Aihe: Särö pedaalista vai vahvistimesta?!?
1 2 3 4 5 6
iec
Perjantaina 09:53:20 (muokattu perjantaina 10:16:50)
 
 
ubik: Tube screameriha pitää laittaa drive melkein nolliin ja volume melkein täysille sen 5150 särökanavan eteen tiukentamaan sen soundia. Itsessäämhän se on nimenomaan overdrive eli signaalin "yliajaja" = kevyt särö, vähän kuin liian lujaa soitettu putkivahvistin.
Distortion on taas se mitä yleensä pidetää särönä, vaikka tuo 5150 lead kanava.
Fuzz taas oma soundinsa jota ei saa muualta kuin purkista esim Big Muff
 
Lisähuomiona että vaikka Green Hint on periaatteessa tube screamer ja Brown Sound 005 on periaatteessa 5150 eivät ne välttämättä toimi samalla tavalla yhteen kuin ts-9 ja 5150 eli kannattaa kokeilla mikä itelle toimii/ei toimi eikä lukea netistä minkä pitäisi toimia. Netistä kannattaa lähinnä lukea ne teoreettiset perus periaatteet miten mikäkin palanen signaaliketjussa vaikuttaa ja sen ymmäryksen kautta miettiä, millä keinoin saavuttaa se soundi mitä ite haluaa niillä omilla kamoilla. Jos se ei niillä onnistu ni sitten ostelee jotain lisää

 
Lisähuomiona tuohon Tubescreamerin käyttöön ja siihen, miksi se tiukentaa soundia: Sen lisäksi, että sillä tyypillisesti nostetaan vahvistimen etuasteelle menevän signaalin voimakkuutta (mikä säröyttää vahvistimen etuastetta lisää), on kyseisen purkin taajuusvaste vahvasti keskitaajuuksia korostava, jolloin se vaikuttaa särön luonteeseen.
 
Tätä samaa ideaa toteuttaa tietyllä tavalla esim Mesan Mark-vahvarit, sillä niissä on ensin etuasteelle bass+mid+treble -säädöt, jotka vaikuttavat vahvasti särön luonteeseen, ja sitten mahdollisuus muokata pääteasteelle menevän säröytetyn signaalin taajuusvastetta graafisella EQ:lla.
 
Joku hieman TS:ää neutraalimmalla taajuusvasteella oleva OD-purkki (tai volumesäädöllä oleva EQ-pedaali) tuottavat volumeboostilla hieman toisenlaisen särön. Ja sitten riippuu aika paljon vahvistimen etuasteen toteutuksesta mikä purkki sopii minkäkin vahvistimen kanssa yhteen. Esim Fenderin putkivahvarit saattavat tykätä toisenlaisesta OD-purkista kuin Marshallin vahvarit ja sitten single coil-stratocaster tai tele saattaa toimia paremmin erilaisen OD:n kanssa kuin vaikka humppareilla varustettu Les Paul. Tästä erilaisten putkivahvarien etuastetoteutusten vaikutuksesta yhteistoimintaan OD-purkkien kanssa sain hyvän kokemuksen Fender Supersonic-putkivahvarin kanssa. Kyseisessä mallissa on mahdollisuus kytkimellä vaihtaa etuasteen tyyppiiä Deluxe Reverb- ja Bassman-tyylisten välillä. OD:t ja säröpedaalit toimivat ihan kuin olisivat olleet eri pedaaleja. Deluxe-reverb-tyylisen vaihtoehdon kanssa toimi paremmin TS-tyylinen purnukka, jossa on keskialue korostunut. Vastaavasti taas Bassman-vaihtoehto ei kaivannut niin kovaa keskialuekorostusta. Useimmiten kävi niin, että sain kaiken toimimaan parhaiten Bassman-vaihtoehdon kanssa (joka lienee muuten ollut esim Marshallin ensimmäisten vahvarien innostuksen lähde).
 
Edit: Mikään ei muuten ole varmaan lisännyt (esikuvina olleiden kitaristien laitteistoiden matkimisen lisäksi) niin paljon erilaisten säröpurkkien ja OD-purkkien yms myyntiä, kuin ihmisten tietämättömyys ja kokemattomuus yhdistettynä mielikuvamarkkinointiin. Ostellaan erilaisia pedaaleita miettimättä yhtään miten hyvin ne toimivat yhteen nykyisten laitteiden kanssa. Ja sama jatkuu varmaan hamaan tappiin saakka. Tämän takia suurin osa valmistajista ei juuri julkaise esim taajuusvasteita tai muuta tarkempaa tietoa pedaaleistaan. On helpompi myydä mielikuvia ja kassakone kilisee paremmin, kun kitaristi ostaa ensin yhden mallin ja toteaa kokeiluiden jälkeen, että eipä tullut se soundi mitä haki, ja ostaa sitten vielä sen vaihtoehtoisen mallin ;) Asiaa ei yhtään helpota se, että nämä asiat eivät ole ihan helppoja ymmärtää. Vaikka kuvittelee vihdoin ymmärtävänsä asian, tulee silti aina yllätyksiä ja virhehankintoja. Lisäksi joskus tulee kauhea GAS jonkin uuden pedaalin suhteen ja se tulee ostettua harkitsemattomasti. Eli minäkin sorrun tähän samaan yhä uudelleen ja uudelleen, vaikka takana on yli 30v sähkökitaran ja basson soittoa (vaihtelevalla menestyksellä ja harrastajatason soittolahjoilla.) :D Sitten on vielä sellainen juttu, että se soundi mitä hakee, saattaa muuttua vuosien saatossa. Eli parhaimmillaan/pahimmillaan käy pitkän reitin läpi erilaisia vahvareita, kaiuttimia ja pedaaleita ja lopulta onkin suurinpiirtein samanlainen vahvari kuin mikä se eka putkivahvari oli :D
Tieto lisää tuskaa ja turha tieto turhaa tuskaa...Ja niin päin pois...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5 6
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)