Aihe: Hyvä valmistaja Suomessa hollowbodykitaralle?
1 2
mikasoi
18.09.2004 20:32:48 (muokattu 18.09.2004 20:38:07)
Tjaa-a.. aikamoista juttua heittää porukka. Kyllähän se kahden ruuvinreijjän tekemisen takia pilaantuva kokonaisuus on täyttä paskaa. Jos noin tarkkoja aletaan olemaan, niin sanoisin siinä tapauksessa, että jo tuo soololoven olemassaolo on ensimmäinen askel väärään suuntaan. Mutta jos sen verran ollaan valmiita tinkimään sen optimaalisesti soivan muodonkin suhteen, että siihen sinlecutti sallitaan, niin kyllä samaan syssyyn laittaisin myös ne sähkökitaran mikit. Tietenkin mikkien asennus riippuu siitä mihin tätä soitinta olisi tarkoitus käyttää. Ja jos sitä maksimaalista saundia haetaan, niin mites se olikaan sitten se F-aukko asia... Eikös se pyöreä reikä olisi "parempi" ääninen.
 
Ja sitten riittävän paksuiset kielet. Ne tosin löytyy sitten kun kitara on valmis, mutta jossakin kulkee raja ettei kansi enää oikeen jaksa väristä. "kymppikielillä" voi olla jo aika rajoilla.
 
(REBEAT-Huomasin juu kyl että tuon viininmaistelun tarkoitus oli rullata "vauhtia masiinaan....")
 
Niin, tulee vaan mieleen et jos samaan kitaraan pitää löytyä ominaisuuksia kolmenlaiselle mikkityypille, niin kyllä niitä kompromissejä jossakin suhteessa täytynee olla.
Go Billy, Go and drink some jarruneste.
weelie
18.09.2004 20:37:29
Hennekenin sivujen perusteella kitarat mannaa. Lottosen Archtop-kitaraa olen ihan henkilökohtaisesti kokeillutkin. Todella muhkeasaundinen (soitin vain akustisesti) vaikka olikin laminoitua puuta. Suosittelen.
Ronnie Earl: 'Music is not a sport, there's no competition'
rattledad
19.09.2004 10:11:15
 
 
Tietenkin mikkien asennus riippuu siitä mihin tätä soitinta olisi tarkoitus käyttää.
 
Kovempaa soittaessa akustisesti hyvin soiva instrumentti kiertääkin helposti, laminaattikansinen kitara toimii varmaankin silloin paremmin. Eikös nuo laminaattikannet tulleet pian sen jälkeen kun Charlie Christian ja kumppanit alkoivat soitella vahvistimeen? Mutta nyt kai haluttiin ennen kaikkea hyvää akustista sointia?
 
Ja sitten riittävän paksuiset kielet.
 
Eddie Lang (http://www.redhotjazz.com/lang.html)käytti kuulemma jotain 016 settiä. Mutta Gibson sponssasikin miestä uusilla kitaroilla kun entiset menivät soittokelvottomiksi...
 
Sisäsuomen lehtien sunnuntaisuomalainen-liitteessä oli muuten tänään juttu karelian Markku Hennekenistä.
"Sometimes you're the windshield, sometimes you're the bug."
mikasoi
19.09.2004 19:32:39 (muokattu 19.09.2004 19:35:43)
No mun mielestä tuo otelauta on jo makuasia. Molemmathan ne on tiivistä puuta.
 
Otelautamateriaalin vaihto on järkevää toteuttaa, jos nyt puhut siitä mahdollisesta teetätettävästä kitarasta. Jo olevaan en itse lähtisi saundia hakemaan kyseisellä "päivityksellä".
 
Kannattavuuden rajoilla se olisi teettää tai tehdä nauharemontin yhteydessä.
Go Billy, Go and drink some jarruneste.
rattledad
19.09.2004 21:22:01
 
 
miten paljon se vaikuttaa mahonkilaminaattisen hollowbodyn saundiin onko siinä ruusupuu vai ebenpuu otelauta? On mietityttänyt olisiko otelautamateriaalin vaihto järkevä toteuttaa.
 
"Fretboard materials also exert an influence on overall tone, although they probably act more as icing on the cake than as a layer of the cake itself."
 
http://www.bourgeoisguitars.com/tapping_tonewoods.htm
"Sometimes you're the windshield, sometimes you're the bug."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)