Aihe: Hyvä basisti?
1 2 3 4
Lönnrot
05.11.2004 15:50:04 (muokattu 07.11.2004 17:32:10)
 
 
Sellainen joka ei lopeta hätäpäissään soittamista, jos muiden instrumentit keikalla vähän temppuilevat.
 
Ja ettei orjallisesti seuraa mitä kitara tekee vain perusääniä hakaten(esim.Terry Butler - Death, Tom Araya), vaan rakentelee kuvioita/jännitteitä, ja ymmärtää sanomatta vetää myös simppelimmin tarvittaessa. Triona soitettaessa särönkäyttö hyvin suositeltavaa, muttei koskaan Chorus-spedun kanssa!
 
Mahtimiehiä : John Entwistle, Matt Freeman, Cronos, Steve Di Giorgio
A chicken outfit? Now I can die happy! - The Red Guy
Lönnrot
07.11.2004 17:41:03
 
 
Älä koskaan sano ei koskaan. Saattaapi tietyissä tilanteissa jopa toimia.
 

 
Kyllä.

 
Niin, never say never.
A chicken outfit? Now I can die happy! - The Red Guy
Meisseli
07.11.2004 23:36:33
 
 
Hyvä basisti soittaa rumpujen kanssa yhteen.
 
helvetin jämysti.
Osaa soittaa kaiken mitä biisi vaatii.
 
Jos soitetaan funkkia niin hyvä basisti osaa släpätä, jos vedetään jaskaa niin hyvä basisti taitaa walking bassin, jos vedetään humppaa niin hyvä basisti voi vetää ilman lappuja.
 
Hyvä Punkbasisti soittaa plekulla säröbassoa ja laulaa
yhtäaikaa huutamalla.
 
Hyvä basisti tuntee biisejä.
 
Hyvä basisti on hyvä tyyppi.
Ja hyvä basisti soittaa oikein, niin oikein että hänen olemassaoloaan ei huomaa.
Osta meidän levy! Maagista progebluesfunkkia. Vuoden kotimainen yllättäjä(noise.fi) klipit ja tilausohjeet osoitteessa www.strangefruitband.net
Fortune
10.11.2004 14:44:28
Kovin monet tuntuvat suhtautuvan negatiivisesti bassosooloihin. Pelkäättekö te että basistit vie teidän naiset?
 
Harvaan biisiin ne oikeasti istuvat.
 
Ei minulla ole mitään sooloja vastaan yhtään mitään, jos ne istuvat biisiin. Puolet kitarasooloistakin saisi leikata pois, kun niitä aina vedetään vain siksi, että "on tapana vetää tähän väliin soolo."
"Look behind you, a three-necked guitar!"
Tilaa Mnet-paita!
leather rebel
11.11.2004 08:46:16
Ei minulla ole mitään sooloja vastaan yhtään mitään, jos ne istuvat biisiin. Puolet kitarasooloistakin saisi leikata pois, kun niitä aina vedetään vain siksi, että "on tapana vetää tähän väliin soolo."
 
No tämän minäkin voin allekirjoittaa.
"I really don't care about Kirk (Hammett) — he stole my job, but at least I got to bang his girlfriend before he took my job — how do I taste, Kirk?" - Dave Mustaine
slapfinger
21.11.2004 19:56:54
Mutta missä on muna?
 
Triangeli
jhoik
21.11.2004 21:17:55
 
 
Mahtimiehiä : John Entwistle, Matt Freeman, Cronos, Steve Di Giorgio
 
Matt Freeman on todella tuttu, mutta missä orkestereissa nuo toiset soittavat?
Vapaata tilaa myytävänä.
lxi
21.11.2004 21:24:15
Matt Freeman on todella tuttu, mutta missä orkestereissa nuo toiset soittavat?
 
The Who, Rancid, Venom, Death/Testament/Sadus/jne.
The fact that no one understands you doesn't make you an artist.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)