Aihe: Linuxiin siirtyminen Windowsista?
1 2 3 4
Pauli Lappalainen
Tiistaina 21:25:15
soundmodel: Mielestäni mikke:n analyysi ylhäällä ohittaa sen, että ammattityökaluissa vanha sijoitus on arvokkaampi kuin uuden antamat edut. Tämän huomaa jo siitä, että juuri kukaan ei vaihda esim. Pro Tools:ista Cubaseen, Nuendoon tai Reaper:iin. Harrastekäyttäjät tietysti erilaisia.
 
Miksi ihmeessä joku Nuendo on työkaluna arvottomampi kuin Pro Tools?
 
Cubase on taas vähän erityyppinen työkalu eri kohderyhmälle.
ejhfi
Tiistaina 23:40:20
 
 
Pauli Lappalainen: Cubase on taas vähän erityyppinen työkalu eri kohderyhmälle.
 
Kaikissahan on omat eronsa, mutta myös samankaltaisuutensa ja istuvat siten mikin kullekin parhaiten, kuten se käyttiskin. Ja lopputuloksesta ei kuule kultakorva Simokaan millä bittisoosilla se on tehty. Osaajat tekee vaikka leivänpaahtimella.
En mit'n kuule - on meny zoppaa gorfaan
soundmodel
Keskiviikkona 08:56:22
Pauli Lappalainen: Miksi ihmeessä joku Nuendo on työkaluna arvottomampi kuin Pro Tools?
 
Cubase on taas vähän erityyppinen työkalu eri kohderyhmälle.

 
Tarkoitin tietysti, että jos on sijoitettu tietyn formaatin plugareihin ja erityisemmin tehty kaikki projektit tietyn firman tiedostoformaattiin, niin ohjelmiston vaihtaminen toiseen on aika iso riski suhteessa joihinkin pieniin etuihin ominaisuuksissa.
Oan
Keskiviikkona 10:22:22
soundmodel: Tarkoitin tietysti, että jos on sijoitettu tietyn formaatin plugareihin ja erityisemmin tehty kaikki projektit tietyn firman tiedostoformaattiin, niin ohjelmiston vaihtaminen toiseen on aika iso riski suhteessa joihinkin pieniin etuihin ominaisuuksissa.
 
Ei hirveän olennaista, kun kaikki järkevät audioformaatit on kuitenkin alustariippumattomia ja näin herran vuonna 2025 plugareidenkin rajapinnat alkaa olla kokolailla standardoituja.
Ihmiselle kaikkein tärkein maailmassa on DÄGÄ.
Pauli Lappalainen
Keskiviikkona 10:52:47
Oan: Ei hirveän olennaista, kun kaikki järkevät audioformaatit on kuitenkin alustariippumattomia ja näin herran vuonna 2025 plugareidenkin rajapinnat alkaa olla kokolailla standardoituja.
 
Saattaahan sitä jonkinlaisia ongelmia olla edessä jos yritää koko projektia plugareineen ja prosessointeineen siirtää alustalta tai dawilta toiseen.
rintapek
Keskiviikkona 12:52:42
 
 
soundmodel: Tarkoitin tietysti, että
 
Kyse on vaan muutoksen aikataulusta.
Ennen oli taksit Mersuja ja miekkataksit Saabeja. ja televiso oli Salora.
Ei oo enää.
mikään ei ole ikuista ja kun tulee syystä tai toisesta aika hankkia uusi niin ei voi kuin valita sen hetken markkinoilla olevista se, mikä täyttää tarpeen parhaiten.
Onneksi maailmassa on paljon hyviä ja helppoja biisejä. Ei tarvitse soittaa huonoja eikä vaikeita.
Oan
Keskiviikkona 14:14:36
Pauli Lappalainen: Saattaahan sitä jonkinlaisia ongelmia olla edessä jos yritää koko projektia plugareineen ja prosessointeineen siirtää alustalta tai dawilta toiseen.
 
No kyllä, mutta kukapa ammattitasolla tuollaista vaihtoa alkaisi puuhaamaan kesken projektin, jossei sitten ole tarkoitus testata just tuota aspektia.
Ihmiselle kaikkein tärkein maailmassa on DÄGÄ.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)