Aihe: Hyviä ambient levyjä?
1 2 3 4 5 6 7 8
Huevos
24.08.2004 21:39:12
 
 
Huevos
28.08.2004 10:43:53
 
 
brian eno...
Heimohuima
28.08.2004 21:38:10
Aphex Twin jo mainittiinkin, mutta "puhdasta" ambienttia taitaa olla vaan levyt Selected Ambient Works '85-90 ja SAW Volume 2. Kukaan ei tainnut mainita loistavaa, mutta usein huomiomatta jäävää Global Communicationsin 76:14 -levyä. Vanhojahan nämä ovat, mutta nykyään niin kovin harvoin löytää mielenkiintoista ambienttia mistään...
Snowblind
28.08.2004 21:55:01
 
 
Ulver - Perdition City
 
Jonkinsortin Dark Ambienttia tämä, loistavaa nukkumaankäynti/päiväunimusaa.
"You can take the man out of the 80's, but you can't take the 80's out of the man."
man machine
31.08.2004 22:32:32
Tulipa ostettua tällainen cd-->Polygon Window :surfing on sin waves(Richard D James).Kertokaas Aphex tietäjät, onko kuinka tunnettuja nämä Richard D Jamesin alkuprojektit (Warp 1992)???
origon
03.09.2004 12:28:44
 
 
90-luvun alkupuolella ilmestyi planet dog-lafkalta Feed Your Head -kokoelmia, enkä ainakaan tähän päivään mennessä ole niihin kyllästynyt. pari levyä on hyllyssä, mutta ilmeisesti ainakin kolmas osa olisi julkaistu.. onkohan kenelläkään tietoa??
paranoid android
05.09.2004 15:33:05
-LABRADFORD!! mahtava bändi josta harva tietää ja jota ei voi kylliksi suitsuttaa. todella mollivoittoista oikeilla soittimilla toteutettua minimalistista kuviokelluntaa. kannattaa ehkä ensiksi tutustua 'el luxo so' - levyyn.
 
-THE FOR CARNATION. tää ei kyllä ole enään mitään puhdasta ambienttia, mutta leijuntaa kuitenkin. rummutkin on mukana, toteutettu oikealla bändillä.

 
Kyllä! Loistavia bändejä. Tosin varsinkin For Carnation kallistuu enemmän post-rockin suuntaan.
"No, I dont own any cars - just a tank. Cars are rubbish. If I buy things, I like to fucking get good things. Not boring things. You've got to spend your money on good things." - Richard D. James
Jumina5/6
10.09.2004 22:18:58
Onko kukaan kuullut Robert Fripp:in (King Crimson) ja Brian Enon yhteistuotosta. Jostain soundin levyarvostelusta luin jotain, mutta jäi vähän auki että minkätyylistä se edes on. KC:ta ja BE:tä kuunnelleena olettaisin että tulos olisi jotain mielenkiintoista..?
Ihokas
12.09.2004 03:09:15
 
 
Kiitos kaikille vastanneille!! Nyt on millä mällätä ;) ! Täytyypi alkaa metsästellä suosittelemianne artisteja ja heidän tuotoksiaan. Laittakaa silti edellä vielä mainitsemattomia artisteja.. kaikki kiinnostaa.

Ps. Tietääkö kukaan, koska Nemesikseltä (Suomi)ilmaantuis uutta matskua? Aikaisemmat kokopitkät levyt+ Music for earports (loistavaa ambienttia/electroa!)

 
ilmeisesti tänä syksynä tai talven aikana pitäisi tulla jotain ulos... en ole 100% varma.
 
pojilla on vissiin ollut kaikenlaisia muita kiireitä.
http://www.archive.org/audio/collection.php?collection=luumu
Ihokas
12.09.2004 03:11:54
 
 
ei ihan ambienttia, menee varmaan tuonne drone/kenttä-äänitys/kokeellinen/jne. -osastolle, mutta...
 
http://www.rihmasto.com/
 
http://www.nic.fi/~petriear/ (Petri Kuljuntausta)
http://www.archive.org/audio/collection.php?collection=luumu
dinosaurus
13.09.2004 17:29:58
Nemesiksen levy ollut jo kauan valmiina, levy-yhtiöpäässä jotain viivästyksiä. Ovat tekemässä jo uutta. Tai mitäpä tässä toisen käden tietoa antamaan, tarkistakaa Nemesiksen kotisivuilta: http://www.nettilinja.fi/~ahassine/
 
Sky Archeology on allekirjoittaneen mielestä yksi hienoimpia elektronisen musiikin levyistä. Komea sekoitus retroa ja omaa näkemystä.
 
