Aihe: Romujen kunnostus
1
Keppis
06.11.2004 11:14:36
Harrastaako täälä kukaan vanhojen ritsojen kunnostusta ja maalausta? Himottais alkaa kunnosteleen jotain vanhoja kitaroita ja ehkä myydä pikkusen voitolla. Onko mitään järkee?
Huonomuistisilla on vähemmän stressiä.
Härski
06.11.2004 11:20:05
Ei. Tai voihan se mukavaa puuhastelua olla, mutta ei sillä rikastu.
Keppis
06.11.2004 11:23:50
Ei. Tai voihan se mukavaa puuhastelua olla, mutta ei sillä rikastu.
 
Niin ennemmin puuahsteluna aattelin, ku bisneksenä.
Huonomuistisilla on vähemmän stressiä.
fox
06.11.2004 11:30:19
 
 
Ei. Tai voihan se mukavaa puuhastelua olla, mutta ei sillä rikastu.
 
Härski puhuu asiaa...Toki riippuu siitä, millainen on se "lähtöasema", jos se aihio vaatii esim. maalauksen tms, niin olis syytä että se on jo akajaisiksi joku nimikitara tms, jolla on kohtuullinen jälleenmyyntiarvo..
Kyseisenlaista toimintaa tuli aikoinaan jonkun verran harjoitettua. Useimmiten meni ns. vaihtotaloudeksi, eli kunnostettu kitara tuli jollekin tutulle tms. vaihdettua johonkin remonttia vaativaan.. ja sitä rataa edelleen. Huomioon tosiaan täytyy ottaa sen remppa-kohteen yleinen jälleenmyyntiarvo, sillä jos tekee johonkin keppiin, jonka arvo on markkinoilla vaikkapa jonkun 300 euroa, puolellatoista sadalla remonttia, niin eipä se suoraa siihen hintaan heijastu. Vaikka olis mikit ja rauta vaihdettu ja tehty muitakin parannustöitä. Se vaan on niin. ;)
Muuten ehdottoman kannattavaa ja harrastustoimintana hyvinkin palkitsevaa, done it, been there. Pitkällisen harrastustoimintani aikana olen lukuisen määrän kitaroita omistanu, niistä on ainoastaan murto-osa ollu täysin toimivia vehkeitä taloon saapuessaan... =)
Mrezzye
06.11.2004 14:57:41
 
 
Harvoinpa niitä kunnon kitaroita löytää ihan romuina. Jos taas vähän kolhiintunutta lähtee kunnostamaan, niin arvo tuskin juurikaan nousee. Päin vastoin, jotkut saattavat jopa jättää ostamatta, kun ei ole alkuperäisessä kunnossa. Jos laittamiseen käytetyt aineista ja tarvikkeista tulleet kulut saa peittoon, niin hyvä on. Omaan käyttöön voi olla ihan kiva idea kunnostella.
 
Onnea vaan yritykselle!
Se on KUULOSTAA, ei KUULLOSTAA !!! -terveisin nimim. Ei niin hoono soomi
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)