Aihe: Miten paljon etua "rautasoundi" tuo oikeasti?
1 2 3 4 57 8 9 10 11 12 13 14 15
ejhfi
04.04.2025 15:34:07
 
 
soundmodel: Kyllä tuolla on useampi, joissa gear listit on jossain mielessä mainoksessa: https://muusikoiden.net/tori/?category=113
 
Ei noita laitelistauksia tehdä kollegoja varten ja sprettaillakseen, että aiheutanpa nyt kateutta. Niitä saatetaan tehdä vaikka siksi, että joku äänityssessioon halukas voi lukea sieltä houkuttelevia nimikkeitä, jotka hänen mielikuvissaan kääntyy laaduksi. Nimikkeistä huolimatta reaalimaailmassa ne eivät kuitenkaan tarkoita absoluuttista laatua. Se hyvä laatu lähtee artististista itsestä ja kaikki muu on vain muiden tekijöiden summautumista. Ja mainos on vain ja ainoastaan mainos eli markkinointityökalu.
En mit'n kuule - on meny zoppaa gorfaan
soundmodel
04.04.2025 15:35:59
ejhfi: Ei noita laitelistauksia tehdä kollegoja varten ja sprettaillakseen, että aiheutanpa nyt kateutta. Niitä saatetaan tehdä vaikka siksi, että joku äänityssessioon halukas voi lukea sieltä houkuttelevia nimikkeitä, jotka hänen mielikuvissaan kääntyy laaduksi. Nimikkeistä huolimatta reaalimaailmassa ne eivät kuitenkaan tarkoita absoluuttista laatua. Se hyvä laatu lähtee artististista itsestä ja kaikki muu on vain muiden tekijöiden summautumista. Ja mainos on vain ja ainoastaan mainos eli markkinointityökalu.
 
Niin no, joten jos me ei luoteta 369-KT:n markkinointiin, niin miksi me luotettaisiin sinun (esimerkki) studion mainokseen?
Henri Henri Olavi
04.04.2025 15:40:38 (muokattu 04.04.2025 15:42:19)
soundmodel: Niin no, joten jos me ei luoteta 369-KT:n markkinointiin, niin miksi me luotettaisiin sinun (esimerkki) studion mainokseen?
 
Mä luotan tuon markkinointiin, jossa sanotaan, että ovat tehneet mahdollisimman lähelle alkuperäistä olevan tuotteen. Samoin jos joku on listannut studiostaan laitteitaan ja ottanut kuvia tiloistaan, uskon mä sitäkin. Jos mä nyt tarvitsisin tuollaista Neven tyyppistä kompuraa, niin ottaisin testiin tuon Behkun vehkeen ja tsekkaisin, miten se skulaa ja miltä se soundaa. Jos se olisi mieleeni, ostaisin sen. Aivan pirun simppeliä.
Gold Member of Fit Tan Club
ituvirtanen
04.04.2025 15:48:20
 
 
ejhfi: Ihan mielenkiinnosta kysyn, onko sulla mitään kokemusta raudasta, omistatko sitä ja jos niin mitä rautaa omistat ja jos olet käyttänyt, niin mitä, missä tilanteissa ja miten? Utelen siksi, että argumentaatiosi kuulostaa kovin teoreettiselta ja olettamuksiin perustuvalta, mutta sieltä ei tule ollenkaan kokemus esiin.
 
Oletitko alun alkaenkaan saavasi vastausta tähän kysymykseen? Tähän mennessä kaikki käytännön tietämys on kuulostanut koodattujen YT-videoitten kuuntelulta. Kysyin mittalaitteista aiemmin, ei vastausta laitteistosta tai mittauskohteista.
 
Teoreetikoissa ei ole sinänsä mitään pahaa mutta kun kommentit ovat koko ajan väittämiä eivätkä aitoja kysymyksiä, sisältö on raskasta.
 
