Aihe: Tuska Metal Festival
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Futurebre
19.07.2004 10:29:43 (muokattu 19.07.2004 10:30:06)
 
 
Jos joku ystävällinen sielu muistaa yhtään FF:n settiä niin voisi pistää esille niin tietää sitten mitä harmitella.
 
En muista järjestystä, mutta ainakin nämä biisit tulivat:
 
Slave Labor
Cyberwaste
Demanufacture
Self Bias Resistor
Martyr
Scumgrief
Edgecrusher
Archetype
Dog Day Sunrise
Pisschrist
Shock
Drones
Arise Above
Replica
 
Saatto olla vielä joku...
Suomalainen rässi on p*skaa. ko?????
lapio
19.07.2004 11:23:20 (muokattu 19.07.2004 11:27:20)
 
 
Oli varsin mainio festivaali. Perjantain kohokohdat olivat Mokoma ja In Flames. In Flamesin uudemmatkin biisit, joita setissä oli paljon toimivat livenä hyvin. Anders Friden näytti partoineen Chuck Norrisilta, mikä nauratti minua hieman koko keikan ajan. Kotiteollisuus veti tanakan perus keikan.
 
Lauantaina Machine men veti mainion keikan. Kuin myös Soilwork. Death Angel meni minulta hieman ohi, koska materiaali oli minulle hieman tuntematonta. Kävin katsomassa myös Dark Tranquillityä ja Swallow the sunia. Jotka molemmat rokkasivat hyvin.
 
Sunnuntaina tähyilin olut teltasta Chaosbreediä joka oli ihan mukavan kuuloista rytinää. Menimme myös vilkaisemaan Trollheim's Grottia. Laulajan saatanalliset välispiikit olivat mielestäni varsin hupaisaa kuunneltavaa. Fear Factory oli varsin mainio. Rumpali on kyllä aivan perhanan kova. Mutta Dio oli aivan loistava. Setissä oli klassikkoa klassikon perään. Ja yksi uusi biisi.
 
Dion setti (ulkomuistista ei ihan tarkka):
King of Rock 'n' Roll
Stand up and shout
Rainbow in the dark
Sign of the southern cross
Gates of babylon
Man on the silver mountain
Stargazer
Long live rock 'n' roll
Holy diver
Don't talk to strangers
Heaven and hell
Last in line
We Rock
 
Jossain välissä oli myös se yksi uusi biisi.
 
Tapasin myös muutaman muusikoiden.netin käyttäjän. KTR:n, Juzzun ja pari muuta joiden nimimerkkejä en oikein tuntenut. Mainioita heppuja tuntuivat olevan.
Minuun on käytetty poltetun maan taktiikkaa... Mitä tuossa avatarissa tapahtuu?
Incarnation
19.07.2004 11:30:09
Slave Labor
Cyberwaste
Demanufacture
Self Bias Resistor
Martyr
Scumgrief
Edgecrusher
Archetype
Dog Day Sunrise
Pisschrist
Shock
Drones
Arise Above
Replica

 
Hyvän näköinen setti. Jos olisin paikalla ollut niin tuon Dronesin sijasta olisin halunnut kuulla Act of God:in. Myös Securitron ja Smasher/Devourer olisivat olleet hienoja kuulla.
No, mutta harmittaa joka tapauksessa kun en paikalle päässyt.
!!MYYNNISSÄ!! Ibanez GSR200 basso !!MYYNNISSÄ!!
Aegis
19.07.2004 11:40:56
Kyllä koko tapahtuman kovin keikka tuli Dew-Scented yhtyeeltä. Järjetöntä rytinää lavalla ja yleisössä tunnelma katossa! Valitettavasti piti lähteä jo ennen setin loppua kun juna lähti perkele. Jäi siis Diokin näkemättä, yhyy... Death Angelillä hyvä pitti ja meno. Kävin vielä keikan jälkeen juttelemassa rumpalin ja basistin kanssa ja oikein mukavilta herroilta vaikuttivat. Trollheim's Grott yllätti positiivisesti. Erittäin intensiivinen keikka ja loistavat biisit setissä. Bändin Anti-Human asenne miellytti myös huomattavasti enemmän kuin monien natsiaatteita omaavien bändien aivoitukset. Mokoman eturivissä oli vähän tukalaa, kun tuntui että koko muu yleisö yrittäisi kiivetä aidan yli tai istahtaa syliin. Pitissä olikin sitten paljon mukavampaa kuin aitaa vasten puristuessa. Soilwork pitää vielä mainita loistavien biisivalintojensa takia, kyllä sydäntä lämmitti kun kaikki omat suosikit tulivat Black Star Decieveriä lukuunottamatta. Vaikutti kyllä siltä, että jätkillä olisi ollut taustanauhat käytössä osassa lauluista ja kitaristien feikkilaulu pisti kyllä vituttamaan.
 
