Aihe: Ibanez Phase Tone
1
AoA
29.09.2004 12:52:37 (muokattu 29.09.2004 13:31:54)
Tästä värkistä en keskustelua löytänyt, onko kokemuksia? Kyseessä on siis jonkinmoinen phaser vai? Onko tietoa itse efektistä jos vaikkapa vertaa mxr phase 90 tai Ibanez PT9 Phaseriin? Onko suuria eroja tuohon PT9 verrattuna? Jos joku tahtoisi valaista niin olisin kiitollinen, toivottavasti ei ollu kovin sekavasti kysytty.
 
Kyseessä oli siis tämmöinen:
 
http://www.custom-sounds.com/epages … 227450a000903057d+FI/products/19016
 
edit: tuo osoite sitten pitää pastettaa osoiteriville näköjään.. niin ja muokkailin vielä tuota tekstiäkin toisesti.
-Anssi
Jone the Bone
29.09.2004 13:59:05
 
 
Ibanez Phase Tone on Ibanezin "vastaisku" MXR:n Phase90:lle, jotka molemmat ovat 70-luvun puoliltavälin. Itselläni on alkuperäinen MXR Phase90 ns. script-logolla, eli niitä ihka ensimmäisiä MXR-phasereita.
 
Minulle on tarjoutunut tilaisuus vertailla näitä kyseisiä phasereita keskenään, eikä tuo Ibanez kovin kauaksi mene MXR:stä soundillisesti. Molemmathan toimivat samalla periaatteella (4 vaiheensiirtoastetta FETeillä toteutettuna), joten efekti on "syvyydeltääkin" samaa luokkaa.
 
Muutamia eroja olin kuitenkin havaitsevinani, eli mielestäni Ibanez leikkasi jonkinverran matalia taajuuksia, kun taas MXR ei juurikaan vaikuta perussoundiin. Lisäksi MXR:n tuottama äänen "pyöritys" on hieman tasaisempaa, Ibanezin ollessa kulmikkaampi. Ibanez väritti jonkin verran soundia myös ollessaan ohitettuna, sillä vaikka pedaalissa onkin perinteinen mekaaninen kytkin, kulkee suora ääni kuitenkin jatkuvasti elektroniikan läpi. MXR:ssä näin ei tapahdu, vaikkakin kytkentä on vain puoliksi ns. "true bypass" -mallia, joten ohitettuna MXR ei vaikuta ratkaisevasti soundiin.
 
Ibanez julkaisi 70-luvun lopulla Phase Tone II -mallin, joka on sekä kooltaan isompi, myös efektiltään laajempi. Lisänä on myös FEEDBACK-säätö, jolla vaikutetaan efektin syvyyteen.
 
PT9 on sitten uudempi, 80-luvun alussa tuotannossa ollut pedaali, jossa säätöjä on kolme, ja vaiheensiirtopiirien määräkin on tuplattu (8). Efekti on luonnollisestikin syvempi ja laajempi, ja säätimet tuovat enemmän variaatiomahdollisuuksia efektin käyttöön.
Se on sama millä sitä paskaa lapioi, kunhan paska lentää (Albert Järvinen, kysyttäessä käyttämiensä kitaroiden merkkiä).
Straton
29.09.2004 14:35:49
Hieman vaikea arvostella kun tuo vehje on ainoa phaser jota olen kunnolla käyttänyt, mutta erittäin miellyttävät soundit tuosta irtoaa.
Ite oot!!!
AoA
29.09.2004 17:07:08 (muokattu 29.09.2004 17:07:40)
Kiitoksia. Ovat Phase Tone ja PT9 ja vieläpä MXR aikalailla samoissa hinnoissa, ja vieläpä aika samantyyppisiä, ainakin ymmärsin näin. Valitsepa siitä sitten Jotakin noista varmaan kattelen, suositelkaa vielä mikä olis paras vaihtoehto jos liikenee tietoutta.
 
edit: muokkasin tekstiä
-Anssi
Lord of the strings
29.09.2004 17:14:30
Itsellä on tuo Phase Tone. Loistava peli, toimii hyvin niin säröllä kuin puhtaissakin.
"Who are you? How did you get in?" "Well, i'm the locksmith and.. I'm the locksmith."|IHKK #14| Pastilli?
AoA
30.09.2004 11:24:22
Miksi ei small stonea ole valittu listaan? Eikö se kuulu noiden kanssa samoihin kategorioihin?
 
Ai kuuluu? Hyvä tieto taasen. Mutta kai se pitänee vähän hinnan mukaan sitten katsella ja mitä porukka on kehunut kun ei kummemmin muutakaan eroa ole tullut ilmi.
-Anssi
zorro
30.09.2004 13:40:29 (muokattu 30.09.2004 13:42:16)
Ai kuuluu? Hyvä tieto taasen. Mutta kai se pitänee vähän hinnan mukaan sitten katsella ja mitä porukka on kehunut kun ei kummemmin muutakaan eroa ole tullut ilmi.
 
mutta kannattee huomioida että small stonessa ei ole säätövaraa kuuin yhden potikan ja yhden kaksiasentoisen vivun verran.
 
mutta se ei sinänsä haitta, koska small stone saundaa mahtavalta, oli siinä mikä asetus tahansa
 
ainoana häiritsevänä tekiänä on noiden uusien mallien ruma ulkonäkö.
OSTETAAN: lace sensor Red
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)