Aihe: LapSteel?
1
kattilakettu
22.08.2004 15:26:27
 
 
Mistähän osotteesta löytäis Lap Steelille tabeja..ilmasia..mieluiten C6 viritykselle??
"Soitto lähtee sormista"
duane
22.08.2004 18:11:01
Funk U Too
dfloreno
24.08.2004 11:13:24
 
 
Kiitti vaan,kyllähän näitä osoitteita on googlesta tullut haettuakin.Itse löysin myös tämmösen osotteen:
http://www.pedalsteelguitar.net/lapsteel.php

Tässä yksi, mutta käytännössä ei tabeja, vaan analyyttista teoriaa :). Mutta tabeina esim. tosi hyödylliset kaavakkeet noista slanteista C6:ssa... on joskus tehnyt itsekin moiset, mutta ei ne oo läheskään noin selkeät.
 
http://www.homestead.com/dennysguitars/lessonsindex1.html
 
... ja pieni varoituksen sana: tuolla ei haittaa jos on perusteoriaa hallussa, voi muuten olla aika diibadaaba. Denny on tosin tehnyt myös ihan hyvät 'normaalit teoriasivut'.

Toi C6 viritys kuulostaa tosi hyvältä mutta en tiedä sitten kuinka yleisesti tätä käytetään tai ketkä tunnetut LapStel soittajat käyttävät.

Kyllä toi on vähän semmoinen peruslähtökohta. Toinen on tietenkin dobro avoin G (GBDGBD). Varsinkin kaikki noi vanhat western-swing/country ukot on lähtenyt enemmän tai vähemmän kehittelemään tosta vireestä. Mun vahva käsitys on se, että esim. Sleepwalk on soitettu C6:lla, eikä esim. G6:lla, jota monet tuntuu tyrkyttävän. C6:n etu mun mielestä on myös se, että se eroa lähes täysin noista muista yleisesti käytetyistä vireistä (avoin D/E, avoin G/A tai avoin low bass G/A), eli mulla se ei esim. sekoita päätä liikaa, koska se on ihan erilainen :)... vertaa esim. avoin g (GBDGBD) ja G6 (GBEGBD)... kaikki samaa, mutta yks kieli jo sitten muuttaa just ärsyttävästi kaiken. :).
 
Näissä on tietty se ongelma, kuten kaikessa muussakin roots kamassa, että täällä Pohjolassa voimme vain arvailla miten noi 'oikeesti' menee. ei pysty varmaksi sanomaan juuri mitään. Kandee siis kokeilla; ja viis veisata onko se oikein :).
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)