Aihe: Ave, Popeda, morituri te salutant!
1 2 3 4 571 72 73 74 75 76 77 78 79 80
mikaman
25.04.2025 20:57:16 (muokattu 25.04.2025 20:58:06)
Rockjäbä1978: Mustameri ja mies tais olla viimeksi joskus 2016 setissä.
 
Ei mitään henkilökohtaista, mutta tässä "Mustameri" setissä 2021. Myös muillakin -21 vuoden keikoilla.
https://www.youtube.com/watch?v=8ay-etW4Ai8
 
Omista aiemmista kirjoituksista poiketen. Kyllä tuo livesovitus on hieno ja levyversion mukainen. Alussa vähän rämppyä, mutta ei se mitään.
Rockjäbä1978
25.04.2025 21:08:01 (muokattu 25.04.2025 21:08:19)
mikaman: Ei mitään henkilökohtaista, mutta tässä "Mustameri" setissä 2021. Myös muillakin -21 vuoden keikoilla.
https://www.youtube.com/watch?v=8ay-etW4Ai8
 
Omista aiemmista kirjoituksista poiketen. Kyllä tuo livesovitus on hieno ja levyversion mukainen. Alussa vähän rämppyä, mutta ei se mitään.

 
No en minä kaikkea muista. Ehkä sulla on sitten parempi muisti kuin minulla tai tarkistat aina kaiken ennen kuin juttusi julkaiset ;)
Jkob
02.05.2025 08:30:35
mikaman: Mulla tulee fiilis uusista biiseistä, että säveltäjä on lähtenyt yrittämään liian läpinäkyvästi Popeda pastissia. Tekisi vaan biisin, joka olisi kuin "itselle tehty". Eihän "Elän itselleni" ole mikään perinteisin Popeda -biisi, mutta tuli silti suurimpia hittejä vuosiin.
 
Täysin samaa mieltä. Vaikka muuten "uusi-Popeda" pesee tuon viimeiset vuodet esiintyneen Patedan 100-0, olisin toivonut että uudet biisit oisivat tasoa Paten Rolling Stone.
McLeach
02.05.2025 08:59:29 (muokattu 02.05.2025 09:00:21)
Rockjäbä1978: Ostin just tälle illalle LiputOn lipun Mustajärven keikalle Lahteen. Maksoi kympin. Ei ole oikein lippukauppa käynyt ilmeisesti tai tullu jotain isompia peruutuksia jollekin. Siellä on vieläkin niitä kympin lippuja.
 
Ovella on myös lippuja myynnissä, ne on 35€.
 
Aika usein nää Paten keikat on aika tyhjille mestoille. Ilmeisesti Popeda kiinnostaa kuitenkin jengiä enemmän.

 
Popedan keikoille mennään juomaan kaljaa ja hoilaamaan ikivihreitä. Se musadiggarien osuus ei ole mikään kovin suuri. Patella jää tästä ensimmäinen ryhmä kokonaan pois.
Rockjäbä1978
02.05.2025 16:06:43 (muokattu 02.05.2025 16:11:23)
McLeach: Popedan keikoille mennään juomaan kaljaa ja hoilaamaan ikivihreitä. Se musadiggarien osuus ei ole mikään kovin suuri. Patella jää tästä ensimmäinen ryhmä kokonaan pois.
 
No jos Popeda fanifoorumia on uskominen niin sinne ei mennä todellakaan dokaamaan. Olen nyt nähnyt vuoden sisällä kolme Popedan keikkaa ja yhden Paten keikan. Niitä ördäreitä oli eksynyt ainoastaan Paten keikalle. Ne ovat siirtyneet sinne Popedan keikoilta. Popedan keikoilla on nykyään paljon enemmän alle 30v jengiä kuin aikoihin ja suurin osa nuoria mimmejä eturivissä ja ne ei kyllä yleensä näytä olevan päissään.
 
Popedan foorumin mukaan jossa on 13000 jäsentä ei sinne Popedan keikoille mennä todellakaan ördäämään. Sehän oli tuolla foorumilla todella paheksuttavaa jos Pate oli välillä soosissa. Sitä asiaa puitiin päiväkausia.
 
Popedan keikoilla ei todellakaan pyöri enää sellaisia vähemmän kauniita naisia mielin määrin tai todella lihavia tai muuten isoja ronskeja äijiä nahkaliiveissä ja leijona koruissa. Ehkä Ollin takia yleisö on muuttunut todella paljon.
sirdickyj
02.05.2025 16:59:40 (muokattu 02.05.2025 17:15:49)
Tässä kaikessa spekuloinnissa pääsee helposti unohtumaan että loppujen lopuksi Olli on aika vaatimaton laulaja. Tavallaan kaikki on oikein, ja onkin, ja hoitaa homman ammattilaisen otteella. Hyvä niin. Osaa biisit jne. Mutta melko ohkainen on laulumeininki ihan kokonaisuudessaan.
 
