Aihe: Lakkausta..taas
1
Bomber
24.09.2004 19:12:07
Tarvitsen nyt apua. Tarvitsen perinpohjaiset ohjeet skitan lakkaukseen. Kitaran malli on RR ja väri peilaava kromi. Mikä lakka on helppo ja hyvä tuohon? Maali on tavallista spray-purkki maalia.
" Se joka polkee paskaa ei tiiä mitään, mut se joka lopettaa sen polkemisen ei tiiä sitäkään! "
Pete-69
24.09.2004 19:44:41
 
 
Suosittelen lämpimästi kokeilemaan maalin ja lakan toimivuutta aluksi johonkin muuhun kapulaan kuin suoraan kitaraan. Ei oo kiva huomata kun maali alkaa sopimattoman lakan takia kiehumaan ja mitään et voi tehdä... (kokemusta on...)
KeljuK
24.09.2004 19:56:19 (muokattu 24.09.2004 19:58:16)
Suosittelen lämpimästi kokeilemaan maalin ja lakan toimivuutta aluksi johonkin muuhun kapulaan kuin suoraan kitaraan. Ei oo kiva huomata kun maali alkaa sopimattoman lakan takia kiehumaan ja mitään et voi tehdä... (kokemusta on...)
 
Sama. :|
 
Työpöutää tein, ja voitte kuvitella paljonko hommaa on pakkeloinnissa ja pohjamaalauksissa, hionnoissa, varsinaisessa värjäyksessä. Ja sitten huomata että saman valmistajan maali&lakka päättävät kiehua keskenään.
 
2 pulloa asetonia ja sikli, kaikki maalit pois, hionta ja taas koko homma uusiksi. Siitä lähtien olen muistanut käyttää koepalaa.
Kun pitäytyy tietämästä mitä voisi luulla saavansa, ei pety.
kato
24.09.2004 20:47:04 (muokattu 24.09.2004 21:35:09)
 
 
Maali on tavallista spray-purkki maalia.
Onko spray klyseeni maalia? En suosittele.
Purkin kyljessä lukee seuraava maalaus 15min tai
7vrk kuluttua.
Minä erehdyin käyttämään sitä edellisessä projektissa.
Suoritin seuraavan maalauksen 2 päivän kuluttua niin pinta
nuosi ruvelle.
Hion sen pois ja ostin miranolia maalasin sillä ja pintaan
pistin helo uretaanilakan.
Helo todella herkästi rupeaa valumaan.
Käytin wagnerin sähköruiskua.
Nyt toisessa projektissa käytän vesipetsin päällä dicco
huonekalulakkaa.
Olen pari kertaa lakannut eikä tämä ole niin
herkkä valumaan kuin helo.
Dicco vaatii tinneripohjaisen maalin.
jarmos
24.09.2004 21:20:01
Tää pintakäsittely kyllä olisi FAQ. in arvoinen asia kandeis laitaa pysyväksi.
Huomispäivän murehtiminen ei poista huomisen murhetta, mutta se poistaa ilon tästä päivästä Eli nainen päättää ja Jumala nauraa!!
Juzzu
26.09.2004 11:20:47
Itse olen käyttänyt tällaista akryylilakkaa, pönttö on varsinaisesti autolakkaa mutta käy kyllä puullekin.
http://www.freewebs.com/juzzu/TL_pinnoitevermeet.jpg
 
Lakka kuivuu vartissa uudelleenlakkauskuntoon, mutta välillä kannattaa antaa lakan kuivua kunnolla vaikka vuorokauden verran. Ilmeisesti myös kuivumisajat voisivat olla paikallaan, nimittäin lakalla on taipumus alkaa tekemään itseensä hiuksen hienoa murtumia n.4-7 kuukauden päästä lakkauksesta satunnaisesti joihinkin kohtiin kepukkaa. Itseäni tuo ei liiemmin ole haitannut, halkeamat eivät ole kovin näkyviä ja noin myöhään ilmaantuessa nehän ovat suorastaan jo ajan patinaa
Tonttoroi! Ponkkolaala piu! Tiruliru löts!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)