Aihe: Roots-skaba 872 äänestys
1
BigPapa
08.06.2025 14:05:09 (muokattu 08.06.2025 14:10:10)
 
 
juhakki: Soundillisesti mukavan oloista kantrittelua. Aluke ja välike hyvä idea ja muutenkin toimiva juttu, lopun ohilaukauksia lukuunottamatta.
 
tjj2000: Rujolla säröhtävällä soundilla käyntiin. Kantrin oloisia fraaseja, mutta nopeampia fraaseja soisi olevan mukana ja niiden yritykset jotenkin katkeavat kesken tai hiukan takkuilevat.

Vesa423: Ohuen ohut läpikuultava soundi jonka soisi soivan pidempään ja sisältävän duuripentatoniaa. Nyt mennään bluespentalla, joka paikoin toki istuu ja joihinkin kohtiin duuripentatoninen olisi avannut kantrimaailmaa lisää.

hasako: Eipä valittamista, hyvällä soundilla sujuvaa kantritarinaa.

sirdickyj: Hyvä twängisoundi ja sujuvaa kantri rallattelua, paikoin hiukan mun makuun harmonian harharetkiä pitkien äänten parissa, noin kantri harmoniaa ja meininkiä ajatellen.
 
1p juhakki
 
1p tjj2000

1p Vesa423

2p hasako
 
1p sirdickyj
 
edit. juhakki -> lopun ohilaukauksia lukuunottamatta.
sirdickyj
08.06.2025 16:53:02
BP; hallitun kuuloista laittoa, varmastikin tyliin sopivaa. Ei häiritte komppia....hienoja kahden ännen jutuja, siis liukuja tms. 1p
 
Juhakki; Hyvän kulinen ja hallittu soundi, ja kantri-ote, vastaa mun käsitystä kanrista ja sen soiton ABC.stä, olkoonkin A:n kohdalla. Aikalailla sama kaava toistuu lausta loppuun, mutta mikäpä siinä. 1p+++
 
TJJ; vähän Big Papa-lähestymistapa, toimii tämäkin, rupisesti mutta toimii. 1p
 
Vesku; hyvä meininki ja soundi, vaikea sanoa muuta. Vesan päällekäyvä vibra puutuu, ei se ainakaan haittaa 1p
 
Hasa; eniten taustaan istuva soundi tähän astisista, eli koko kisassa. Viulumainen sointi ja autenttisen kuuloista kantrilaittoa, ja kasvaa kivasti edetessään. Bueno. 2p
 
Kakilla hyviä vetoja, jee!
Vesa423
08.06.2025 18:01:01
1p BigPapa: Kivoja doublestop-lickejä pitkin matkaa ja muutenkin mukavasti etenevää countryhenkistä meininkiä suht säröisellä soundilla.
juhakki: Alkupuolella hyvä countrymeininki. Lopussa karkaa vähän erikoisille urille sekä äänivalintojen että timen suhteen.
tjj2000: Raju soundi. Omia polkuja menevää rouheaa meininkiä, ei ihan tyypillisimpiä tällaiseen countrytaustaan meneviä juttuja.
2p hasako: Sujuvasti etenevää ja muutenkin mukavasti toimivaa countrymeininkiä.
3p sirdickyj: Kivoja nopeampia countryjuttuja, mutta myös toimivia melodiajuttuja. Hyvin taustaan istuva puhtaahko soundi.
tjj2000
08.06.2025 18:43:20
sirdickyj , Grand Ole opry kutsuu! 2 p
Muut 1 p / artisti
All I hear is Hellhounds...
hasako
08.06.2025 18:54:25
BigPapa: Tämä oli paljon hienoja lickkejä hyvin soitettuna, soundissa ehkä hiukan liikaa säröä mutta hyvä noinki. 2p.
juhakki: Tämähän oli ihan mainio. Rytmisesti vähän ontuu mutta aivan loistavasti tyylin mukaista meinikiä. 1p.
tjj2000: Astetta rajumpi meno. Ihan mukava fiilis tästäkin jäi. Alun ja väliosan ja loppuosan riffi (teema) hieno idea. 1p.
Vesa423: Hyvin kulkee. Soundi olis kaivannu kompuraa ja sustainia eli nyt jäi vähän vaimeaksi. Ja tosiaan ,niinkuin jo mainittiinkin , duuripentatonista skaalaa mukaan.1p.
sirdickyj: Hyvä soundi ja soitto on sujuvaa. Harmoniassa jotkut äänet vähän särähtää korvaan, kun senverran perinteisestä tyylilajista kyse. Hyvä tekniikka kuitenkin. 1p+++
hasako
08.06.2025 21:08:00
Skaban lopputulema:
 
BigPapa 5p
tjj2000 3p
Vesa423 4p
hasako 7p
sirdickyj 7p
 
Näyttäs menevän sirdickyj:lle seuraavan skaban veto. Onnittelut ja kiitokset kisailijoille mukavasta kisasta.
Molemmat taustat oli tehty Cubasella ,Toontrackin Ezkeys,Ezbass ja Ezdrums softilla.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)