Aihe: Jalkakytkin ENGLiin
1
Niq
25.10.2004 10:02:50
 
 
Eli tuollaiseen Engl fireballiin pitäisi rakentaa kaverille jalkakytkin. Kytkimen toiminta itsessään on kyllä selvä, stereoplugin kärki ja maa vaihtaa kanavaa, ring ja maa taas hi-gain moodin päälle pois. Mutta miten tuohon kytketään ledit? Minulla on kyllä DPDT-kytkimet tätä varten, ei vaan huvittaisi mitään erillistä virtalähdettä laittaa tuohon jalkakytkimeen.
 
Tuossa englin omassa Z-4 -kytkimessä on ledit, onkohan samallalailla kytketty kuin marshallin kaksiosaisessa kytkimessä, harmi kun en vaan enää omista tuollaista kaksiosaista marsun kytkintä ledeillä, että voisi katsoa tuon kytkiksen sieltä.
 
Eli jos jollain on tuo englin Z-4 tai muu vastaava kaksinappinen kanavanvaihtaja ledeillä tai muuten vaan tietää miten tuo kytketään, niin olisin todella kiitollinen tästä avusta. Onnistuuhan tuo tietysti kokeilemalla ja miettimällä, mutta kun kolvauspaikka ja vahvistin on kilometrien päässä toisistaan, eikä viitsisi kaverin vahvistintakaan käräyttää..
SaBer
25.10.2004 11:14:46 (muokattu 25.10.2004 11:15:50)
 
 
Marsuissa on sillä tavalla, että kytkin yhdistää johtimet joko suoraan, tai vastuksen ja ledin kautta. Vastuksen arvoa en muista, mutta pitäisi olla helppo testata potikalla, kunhan varoo ettei riko lediä.
Otat siis potikan ja ledin ja kytket ne sarjaan vaikka tipin ja sleeven väliin. Sitten säädät sen potikan niin lähelle kytkeytymispistettä kuin mahdollista, mittaat potikan resistanssin ja pistät potikan tilalle vähän isomman vastuksen. Liian iso vastus himmentää lediä, ja liian pienen kanssa kytkentä ei toimi.
 
Näin siis marsulla toimisi. En usko tuon mitään hajottavan vaikka yrittäisitkin.
En kuitenkaan kanna tuloksista mitään vastuuta...
 
EDIT: ja tämähän toimii SPDT kytkimellä...
"En ainakaan kokeilematta testaisi." ..."Tarkoitin tietysti että en ostamatta testaisi." -Niskamies
Niq
25.10.2004 11:45:27
 
 
Onko mitään hajua kenelläkään tuosta vastuksen koosta? Ei satu ylimääräisiä potikoita olemaan just nyt.
SaBer
25.10.2004 12:40:41
 
 
Onko mitään hajua kenelläkään tuosta vastuksen koosta? Ei satu ylimääräisiä potikoita olemaan just nyt.
 
Nyt kun mietin asiaa, niin se saatoi olla 100k. En kyllä ole varma...
"En ainakaan kokeilematta testaisi." ..."Tarkoitin tietysti että en ostamatta testaisi." -Niskamies
Niq
26.10.2004 09:15:37
 
 
Jäi vähän epäselväksi, siis kytketäänkö nuo ledit tuon kytkimen kanssa sarjaan. Siis kytkimen jälkeen vastus-ledi-maa? Kun toisaalta luin että ne tulisivat tuon kytkimen kanssa rinnan??
Gypsy
26.10.2004 13:11:13
Niq
26.10.2004 14:13:19
 
 
Kiitokset, selvensi asiaa huomattavasti. :)
BenGlenton
29.10.2004 15:46:49
Niq: Saitko toimimaan kytkimen ENGLin kanssa?
 
Minkälaisen boksin väsäsit kytkimelle?
 
Kuinka paljon tuollaisen osat tulee about maksamaan, eli tuleeko paljon halvemmaksi kuin valmiin ostaminen ?
http://www.supremecourtband.fi , The Point Reason Kill -EP:ltä ladattavissa kotisivuilla! MYYDÄÄN FOSTEX VC-8 ADAT-AD/DA-KONVERTTERI!
Niq
29.10.2004 17:46:41
 
 
Niq: Saitko toimimaan kytkimen ENGLin kanssa?

Kytkinpuoli toimii kyllä, ledejä en ole vielä koittanut. Pistän tähän ketjuun sitten infoa miten kävi niiden ledien kanssa.
 
Minkälaisen boksin väsäsit kytkimelle?
 
Töistä löysin telesten järeän (antennivahvistin?) valualumiinisen boksin.
 
Kuinka paljon tuollaisen osat tulee about maksamaan, eli tuleeko paljon halvemmaksi kuin valmiin ostaminen ?
 
Carlingin laatukytkimet maksavat uraltonella (www.uraltone.com) 8,5e kpl. Pari lediä ja vastusta ei varmaankaan kahta euroa enempää yhteensä. Sitten vielä tarvitaan kolmenapaista kaapelia niin monta metriä kun on tarpeen, sekä stereoplugi. Vähän yli pari kymppiä siis tulee maksamaan kaikki osat (poislukien kotelo).
 
Ja kun vastaava Engl Z-4 -kytkin maksaa t-kaupassa uutena 85e, niin onhan se itse tekeminen kannattavaa, ainakin minun mielestäni. Ja tietääpähän sitten että on parhaat mahdolliset kytkimet ja ledien värinkin saa valita oman maun mukaan. ;)
 
Koteloitakin saa ostettua uraltonelta, kympillä näyttäisi saavan tuohon sopivan valualumiinisen kotelon.
Niq
02.11.2004 21:00:46
 
 
Ei toiminut tuo marshallin kytkentä. Ilmeisesti ledit kytkettynä rinnan kytkimen kanssa aiheuttavat sen, että ne kanavat on kytkeytyneenä koko ajan. Vissiin täytyy kokeilla toimiiko sarjassa tuo, koska ledit kyllä paloivat iloisesti, napista ei vaan tapahtunu mitään.
 
Raportoin tuosta kokeilusta tänne jahka ehdin taas kolvailla....
maza
03.11.2004 10:19:59
 
 
Käännäpä ledi ympäri?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)