Klooneista sen verran, että ne ovat mahdollisia, ovathan esimerkiksi pöytien kanavat klooni. Säätämällä ne hiotaan toistensa kaltaisiksi, haluttujen toleranssien sisään. Nuppien asentojen vertailu on ala-arvoinen vitsi: hanikat asettuvat paikoilleen korvakuulolta. Potikoitten toleranssit ovat kuitenkin 10 - 20 prosenttia suuntaan tai toiseen.
Mikael
04.04.2025 17:01:29
 
 
Ihmiset tekee taidetta ja vehkeet on työkaluja. Studio on kokonaisuus kaikesta tästä. Listojen tekeminen on myös kivaa ja must on ainakin hauskaa lueskella muiden studioiden tai tekijöiden laitteista ja työtavoista. Niistä voi saada inspiraatiota ja uusia ajatuksia. Ei kaikessa ole kysymys tehokkuudesta, taloudellisuudesta tai kilpailusta. Taide on paljon enemmän.
Fuzz is Clean!
soundmodel
04.04.2025 19:34:07 (muokattu 04.04.2025 19:52:15)
Yksi tapa lähestyä asiaa:
 
https://gearspace.com/board/so-much … 3-harmonic-distortion-analysis.html
 
https://gearspace.com/board/showpost.php?p=8855832&postcount=11
 
Minusta kompura on yhtä instrumentti kuin kitara tai rummut.
ejhfi
04.04.2025 20:20:54
 
 
ituvirtanen: Oletitko alun alkaenkaan saavasi vastausta tähän kysymykseen?
 
Totta puhuen en. Vähän kuin keskustelisi AI-botin kanssa.
En mit'n kuule - on meny zoppaa gorfaan
ejhfi
04.04.2025 20:24:44
 
 
soundmodel: Niin no, joten jos me ei luoteta 369-KT:n markkinointiin, niin miksi me luotettaisiin sinun (esimerkki) studion mainokseen?
 
Laitelistausta ennemmin katsoisin viisaammaksi kuulla referenssejä studiolla aikaansaadusta äänimaailmasta ja varsinkin, jos se kohtaisi sen, mitä omalta bändiltäni tai itse artistina hakisin.
En mit'n kuule - on meny zoppaa gorfaan
ejhfi
04.04.2025 20:34:12
 
 
Mikael: Ihmiset tekee taidetta ja vehkeet on työkaluja. Studio on kokonaisuus kaikesta tästä. Listojen tekeminen on myös kivaa ja must on ainakin hauskaa lueskella muiden studioiden tai tekijöiden laitteista ja työtavoista. Niistä voi saada inspiraatiota ja uusia ajatuksia. Ei kaikessa ole kysymys tehokkuudesta, taloudellisuudesta tai kilpailusta. Taide on paljon enemmän.
 
Just näin ja laitearsenaalia on juurikin mielekästä silmäillä, josko siellä näkyisi jotakin mielenkiintoista, mihin voisi olla ehkä hauska tutustua. "Ai tommonenkin on, mikähän se oikein mahtaa olla?!" Mielenkiintoista on myös nähdä mitä kaikkea studioista maailmalla löytyy, Behrinkeleistä alkaen, missä komeilevat samassa räkissä Teletronixien, Urein, Tube-Techien, Manleyn, Avalonien ym. rinnalla sulassa sovussa. Metkaa tosiaan että halpismallitkin kelpaa Pro-luokan ympäristöihin, mutta meillä nyrpistellään nokkaa ja syytetään halpuudesta.
En mit'n kuule - on meny zoppaa gorfaan
ejhfi
04.04.2025 20:44:48
 
 
soundmodel: Minusta kompura on yhtä instrumentti kuin kitara tai rummut.
 
Totta puhuen en haluaisi kuulla ensimmäistäkään kompurakomppia tai -sooloa, kompuralle arratusta bridgestä puhumattakaan. Mielenkiintoista voi olla myös keskustelu: K: Ai sulla on bändi, mitä siinä soitat?" V: "Kompressoria."
En mit'n kuule - on meny zoppaa gorfaan
Pauli Lappalainen
04.04.2025 21:27:47
soundmodel: Mutta sillä on samat ominaisuudet kuin instrumenteilla. Musikaalinen spektri, dynamiikka, ...
 
"an object, such as a piano, guitar, or drum, that is played to produce musical sounds: "
 
https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/instrument

 
Mutta ei tuota ääntä, ainakaan toivottavasti.
otamatone
04.04.2025 21:27:49 (muokattu 04.04.2025 21:33:42)
https://www.plugin-alliance.com/en/products/unfiltered_audio_zip.html
 
Supercharged creative compressor
 
Tuo ainakin lähestyy mun mielestä sitä että toi voisi olla jo itsessään soitinkin, jos tolla saa jonkun alkukohinan nostettua esiin ja sitä sitten vatkattua potikoita ruuvailemalla, ainakin rytmiikkaa rakennettua. Ei toikaan kyllä ääntä siis tuota, mutta jos ei muuta niin hyvin pienestä tolla saisi kaivettua jotain.
 
edit: ääh tuli vain mieleen tuo, kun jäänyt hivenen erikoisuutena mieleen, mutta menee aiheen ohi
soundmodel
04.04.2025 21:42:33 (muokattu 04.04.2025 21:55:33)
Pauli Lappalainen: Mutta ei tuota ääntä, ainakaan toivottavasti.
 