You either got it or ain't got it.
 
Mutta Pooedaan riittää mainiosti, ja varmasti ei tartte jännittää että meneekö esitys maaliin vai vihkoon. Hyvä niin, jos se riittää.
 
Kävin keikalla, vaikutuin, kuvasin videolle, kuuntelin ja laitoin silmät kiinni. Jäljelle jäi hyvin toimiva bändi jonka laulaja koittaa pysyä perässä.
McLeach
02.05.2025 17:31:23
Rockjäbä1978: No jos Popeda fanifoorumia on uskominen niin sinne ei mennä todellakaan dokaamaan. Olen nyt nähnyt vuoden sisällä kolme Popedan keikkaa ja yhden Paten keikan. Niitä ördäreitä oli eksynyt ainoastaan Paten keikalle. Ne ovat siirtyneet sinne Popedan keikoilta. Popedan keikoilla on nykyään paljon enemmän alle 30v jengiä kuin aikoihin ja suurin osa nuoria mimmejä eturivissä ja ne ei kyllä yleensä näytä olevan päissään.
 
Popedan foorumin mukaan jossa on 13000 jäsentä ei sinne Popedan keikoille mennä todellakaan ördäämään. Sehän oli tuolla foorumilla todella paheksuttavaa jos Pate oli välillä soosissa. Sitä asiaa puitiin päiväkausia.
 
Popedan keikoilla ei todellakaan pyöri enää sellaisia vähemmän kauniita naisia mielin määrin tai todella lihavia tai muuten isoja ronskeja äijiä nahkaliiveissä ja leijona koruissa. Ehkä Ollin takia yleisö on muuttunut todella paljon.

 
Joo ei ne kaljan juojat ja yhteislaulajat missään popedafoorumilla varmasti ole :D
jason666
09.05.2025 03:15:35
Mikäs tää Popedafoorum on ja miten sinne löytää?
McLeach
09.05.2025 16:21:04
jason666: Mikäs tää Popedafoorum on ja miten sinne löytää?
 
Sun pitää uskoa pyyteettömästi popedajumalaan niin saat aamuyöstä näyn. Sitten löydät perille.
NHR
09.05.2025 16:37:53
 
 
McLeach: Sun pitää uskoa pyyteettömästi popedajumalaan niin saat aamuyöstä näyn. Sitten löydät perille.
 
Liittyikö tähän kenties se uusi paavi, Pope Da?
Time flies when you are old.
Rockjäbä1978
10.05.2025 11:59:50 (muokattu 10.05.2025 12:03:45)
jason666: Mikäs tää Popedafoorum on ja miten sinne löytää?
 
No ei varsinkaan mikään foorumi vaan Facebook ryhmä.
 
Lähinnä Ollin dissaamista monilta ne kirjoittelut tai kommentit. Linkittävät YouTubesta myös monet videoita ja esimerkiksi viikonloppuna saattaa tulla muutaman tunnin sisällä sama biisi linkattuna monta kertaa. Lisäksi linkittävät juttuja netistä. Sitten valitetaan kun joku kuvaa videoita keikoilta miksi kuvaat ja osa taas valittaa miksi ei kuvata. Osa valittaa kun joku on kuvannut hänen mielestään väärällä tavalla.
 
Sitten näitä inisijöitä Paten Popeda on ainoa oikea Popeda, Olli on pelle ja hintti jne.
 
13000 jäsentä.
 
Lisäksi lähes ainaista kitinää biisilistoista ja isoimmat kitisijät ne jotka eivät yleensä millään keikoilla edes käy.
Dzekoo
16.05.2025 22:55:32
Mitä tykkäätte Hääkellot soi sekä Lihaa ja Perunaa kappaleista? Vähän uudempaa Popedaa..
Rockjäbä1978
17.05.2025 09:06:53
Dzekoo: Mitä tykkäätte Hääkellot soi sekä Lihaa ja Perunaa kappaleista? Vähän uudempaa Popedaa..
 
Ihan ok biisejä. Toinen vuodelta 2011 ja toinen 2017. Saman tyylisiä kuin nää uudet biisit mitä nyt on keikoilla soitettu. Tosin sekä nämä uudet kuin nuokin on jonkun muun kuin bändin omien jäsenten tekemiä. Tai no Hääkellot soi on toki Costellon sävellys. Mut kumpikaan ei esimerkiksi ole Paten sanoitus ja nämä uusimmat ei ole Ollin tai Costellon sanoittamia.
 