Hyvät pippalot olivat, jos ensi vuonna en Wackeniin pääse, niin Tuskaan tieni vie.
Mikään ei ole niin viisas kuin insinööri, paitsi majava, joka menee suojaan sateelta.
pehko
19.07.2004 11:43:29 (muokattu 19.07.2004 11:44:05)
 
 
Nii-in....mieli olis ollu lähteä, mutta ei ollu rahaa, ja vaikka oliskin, tuskin olisin lippuja kerenny ostamaan....no, mutta, sitten kaverini ilmotti, että hän olis saanu mulle ilmaset liput, jos olisin halunnu....ilmotus tuli torstai iltana ennen tuskaa....eip tullu mieleen kysyä, sillon kun se niitä lippuja sai.oletti, että olin lipun jo hankkinu...eikä vituta yhtään.........jäipi In Flamesit sun muut näkemättä...PRKL!
Lassie PALAA kotiin
Kassu
19.07.2004 12:28:27
Sunnuntaina olin portin ulkopuolella kaverin kanssa kattelemassa Dioa, meni vähän överiksi.
 
Joku varmaan tunnisti meidät ku kaatuiltiin ja yritettiin kiivetä puihin katsomaan sun muuta.
 
Oli hyvä etten laittanu M.net-paitaa lähtiessä päälle.
leather rebel
19.07.2004 12:37:24
Joku varmaan tunnisti meidät ku kaatuiltiin ja yritettiin kiivetä puihin katsomaan sun muuta.
 
Taisin tunnistaa. Joku pitkätukka siinä heilu puussa kymppisäkin kanssa.
"If rocks's dead, then bury me with it." -Blackie Lawless
Ben_D
19.07.2004 12:50:43
 
 
Kukahan se Crazy Train bändin laulaja on? Ihan Ozzyn näkönen. Laiho ja Euge järjestivät eilen kunnon kitarabodauskilpailut ;) Oli Dew Scentedin pojatkin ihmeissään..
Kassu
19.07.2004 13:06:54
Taisin tunnistaa. Joku pitkätukka siinä heilu puussa kymppisäkin kanssa.
 
Voi olla mutta mulla ei ole pitkiä hiuksia vielä, kaverillani kyllä.
 
Oli hauskaa.
leather rebel
19.07.2004 13:46:23
Oli hauskaa.
 
Siltä tuo näyttikin. :)
"If rocks's dead, then bury me with it." -Blackie Lawless
Deranged
19.07.2004 14:14:45 (muokattu 19.07.2004 14:16:10)
Sonatan miksaaja tuhosi bändin setin aika totaalisesti. Alapäätä tuli sen prkeleesti, kitaraa ei niinkään. Bändin hallitseva yli kaiken puskeva instrumentti oli tällä keikalla bassorumpu, basson tukemana. Eipä kuulunut edes laulu kunnolla alussa.
 
Perjantaina oli ihan törkeen huono soundi lähes kaikilla bändeillä jotka näin (Sonata ja Kotiteollisuus pahimmat). Harmi sinänsä. Impaled Nazarenesta sai sentään jotain selvää, Dark Funeral meni ihan puuroksi. Perkules, kun olis Dark Funeralilla ollu yhtä hyvät soundit kuin Trollheimilla oli sunnuntaina. Setti oli tajuttoman kova, mutta vitutti kun ei mistään saanu selvää.
 
