Aihe: Linjasignaalin monistaminen pedaalilaudassa
1
dnwrm
30.07.2025 18:49:28
Tarkoitus olisi siis saada joko vahvistimen efektiloopin sendistä tai keinokuorman line outista linjatasoinen signaali jaettua useampaa (esimerkiksi 3-5) reittiä rinnakkain efektilootille pedaalilaudassa. Hi-Z -kitarasignaalin jakamiseen näyttää T-kaupassakin olevan jos jonkinlaista murikkaa, mutta linjasignaalille ei niinkään. Syynä ei luulisi olevan se, että tällaisia ei kukaan tarvitse, vaan olisiko niin, että Low-Z -> Low-Z -monistukseen riittää, kun vaan tinailee halutun määrän jakkeja peräkkäin?
 
Joka tapauksessa, kysymykseni on siis se, onko tähän tarkoitukseen valmiita (pedaalilautaystävällisiä) kaupallisia tuotteita, ja jos ei ole, mitä pitää ottaa huomioon, jos tuollaista lähtee itse kolvailemaan?
fridgebuzz
30.07.2025 20:09:25 (muokattu 30.07.2025 20:11:34)
 
 
dnwrm: Tarkoitus olisi siis saada joko vahvistimen efektiloopin sendistä tai keinokuorman line outista linjatasoinen signaali jaettua useampaa (esimerkiksi 3-5) reittiä rinnakkain efektilootille pedaalilaudassa.
 
Hmm, täytyykö linjatasoisen signaalin tulla vahvistimen efektiloopin sendistä tai keinokuorman line outista, voisiko se tulla ennen vahvistinta jonkinlaisella splitterillä ja di-boksilla/preampilla? Ja signaalin splittauksen (tuo 3-5) vois hoitaa jollain asiaankuuluvalla boksilla/pikkumikserillä? Nopeita helleaivoajatuksia.. Vois helpottaa jos kertoisit mihin tarkoitukseen?
 
Tuotteita splittaukseen on esim Radialilla, ne on päteviä, di-bokseja/preampeja saa parilla-viidelläkympillä käytettynä, mullakin lojuu muutama työkaluboksissa, niille saattaa tulla yllättävää käyttöä sillon tällön.
fridgebuzz
30.07.2025 20:13:11
 
 
Itse splittaan oman signaalin ensin pedaalilaudan jälkeen räkissä stereoksi ja sit oikean puolen vielä Radial Bigshot ABY:llä kahteen eri vahvistimeen.
fridgebuzz
30.07.2025 20:48:08 (muokattu 30.07.2025 20:48:40)
 
 
dnwrm: Jos kaikki säröt olisivat ennen vahvistinta, -- Mutta näin ei läheskään aina välttämättä ole.
Tarkoitus olisi siis ainakin kokeilla "aitoa" WDW-setupia --

 
Aivan, nyt sain paremmin kiinni miks just vahvistimesta. "olisiko niin, että Low-Z -> Low-Z -monistukseen riittää, kun vaan tinailee halutun määrän jakkeja peräkkäin?" Mulla on aavistus et ei riitä.. Käytännössä siis jonkunlainen mikseri hakusessa? Tai pari bufferoitua ABY-splitteriä, riittäiskö?
fridgebuzz
30.07.2025 20:50:23
 
 
ituvirtanen
30.07.2025 23:30:24
 
 
EHX Tri parallel mixer
Goodwood 3 channel line mixer
ja niin edelleen.
dnwrm
16.08.2025 11:37:26
Jos ken sattumalta on tämän keskustelun äärellä joskus tulevaisuudessa, niin tällaisen lootan tilasin T-kaupasta: https://www.thomann.de/fi/black_lion_audio_ls_4.htm Vaikuttaisi pelaavan juuri kuten tarve oli.
fridgebuzz
16.08.2025 19:13:50
 
 
Näyttää oikein hyvältä, ja kiitti kun palasit aiheeseen.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)