkeyboardilla? ja voiko bändi käytössä käyttää ROLAND A-37? ja tekeekö sillä mitään.
 
Jos tarkoitat master keyboardilla tuollaisia A-37:n tyyppisiä, niin se on pelkkä kontrolleri, eli siitä ei lähde ulos minkäänlaista ääntä. Se on siis tarkoitettu vain lähettämään MIDI:ä. Soveltuu siis moduleiden, muiden syntikoiden ja softan ohjailuun.
John Bleak
"Supe - M.netin Arafat" - Kosmonautti
IMIK - Perustajajäsen #2.
Liity sinäkin TIISTAI-klubiin. Kaupan päälle klubitakki kuolakaukalolla ja keskuslämmityksellä!
Jabbe
10.11.2004 22:43:25
Tolla SP-200 ei ainakaan pitkään paljoa tee, mikäli mielit muutakin kuin pianosoundia käyttää. Triton LE ois bändikäyttöön ihan ok ratkaisu jos pianosoundi ei ole ykköskriteeri. Myös tatsihan ja koskettimistohan noissa on erilainen (tai no LE88 on tietty) mut SP200 on vähän pianomaisempi, tosin aika kaukana oikeasta pianosta. LE:ssä on kevyt synatatsi, musta ihan ok. SP200 mulla oli jossain vaiheessa mut myin pois, käyttökelpoisia soundeja vain pari, tatsi liian löysä ja bändisoitossa soundi oli liian ohut ja kökkö.
 
Kandee myös tsekkaa muita vaihtoehtoja, niitähän riittää. Mieti eka, et mitä luulet ensisijaisesti tarvitsevas, millasta musaa soitat, miten paljo haluut uhrata aikaa käytön opetteluun ja miten iso budjetti sulla on. Kerro noi ni katotaan lisää... :)
S1mppa
19.11.2004 11:11:23
 
 
Mulla on kyseinen A-37 ohjaamassa Korgin TRR:ää keikkakäytössä. Ihan toimiva peli. Kevyt kantaa ja ok tuntuma.
- original S1mppa -
Mr.Rych
21.11.2004 01:04:47
Triton Le on ainakin erittäin pätevä bändisoittoon, varsinkin kun unohtaa pikavalinnan, ostaa switch-pedaalin ja lykkää biisin äänet peräkkäin.
 
Työasema on myös monipuolinen ja huomattavasti halvempi kuin muut vastaavat.
Tum podex carmen extulit horridulum
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)