Aihe: reasonille sopivat..
1
t-termiitti
27.07.2004 19:22:05
 
 
...prosessori ja äänikortti?
 
olen pyöritellyt reasonin demo(nia) ja päättänyt valita sen (täysversion 2.5) omaan harrastukseeni.
 
koneeni on vanha ja tehoa vain 466 eikä se ainakaan ole tarpeeksi.
 
käyttäisin myös joitakin träkkereitä esim. modplug
 
jollain ohjelmalla(mikä on hyvä?) nauhoittaisin omia sämplejä
 
millä sämplerillä reasonissa voi soittaa (tod.) pitkiä sämplejä?
 
mitä muita asioita laitteita hankkiessa kannattaa ottaa huomioon?
 
tietysti hinta pitäisi olla mahd. alhainen ja taso mahd. korkea
 
tiedän että näihin kysymyksiin voisi löytyä vastaukset muista ketjuista, mutta nyt on vähän liian kiire etsiä vastauksia. kiitos jo etukäteen asiantuntevista vinkeistä! jos tiedätte ehdottamienne äänikorttien tai hommaan sopivien koneiden hintoja, niin laittakaa tieto siitäkin, kiitos.
 
-termiitti-
t-termiitti
28.07.2004 14:50:41
 
 
krushinq:
 
kiitos vastauksesta!
 
saan hyytymään tämän "mopon" jo muutamalla raidalla. taitolaji sekin. ;) voi johtua integroidusta halppis äänikortista? onkohan koneen alhaisella väylänopeudella myös vaikutusta asiaan?
 
perus audiophilellä tarkoittanet 24/96 -versiota, jonka saa alle 200:n euron? onnistuuko sillä nauhoittelut, kun monesti nauhoitukset olisivat analogisia ja "signaali" joskus jopa erittäin heikko?
 
minkä valmistajan prossu kannattaa sitten valita? ja mikä käyttis olisi paras (windowseista) tuleviakin ohjelmia/laitteita silmällä pitäen?
 
*kiittää taas etukäteen*
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)