Aihe: Cimar Telecaster
1
Jarzki
27.08.2004 12:01:33
 
 
Tarjoutui mahdollisuus ostaa tommonen vm -79 oleva Cimar tele järjettömän halvalla. Kenelläkään kokemuksia tuollaisesta? On ilmeisesti aikanaan ollut Ibanezin alamerkki?
Klezberg
27.08.2004 14:59:02
 
 
Tarjoutui mahdollisuus ostaa tommonen vm -79 oleva Cimar tele järjettömän halvalla. Kenelläkään kokemuksia tuollaisesta? On ilmeisesti aikanaan ollut Ibanezin alamerkki?
 
Ensimmäinen sähkökitarani oli -79 ostettu Cimar Les Paul-kopio. Se ei ollut ollenkaan hassumpi,mutta halpismallit ovat aina yksilöitä. Jossain on tosiaan ollut mainintoja tyyliin "Cimar by Ibanez" mutta ei tuossa minun Cimarissa ollut ainakaan Ibanezia mainittu.
Dinorocker
27.08.2004 15:08:42
Tuolta voi mahdollisesti löytyä jotain, jollei muuten niin ainakin sivuston Forumilla on porukkaa, joilla on aika hyvä/laaja käsitys Japanin kitaroista.
 
http://www.therathole.org/guitars/models/models.html
Outrider
fox
27.08.2004 15:32:11
 
 
Tuolta voi mahdollisesti löytyä jotain, jollei muuten niin ainakin sivuston Forumilla on porukkaa, joilla on aika hyvä/laaja käsitys Japanin kitaroista.
 
http://www.therathole.org/guitars/models/models.html

 
"Rotankolossa" on vaan Matsumoku-konsernin kitaramerkkejä, Cimar on kuten tuolla ylläkin on tiedetty, yksi Hoshino-konsernin merkeistä eli juurikin Ibanezin sisarmerkki, tosin en ole niissä koskaan nähny mainittavan Ibanezia..:) Kas kun ei se suhde ole samanlainen kuin Squierilla tai Epiphonella. Mutta kyllä, se on Ibanezin sisarmerkki kuitenkin... Tunnetuita Hoshino-yhtymän merkkejä myös Morris, Maya ja tietenkin Tama. =)
fox
27.08.2004 15:47:27
 
 
mutta, foorumilla on myös osio jossa on muita Japanin skeboja. Sieltä joku vois tietää, ehkä.
 
Kylläkin tosiaan näinkin..:) Myös ICW:n keskustelupalsta kannattanee tsekata: www.ibanezcollectors.com siellä on vuosien mittaan ollu paljon juttua noista "sisarmerkeistä", tuohon vielä täys listaus kaikista mahdollisista Ibanez-"klooneista"
 
RELATED TRADEMARKS - IBANEZ (Hoshino Co.Japan)
Isonez, Kasuga, Luxor, Halifax, Cimar, Maya, Morris, Global, Sekova, Polaris for European Market
 
Antoria (CSI) England Distributor
 
Greco for Japanese Market
MANN for Canadian Market
Jason for the Australian Market
Penco, Elger, Univox for the US Market
Jarzki
30.08.2004 08:36:23
 
 
Nyt on Cimar kotiutettu, hintaa tuli 20€ tuhkis siihen tallan päälle puuttuu mutta pitäisi olla tulossa. Tallapalat oli myös hävinneet mutta pitää jostain kekata siihen uudet.
Aika kevyt on (lastulevyä) mutta soi mielestäni ihan kivasti (tosin tämänhetkinen patenttitalla ei oikein pidä virettä). Kaulan muoto on justiin mun tassulle sopiva. Osaako joku suositella minkälaisella maalilla tuo kannattaa maalata?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)