Suomalaisista puheenollen; katsastakaa Dystopian The Second Dawn. Hienoa dark ambientia, mutta missä viipyy seuraaja?
kurmo
14.09.2004 04:21:44
Onko kukaan kuullut Robert Fripp:in (King Crimson) ja Brian Enon yhteistuotosta. Jostain soundin levyarvostelusta luin jotain, mutta jäi vähän auki että minkätyylistä se edes on. KC:ta ja BE:tä kuunnelleena olettaisin että tulos olisi jotain mielenkiintoista..?
 
No Pussyfooting vuodelta 1973 on metka. En sitten tiedä, liekö ambienttia vai dronea, mutta nättiä kyllä. Muita en ole kuullut.
"En tiedä mikä täällä on menossa, mutta jatkakaa." -Gypsy
Epävire
28.09.2004 02:13:21 (muokattu 28.09.2004 02:15:19)
Mites ois Vir Unis & Steve Roach?
Astralasia?
Klaus Schulze?
Snowblind
02.10.2004 14:50:57
 
 
Nyt on juuri soimassa Robert Richin & B. Lustmordin Stalker. Hienoa äänimaisemointia, täytyy sanoa.
Täytyy tässä todeta että ambient on parasta huumetta... Meinaa ajantaju kadota kokonaan tässä tätä kuunnellessa.
"You can take the man out of the 80's, but you can't take the 80's out of the man."
paranoid android
02.10.2004 16:52:26
Stars of the lid - Tired sounds of Stars of the lid
Hieno levy.
Nahkaliivit paukkuu.
man machine
02.10.2004 21:13:29
Mulla on ja muutama oma ambient helmi. Kaksi Baramundi kokoelmaa, jossa toisessa Nemesiksen: ice ritual piisi, jota ei vissiin muualla julkaistukaan, kun tässä ambient kokoelmassa.Sitten olis vielä herkkua pändiltä Suzuki K1>>75cc:satelliteserenade..loisto materiaalia.
Ihokas
05.10.2004 20:55:35
 
 
Nemesiksen levy ollut jo kauan valmiina, levy-yhtiöpäässä jotain viivästyksiä. Ovat tekemässä jo uutta. Tai mitäpä tässä toisen käden tietoa antamaan, tarkistakaa Nemesiksen kotisivuilta: http://www.nettilinja.fi/~ahassine/
 
Sky Archeology on allekirjoittaneen mielestä yksi hienoimpia elektronisen musiikin levyistä. Komea sekoitus retroa ja omaa näkemystä.

 
Nemesiksestä puheenollen.
 
mielestäni ovat kyllä vähän "väärällä" levymerkillä.
 
kannattaisi pommittaa ulkomaisia levy-yhtiöitä uudelleen ja saada sitä kautta uutta potkua tuohon touhuun.
 
suomessa tuollaiselle musalle on aika marginaaliset markkinat ja keikkapromootio on käytännössä nolla.
 
eli suomeksi sanottuna, musa on niin hyvää että potentiaalia levyjen myynnin/jakelun/keikkailun suhteen olisi paljon pidemmällekin.
http://www.archive.org/audio/collection.php?collection=luumu
Aukikco
06.10.2004 11:37:20
 
 
Hyviä ambient-levyjä:
 
Spacetime Continuum - Sea Biscuit
Biosphere - Microgravity
Future Sound Of London - Lifeforms
SETI Project - Pharos
The Higher Intelligence Agency - Freefloater
 
Jos haluaa rauhallisempaa tähtisumuleijailumaalailua, niin mitä tahansa Numinalta ( http://www.numinamusic.com/ ) tai Jonn Serrieltä. Roks.
 
Sit öö. Dark ambient-genreen varmaankin menee. Rauhallista, hitaasti kehittyvää ja tunnelmallista (ja useimpien mielestä ehkä täysin yhdentekevää pörinää). Lull, yksi Napalm Deathin rumpali Mick Harrisin monista sooloprojekteista. Melko hankala löytää, mutta ainakin itse rakastuin. Kokeilkaa vaikka kappaletta Slow Fall Inward.
popdog
15.10.2004 14:01:15
Rinneradio!
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)