Aihe: Mikä on optimaalinen harjoitteluaika päivässä?
1 2
aalataur
02.09.2025 20:27:50 (muokattu 02.09.2025 20:27:59)
 
 
Arkka: Se vähä mitä osaan glitch tappingiä (eli että täpätään samaa nauhaa useasti peräkkäin eri sormilla), tuli opeteltua juurikin telkkaria katellessa. Ihan validi metodi mun mielestä tilanteessa, jossa pitää saada se mekaniikka edes vähän alulle. Olisi varmaan ollut tehokkaampaa kitaraan keskittyen, mutta en todellakaan olisi jaksanut istua samaa aikaa homman parissa ilman viihdykettä, kun se alkuun oli sitä, että "moottori lupasi lähteä käyntiin" öbaut kerran tunnissa ja ajamaan pääsin vasta monen tunnin jälkeen.
 
Treenausmetodit tarpeen mukaan.

 
Vanha ketju, mutta tuli tämä keskustelu mieleen kun näin tän videon
 
https://www.youtube.com/watch?v=ByrQUQKYkwo&t=3s&
 
Näemmä Paul Gilbert on tehnyt aikanaan samaa.. haastattelun mukaan. Vetänyt tekniikkatreenejä katsoessaan telkkaria. Ja ilmeisesti tuo El Estepario Siberiano myös, mitä videon alla kommentteja katselin. Ja joskus nähnytkin hänen videoltaan, missä esitteli omaa tyypillistä päiväänsä, osa treeneistä meni telkkarin ääressä. Kommenteissa mainittiin muitakin
 
Itselleni myös tuttu metodi. Joskus ei vaan jaksa ajatella sitä musiikkia. Mutta voi kuitenkin tehdä jotakin asian eteen
http://hikipedia.info/wiki/Tilutus
Kefiiri
17.09.2025 19:18:02
Myös Jeff Beck kuulemma soitteli ilman vahvistinta televisiota katsellessaan. Ilman vahvaria soittaminen kuulemma tuottaa liian römäkän tatsin, mutta jos Jeffin kitarankäsittely oli telkkarin katselun ansiota, niin täytyisi varmaan itsekin töllöttää ruutua nykyistä enemmän.
En ole musiikin asiantuntija.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)