Aihe: Komboon kaappi
1
jami87
15.08.2004 15:30:14
Kertokaahan joku viisas minkälainen kaappi kannattaisi ostaa 8 ohmisen kombon kaveriksi. Vai onko pelkkä ideakin tyhmä? Tarkoituksena olisi hommata 1x12" tai 2x12" stereokaappi. Hintaa saisi olla maksimissaan 500 €.
 
Liitännöistä en juuri tiedä mitään, joten tälläinen kysymys: Voinko laittaa kaapin kiinni komboon line out (left & right) -liitäntöjen kautta vai pitääkö irrotella johtoja tms.?
I'm Rock, but I don't Roll...
ReBeat
15.08.2004 15:54:27
 
 
line out (left & right) -liitäntöjen kautta
 
Noihin ei voi liittää kaiuttimia, vaan pitää olla jonkinlaiset speaker out -liittimet. Toinen vaihtoehto on irrottaa johdot combon omasta elementistä ja liittää ne lisäkaappiin (vaatii mahdollisesti plugin kolvaamista ja johtojen pidentämistä). Tällöin ei tietenkään kuulu combon omasta kaiuttimesta enää mitään.
 
Kaapin stereo-ominaisuudella et tee ilman erillistä stereopäätevahvistinta sinänsä mitään, jos combossa ei ole kaiuttimille stereo ulostuloa. Mikä combo on kyseessä?
 
Joka tapauksessa... Rocktronin S-112 on hyvä pikkukaappi (myös liitännöiltään). Niitä yksi tai kaksi.
Tekemällä ei synny musiikkia.
Kassu
15.08.2004 16:39:36
Kerroppa nyt vielä mikä combo sulla on.
jami87
16.08.2004 23:29:07
Kombo on Behringer AC112 Vintager. Ja taidan jättää sen kaapin hommaamatta, kun en viittis ruveta laitetta kovin paljoo muutteleen.
I'm Rock, but I don't Roll...
Kossu
17.08.2004 08:25:47
Eikö combo-vahvistimessakin todellakaan ole lisäkaiutin- liitäntään? Outoa toisaalta onhan se edullinen peli ja kaikessa on säästetty.
 
Jos lisäkaiutin liitäntää ei ole voit transistorivahvistimessasi yksinkertaisesti lisäkaiutinlähdön kaiutinkaapeleiden rinnalle
Eli katkaiset johdot ja teet haaroituksen jakkia varten varmistu etteivät vaiheet mene sekaisin.
 
Impedanssilla ei tämän tyyppisessä vahvistimessa ole kauheasti väliö ainakaan jos se kuitenkin pysyttelee 2 Ohmin yläpuolella. Mielestäni ei ole mitään järkeä käytää samoja - ei niin hirveän hyviä - elementtejä kuin alunperin.
 
Ja miksi ihmeessä stereo-kaappi, vahvistinhan lienee kuitenkin mono, vai?
ChuckJimiJeffThundersJohnyBoHooker
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)