Aihe: "Ruvetaanko muuten soittaan tämmöstä"
1 2 3
FatSam
16.07.2004 21:30:44
 
 
Slayer. Vai olenko väärässä?
 
Mutta tässä tarkoitettiinkin vissiin sellaisia bändejä, jotka ovat edes yrittäneet vähän muuttua vuosien varrella.
FatSam - the most man of them all.
Torniojaws
16.07.2004 23:08:01
 
 
No vastakkaisena, eli parempaan muuttumisesta voi taas tulla melko karkeitakin vastauksia.
 
Henkilökohtaisesti itse pidän esim. Testamentin uudemmasta tyylistä.
A boon I ask thee, mighty shade, within this circle I have made, make me a werewolf strong and bold, the terror alike of young and old.
FatSam
16.07.2004 23:56:24
 
 
Henkilökohtaisesti itse pidän esim. Testamentin uudemmasta tyylistä.
 
Jaujau! Low ja siitä eteenpäin ihan murhaa kaikki!
FatSam - the most man of them all.
bastardo
17.07.2004 00:08:21 (muokattu 17.07.2004 00:09:14)
Slayer. Vai olenko väärässä?
 
Paha sanoa kun en kuuntele Slayeria. Pointti oli se, että on ihan normaalia, että bändin tuotannossa on notkahduksia. Tosin on niitäkin, joille noita ei tule, tai porukka kuolee ennen kuin notkahduksia kerkee tulemaan.
I can't sing and I can't dance, but still I know how to clap my hands...
paranoid android
17.07.2004 00:16:22
Kaikilla bändeillä tulee joskus notkahduksia ja sehän on ihan luonnollista.
"No, I dont own any cars - just a tank. Cars are rubbish. If I buy things, I like to fucking get good things. Not boring things. You've got to spend your money on good things." - Richard D. James
Jani The Rock
17.07.2004 00:29:35
 
 
Olis perkele Eppujenkin pitänyt pysyä vaan punkkilinjalla.
Don`t mess with the countryboys
zorro
17.07.2004 04:00:32
 radiohead 
OSTETAAN: Digitech WH1, lace sensor Red
kupteri
17.07.2004 04:34:38
 
 
Queens˙cheltä lähti munat pois DeGarmon lähdettyä. Ei vaan tuu lähellekään yhtä hyviä biisejä enää, vaikka niitä aiemminkin muut tekivät. Eli vaikkei kaikkia ole säveltänytkään niin sovitustyö ja "muiden tekemien biisien kriittinen arvosteleminen" on aina tärkeää. Nyt on melkoista huttua uusimmilla levyillä, ehkä sieltä 1 tai 2 ihan ok biisiä löytyy, mutta kaukana ollaan kulta-aikojen levyistä. Tyyli sinällään ei ole muuttunut, mutta ehkä tuo kesympää ja vähemmän progeilevaan nykyään on.
Friday Morning Waterloo kotisivut | mp3:sia
HaloOfFlies
17.07.2004 11:04:23
 
 
Sitten vaikka Red Hot Chili Peppers. joka on onnistunut suunnan muutoksessaan kerran, mutta toinen kerta kustiin. Jos bändi siis oli Blood Sugar Sex Magikin aikoihin kallion kokoinen kivikova kulli, niin nykyään jäljellä on vain rotan kokoinen lerppa, joka ei nouse enää millään pystyyn.
 
Plussaa ehdottomasti. sen verta nauratti.
"Kun sä olet tornissa, sä olet siellä ylhäällä ihan up yours", Matti Nykänen
kalleboy
17.07.2004 15:37:38
Kyllä guns n roses on se surullisin esimerkki.
Siinä meni yks kovimpia rokkibändejä ihan perseelleen, kun joku hiton axl haluaa alkaa vetämään jotai nykyaikasta tecnopaskaa. Kuunneelkaa ny vaikka sitä nyky "gnrrää".
Siellä joku laatikkopää vetelee miljoonan efektin kanssa ja heiluu viitta selässä ja tiluttaa niin et korvat halkee.
Voiko bändi enää paskempaan suuntaan muuttua?
riimu
17.07.2004 18:09:40
Kai tyyliä on pakko vaihtaa, jos siltä tuntuu. Parempi kai kuin väkisin puurtaa, "esittää" väärän tyylin kanssa.. Tosin päin persettähän tuo tyylimuutoskin voi bändin musiikin viedä. Kiperä juttu.
 
Ja vaikka tyyli vaihtuisi, niin se ei silti tarkoita sitä, etteikö bändin viisuissa voisi olla samaa fiilistä kuin aiemmin (vaikka siis musiikin esitystapa olisi toinen).
Ei näkymätön löydä kaltaistaan.
Minstrel
17.07.2004 19:22:55
"Oho, nyt se Peter sitten päätti lähteä. No ei hätiä mitiä, minäpä soittelen runpuja ja laulelen niin pystytään jatkamaan."
 
Genesiksessä kyti vielä pieni potentiaalinpoikanen PG:n lähdönkin jälkeen. Oikeastaan Steve Hackettin lähtö vaikutti bändin tyyliin vielä enemmän kuin Gabrielin. A Trick Of The Tail on vielä melkoisen hyvä levy. Wind And Wutheringkin kuulopuheiden mukaan ihan mukiinmenevä.
 
Ei se mitään, kyllähän Collins osasi rumpuja paikoin paukuttaa taivaallisen hienosti, mutta Hackettin ja Gabrielin lähdettyä miehellä tuntui olevan vain rahankiilto silmissä. Olisivat edes nimen vaihtaneet.
Kyllä skitsofrenia aina yksin olemisen voittaa.
AP
19.07.2004 11:35:48
Juicehan on tämän pukenut sanoiksi ihan hyvin, aina pohdiskellessaan sitä että uudet tekstinsä/uusi musiikkinsa ei ole ns. suuren yleisön mieleen:
"teen sitä, mitä minun tiedetään tekevän, ei sitä mitä minun odotetaan tekevän..."
K100 #7
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)