Toki tuntuu että kumpikin tehty sillä tavalla että tehdään biisi Popedalle ja silloin tältä se sanoitus pitää kuulostaa. Vähän sama meininki näissä ihan uusissa biiseissä.
Rockjäbä1978
19.05.2025 21:39:16
Paten Raswaa koneeseen vol 2 keikalla kuullaan tuo levy kokonaan mutta setissä on ilmeisesti Hullut koirat levyltä ainakin Blues. Tunnistin biisin Paten treenivideolta.
mikaman
22.05.2025 17:27:51 (muokattu 22.05.2025 17:52:01)
Raswaa Koneeseen II keikoilla kuultaneen lisäksi myös "ajankuvan mukaisia biisejä". Jotenkin noin oli muistaakseni sanottu somessa. Mikkonen soitti ja lauloi "Shaking all over" somevideolla. Liittyköhän sitten settiin. Holmi soitti "Alabamaan" introa videolla. Toivottavasti sekin tulisi. Mahtavat rummut.
Rockjäbä1978
23.05.2025 09:06:43 (muokattu 23.05.2025 09:10:45)
mikaman: Raswaa Koneeseen II keikoilla kuultaneen lisäksi myös "ajankuvan mukaisia biisejä". Jotenkin noin oli muistaakseni sanottu somessa. Mikkonen soitti ja lauloi "Shaking all over" somevideolla. Liittyköhän sitten settiin. Holmi soitti "Alabamaan" introa videolla. Toivottavasti sekin tulisi. Mahtavat rummut.
 
Ei siellä keikoilla mitään Costellon ajan biisejä soitella. Ei niitä ole ollut aiemminkaan. Mikkosen ja Petanderin biisit kyllä kelpaa Patelle muutenkin.
 
Eiköhän se ole kakkoskokoonpanon biisejä eli Raswaa koneeseen kokonaan ja sitten jotain muuta heidän tekeleitä1979-1981 vuosilta.
 
Tuolla samalla videolla oli pätkä kappaletta Blues ja se on Hullut koirat levyltä.
 
Nykyään näyttää olevan se meno että Popeda ei soittele biisejä mitkä ovat ajalta jolloin Costello ei ollut bändissä ja toisaalta jos Pate johonkin Popedan biiseihin koskee ne eivät ole Costellon biisejä.
moikki
23.05.2025 09:51:02
Vähän tämä homma haiskahtaa sille, että ei taida kumminkaan olla costin ja paten välit niin hyvät kun on annettu ymmärtää.
Rockjäbä1978
23.05.2025 11:02:46 (muokattu 23.05.2025 11:03:13)
moikki: Vähän tämä homma haiskahtaa sille, että ei taida kumminkaan olla costin ja paten välit niin hyvät kun on annettu ymmärtää.
 
No eikai ne olekaan. Eivät ole nähneet sen jälkeen kun Mustajärvi lähti. Siis sillä tavalla että olisivat olleet samassa paikassa tarkoituksella. Lisäksi jossain Paten nainen kommentoi että ei asiat ole niin mustavalkoisia ja niillä on monta puolta.
 
Eihän nuo juuri koskaan samassa bussissakaan matkustaneet since 2012 jos ei ollut ihan pakko. Lisäksi kaikki tyypit mitkä oli jollain tavalla Paten kanssa hyvää pataa niin ne ei Popedan taustajoukoissa enää ole. Ne ovat nyt esimerkiksi Patella hommissa.
Voitto Ankka
23.05.2025 22:33:26
Rockjäbä1978: Nykyään näyttää olevan se meno että Popeda ei soittele biisejä mitkä ovat ajalta jolloin Costello ei ollut bändissä
 
No mitäs pre-Costellon aikaisia biisejä on ollut 2000-luvulla setissä Mustajärven ollessa laulajana? Jos ei sitä jäähyväiskeikkaa lasketa, niin eipä siellä Da Da:n lisäksi ole juuri muita ollut silloinkaan, ja sitä on vedetty edelleen, kuten myös Raakaa voimaa.
 
Jossakin vaiheessa oli setissä kyllä Kädet irti, ja se olikin kova.
 
Ei siis minusta tarvitse nyt yhtään vihjailla, että niitä vanhoja biisejä olisi jotenkin pudotettu setistä Mustajärven lähdettyä, kun ei niitä kyllä ole setissä ollutkaan.
 
j.
Pois alta vaan, nyt lasketaan, en pelkää ollenkaan!
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)