Sitten taas Dismemberin setti meni sähläämiseksi alun huonon soundin ja Cabezan piuharäpellyksen takia. Dio oli sunnuntain kingi.
Fear Factoryllä oli "vähän" turhan iso backline, tuntui että päälavaa vastäpäätä olevassa vessassakin hajoaa pää ilman tulppia.
lapio
19.07.2004 14:36:07 (muokattu 19.07.2004 14:36:24)
 
 
Fear Factoryllä oli "vähän" turhan iso backline, tuntui että päälavaa vastäpäätä olevassa vessassakin hajoaa pää ilman tulppia.
 
Fear Factory teki varmaan festivaalin mökä ennätyksen. Lisäksi olin vielä onnistunut hukkaamaan korvatulppani juuri ennen keikkaa.
 
Yleisesti ottaen aika kohtuullisilla äänentasoilla bändit soittivat. Melkein kaikkea pystyi kuuntelemaan ilman korvatulppia.
Minuun on käytetty poltetun maan taktiikkaa... Mitä tuossa avatarissa tapahtuu?
Phobophile
19.07.2004 15:08:54
En muista järjestystä, mutta ainakin nämä biisit tulivat:
 
Slave Labor
Cyberwaste
Demanufacture
Self Bias Resistor
Martyr
Scumgrief
Edgecrusher
Archetype
Dog Day Sunrise
Pisschrist
Shock
Drones
Arise Above
Replica
 
Saatto olla vielä joku...

 
Obsoletelta olisivat voinu soittaa hieman enemmän. Tosin hyvä vaan etteivät soittaneet niin vähenee vitutus edes hiukan.
Love Subverted, Lust Perverted
Moratoria
19.07.2004 19:28:40 (muokattu 19.07.2004 19:45:39)
Mie pyörin lauantaina ja sunnuntaina abbath-maski naamalla. Joku varmaan huomasi? Sillä sai aika hyvin huomiota osakseen.
 
Nyt sain kuvankin laitettua.
meanbone
19.07.2004 20:39:38
Parasta oli ehdottomasti Death Angel. Se potki perseeseen niin maan hurjasti. Kokonaisuudeessaan hienot festivaalit.
"You can´t kill rock and roll" -Ozzy Osbourne
KTR
19.07.2004 21:58:57 (muokattu 19.07.2004 22:11:22)
Hieno reissu. Kaikki kolme päivää siellä olin. Kohokohdiksi nousivat Soilwork, Mokoma, In flames ja Fear Factory. Oli helvetin kuuma ja paloin auringossa ihan punaiseksi, mutta eipäs se paljoa haittaa.
Niin ja Dark Tranquillity oli kanssa kova, vaikka en alusta asti nähnykään.
 
EDIT: Kuinka saatoin unohtaa.. Nasumin avaus oli kanssa oikein hieno.
J.L
19.07.2004 22:10:29
 
 
Perjantaina oli ihan törkeen huono soundi lähes kaikilla bändeillä jotka näin (Sonata ja Kotiteollisuus pahimmat). Harmi sinänsä. Impaled Nazarenesta sai sentään jotain selvää, Dark Funeral meni ihan puuroksi. Perkules, kun olis Dark Funeralilla ollu yhtä hyvät soundit kuin Trollheimilla oli sunnuntaina. Setti oli tajuttoman kova, mutta vitutti kun ei mistään saanu selvää.
 
Joo näin oli. Harmittaa kyllä että Dark Funeralin soundit oli tosi huonot. Ja Trolleilla taas hyvät mikä oli pirun jees. Muutenki pojat väänsi hyvät setit ja hienoa oli myös Mikon kans tehty yhteislaulu Sacrificessä.
Hullua mättyä, perkele. Sethery
Ben_D
19.07.2004 22:26:04
 
 
Dark Funeral meni ihan puuroksi.
 
Ai, saako tosta bändistä joku ihmemies jotain muuta kun puuron ja sirkkelin kuulosta?
Unworthy Knight
19.07.2004 22:34:10
Ai, saako tosta bändistä joku ihmemies jotain muuta kun puuron ja sirkkelin kuulosta?
 
Eiköhän se ole jo tullut noin tuhat kertaa selväksi että et pidä kyseisestä musiikista. Ei tarvitse enään joka tilaisuuden tullen tuoda sitä julki, kiitos.
"Hail to eternal Troo Haapawater Frost-Metallism!! Total Musicism and lighting fast drummings. Mythical lyricalism!" -leka K100#3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)