Aihe: Kenelle kuuluu bändin nimi??
1
Phobophile
01.09.2004 16:10:59
Eikös tämmöisissä tapauksissa ole yleensä aina käynyt niin että se taustabändin nimi on vaihtunut soittajien mukana?
Love Subverted, Lust Perverted
kivi
01.09.2004 16:37:48
Kyllä tuo pitäis pystyä sopimaan.
 
Yhtälön tekee helpoksi se, että bändin nimessä on valmiiksi solisti ja komppiryhmä erikseen. Eli tässä tapauksessa solisti Kekkonen jatkaa uudella ryhmällä M. Kekkonen & Gerovital, ja Kaljupäät taantuu laivaorkesteriksi.
:-)
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
Leikari
01.09.2004 16:54:29 (muokattu 01.09.2004 17:00:58)
en ole lakimies, mutta voisi ajatella yleisten sopimusperiaatteiden pohjalta - jos käräjille mennään:
 
1) jos nimiasiasta on paperille kirjoitettu sopimus - esim. levytyssopimuksen, ohjelmatoimistosopimuksen tms. osana - noudatetaan sitä
 
2) noudatetaan suullista sopimusta - voi ajatella, että bändin jäsenet ovat tehneet keskinäisen sopimuksen, jonka mukaan esiinnyttäessä solisti on taiteilijanimeltään "Matti Kekkonen" ja säestävä yhtye "Kaljupäät" - bändin keikat, julisteet, harjoituskämppä, että kaverit tuntevat porukan sillä nimellä jne. on näyttö, että tällainen sopimus on
 
3) noudatetaan vakiintunutta käytäntöä - bändi on keikkaillut ja on siksi tunnettu - yleisölle on tullut mielikuva, että solisti on "Matti Kekkonen" ja yhtye "Kaljupäät"

- mutta entäs, jos myöhemmin "Kaljupäät" yhtyeestä lähtevät kitaristi ja rumpali & jäljelle jäävät komppikitaristi ja basisti - kuka saa nimen?? . . näitä asioita lienee ratkottu ns. miesten kesken ;-)
 
- voihan myös kokeilla, että käy rekisteröimässä nimen "Mauno Kekkonen & Kaljupäät". Nimi on sitten tämän rekisteröijän ja hän saa tehdä sillä mitä haluaa.
 
- sitten vielä: mikäli ko. projekti "Mauno Kekkonen & Kaljupäät" on selkeästi solistin luomus, kokoama, nimeämä jne. eli Mauno Kekkonen on porukan liideri, tällöin on mielestäni asiallista antaa solistin hallita koko nimeä - ihan sovulla. Bändi perustakoon tällöin oman projektin omista lähtökohdistaan omalla nimellä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)