Mutta ei tuota kitarakaan tai rumpu. Touché.
 
^ Eikä tuohon tarvita mitään erikoiskompuraa, kun tuo on ollut jo iät ajat jossain mahdollista. Esim. Reason 3:sta (2005) lähtien. Tuo toimii kuitenkin esimerkkinä siitä, missä digitaalisessa on omat etunsa, koska analogikompuroihin ei ole yleistä rakentaa CV out:eja.
Pauli Lappalainen
04.04.2025 21:45:31
soundmodel: Mutta ei tuota kitarakaan tai rumpu. Touché.
 
Joo, olin väärässä. Kun vimpaimella hakkaa vaikka päätään syntyy ääni, ei itsekseen.
Henri Henri Olavi
04.04.2025 21:47:02
Kun tytär kysyy multa mikä elämässä on turhaa, aion näyttää häelle tätä ketjua. Ja myös varoittavana esimerkkinä silloin, jos hän kysyy, mitä ei kkannata elämässä tehdä.
Gold Member of Fit Tan Club
ejhfi
04.04.2025 22:14:47
 
 
Henri Henri Olavi: Kun tytär kysyy multa mikä elämässä on turhaa, aion näyttää häelle tätä ketjua. Ja myös varoittavana esimerkkinä silloin, jos hän kysyy, mitä ei kkannata elämässä tehdä.
 
Näin just mielessäni Silvennoisen tonnin seteli -ilmeen.
En mit'n kuule - on meny zoppaa gorfaan
soundmodel
05.04.2025 12:04:54 (muokattu 05.04.2025 12:05:50)
ejhfi: Laitelistausta ennemmin katsoisin viisaammaksi kuulla referenssejä studiolla aikaansaadusta äänimaailmasta ja varsinkin, jos se kohtaisi sen, mitä omalta bändiltäni tai itse artistina hakisin.
 
Mutta onhan noista laitteista netissäkin niitä demoja.
 
Laitteiden lainaaminen testiin kaupasta on sitä paitsi 1) väärin myyjää kohtaan ja 2) logistisesti epäekologista, ellei jokin pulju nimenomaan vuokraa demokappaleita.
ituvirtanen
05.04.2025 12:23:54
 
 
soundmodel: Mutta onhan noista laitteista netissäkin niitä demoja.
 
Tämän käsittelimme jo aiemmin.
 
Laitteiden lainaaminen testiin kaupasta on sitä paitsi 1) väärin myyjää kohtaan ja 2) logistisesti epäekologista, ellei jokin pulju nimenomaan vuokraa demokappaleita.
 
1) Ei. Laitteita saa lainaan ostopäätöstä tehdessä esimerkiksi avokaupalla. Itseään kunnioittavat yritykset ovat lainanneet kalustoa potentiaalisille asiakkaille testiin muutenkin.
 
2) Logistiikan merkitys on tässä kohdassa täysin sivuseikka. Toive on, että pysyisit aiheessa.
soundmodel
05.04.2025 12:30:03 (muokattu 05.04.2025 12:34:03)
ituvirtanen:
1) Ei. Laitteita saa lainaan ostopäätöstä tehdessä esimerkiksi avokaupalla. Itseään kunnioittavat yritykset ovat lainanneet kalustoa potentiaalisille asiakkaille testiin muutenkin.

 
Tuo on laillista, mutta se on epäeettistä ja myyjä tekee tappiota tuosta, koska laite muuttuu B-stockiksi.
 
Esimerkki vaatetusalalta:
 
https://lekantti.fi/verkkokaupan-pa … ikeus-voi-tehda-kaupasta-lainaamon/
 
Täällähän voisi olla niin röyhkeä, että tilaa laitteen, viimeistelee sillä levyn ja sitten palauttaa. Menee läpi, jos onnistuu käyttämään laitetta siten, ettei siihen jää käytön jälkiä.
 
Sitä paitsi on uskottavaa, että mitä enemmän kaupat tajuaisivat, että joku tosiasiassa tilaa palautusoikeudella laitteita testiin, niin sitä vähemmän sitä voisi hyödyntää, koska kauppa alkaisi rajoittamaan sitä tai sen pitäisi sijoittaa demokappaleisiin.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)