Unohdetut legendat osa 1: Terry Reid
"The voice but not the fame."
Tällä kertaa sukellamme musiikin maailmaan, jonne valo ei aina yllä. Sarjassa "Unohdetut legendat" esittelemme artisteja, jotka olivat upeita mutta jäivät syystä tai toisesta varjoon.
Ensimmäisenä: Terry Reid, brittiläinen laulaja ja kitaristi, joka melkein päätyi Led Zeppelinin solistiksi mutta kieltäytyi ja suositteli Robert Plantia tilalle.
Reidin ääni on sielukas, villi ja täynnä tunnetta. Hänen biisinsä, kuten To Be Treated Rite, Seed of Memory tai Without Expression, kertovat omaa tarinaansa siitä, millainen tähti hän olisi voinut olla... tai oli hiljaisemmin.
Kommentteihin saa jakaa:
Biisejä Terry Reidiltä
jos et tunne häntä: ensivaikutelman
tai: kenen sinä nostaisit seuraavaksi unohdettujen legendojen joukkoon?
Keskustelua!!!
Kuva miehestä
https://tiedepalsta.fi/download/file.php?id=13054&mode=view"Ikuisesti minun kuuni" syleilen kiireistä kuuta. "Ottakoon" he vain toteavat, kauniit aurinko ihmiset "jos se kerran on hänen kuunsa"