Aihe: Vapaamuotoista keskustelua kitaroista
1 2 3 4 511 12 13 14 1547 48 49 50 51
mpekkanen
18.02.2025 21:03:50
J.Nikkanen: Saarni ja vaahtera tulee ekana mieleen. Noissakin eroja, eli pitäis varmaan ihan ite valita lannku mistä lähdetään työstämään.
 
Kyllä se rakentaja osaa tehdä painavan soittimen jos sellainen on haluttu lopputulos. Ei niitä lankkuja tarvitse tilaajan sen takia käpälöidä...
J.Nikkanen
18.02.2025 21:58:06
mpekkanen: Kyllä se rakentaja osaa tehdä painavan soittimen jos sellainen on haluttu lopputulos. Ei niitä lankkuja tarvitse tilaajan sen takia käpälöidä...
 
Oliks sulla jotain asiaakin vai haluatko taas vain ulista?
 
Butiikkipajassa, josta nyt oletin että kitaraa ollaan tilaamassa ei puiden "käpälöinti" ja fiilistely pitäis olla mikään ylitsepääsemätön asia kun aletaan kitaraa tilaamaan.
 
Koita vaikka jatkossa skipata nää mun viestit, mun vastaus oli Ripalle, ei sulle.
mpekkanen
18.02.2025 22:39:17 (muokattu 18.02.2025 22:53:06)
J.Nikkanen: Oliks sulla jotain asiaakin vai haluatko taas vain ulista?
 
Butiikkipajassa, josta nyt oletin että kitaraa ollaan tilaamassa ei puiden "käpälöinti" ja fiilistely pitäis olla mikään ylitsepääsemätön asia kun aletaan kitaraa tilaamaan.
 
Koita vaikka jatkossa skipata nää mun viestit, mun vastaus oli Ripalle, ei sulle.

 
Ei mitään.
J.Nikkanen
18.02.2025 22:52:11 (muokattu 18.02.2025 22:53:02)
mpekkanen: En tiedä mikä sun ongelma on,
 
No sanotaan vaikka että enpäs sanokkaan.
 
mutta yleensä se soitinrakentaja kyllä tietää miten ja minkälaisista palasista päästään haluttuun lopputulokseen, jos tilaaja vaan sen osaa kertoa, minkälainen soitin halutaan.
 
Tätä en epäile hetkeäkään, mutta siitä en edes maininnut.
 
Ei se painavamman kitaran rakentaminen ole mikään ongelma. Kevyemmän soittimen rakentaminen saattaa jo ollakin...
 
Ihanko totta...
 
Eikä niistä lankuista normaali pulliainen juuri kostu, vaikka niitä pääsee hypistelemään kun se lankku on hieman eriasia kuin se valmis tuote.
 
No sori että edes kehtasin ehdottaa moista. Ite diggaan fiilistellä ja ihmetellä lankkuja samalla kun osaava kaveri kertoo omia ajatuksiaan ja osaa myös ehdottaa asioita mistä tosin "normaali pulliainen" juuri kostu. Jännä että se lankku on hieman eri asia kuin se valmis tuote, mitä lienee velhoutta? Ei helvete.
 
Eli siis parempi vain jatkossakin pysyä poissa, paska dada niin kuin mulla on ollut tapana todeta.
mpekkanen
18.02.2025 23:06:16 (muokattu 18.02.2025 23:17:34)
J.Nikkanen:
 
Eli siis parempi vain jatkossakin pysyä poissa, paska dada niin kuin mulla on ollut tapana todeta.

 
Tämä oli sun oma johtopäätös. Kyllä tänne mun mielestä mahtuu monenlaista mielipidettä.
 
On vain hyvä, että kun teettää custom soitinta, niin monenlaisia näkökantoja tulee esille. Tuskin niistä mistään on haittaa ja voi ne puut toki itsekkin valita siihen kitaraan, mutta niistä lankuista on kovin huono päätellä millainen se lopputulos on painon suhteen. Toki puussa voi olla kaunista kuviointia jne miksi sitä voi olla kiinnostavakin valita soitinpuuksi.
 
E: Ja lisätään vielä, että jos kitara on liian painava, niin sekään ei ole hyvä asia. Ainakin mulla on jäänyt aikoinaan pari muuten hyvää kitaraa vähälle käytölle kun painoivat liikaa. Loppupelissä menivät myyntiin...
fox
19.02.2025 11:33:04
 
 
mpekkanen: Toki puussa voi olla kaunista kuviointia jne miksi sitä voi olla kiinnostavakin valita soitinpuuksi....
 
Mutta voi, siitäkään ei ole takeita että kuviointi työstön jälkeen säilyy. Vuosikymmeniä sitten erään "kovin tunteita herättävän" valmistajan custompajalle toi asiakas hienoa loimupuuta, josta hän halusi tehtävän komian loimukannen. Mutta voi, kun ryhdyttiin siitä kantta työstämään, loimut "sulivat" pyöristettäessä. Nain kertoi eräs ammattimiäs. ;)
Ja tosiaan, ainespuulla, vaikka olis samaa lajia tai lajiketta, saattaa olla suuriakin painoeroja. Kauppanimellä "mahonki" on lisäks melko monia puulajeja, on honduras-mahonkia, white limbaa (a.k.a. korina), laua-mahonkia ym.
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
zedder
19.02.2025 11:47:35
Kyähän se hadmittaa jos muuten todella kiva ja näppärä skeba painaa kuin synti.
 
Jackson Soloist Professional Proota siksi hiukan välttelen. Varsin tiuhasta pop_pelistä on kyse.
Taiteellinen tyhjiö.
rheinone
19.02.2025 16:51:16
McNulty: Oho... nyt uidaan kyllä vahvasti vastavirtaan, sillä usein runkopuuksi toivotaan juurikin kevyempää puutavaraa. Massan lisääminen runkoon ei tietysti ole temppu eikä mikään... sinnehän voi osaava luthieeri piilottaa vaikka messinki- tai lyijypunnuksen jos niikseen on.
 
Warwick teki (ehkä tekee vieläkin) wenge-nimisestä puusta bassojen runkoja ja se oli kyllä melko painavaa kamaa. Luontaisesti väriltään melko tumman ruskeaa, joten viimeistelyn kannalta vaaleammat sävyt voi melkeinpä unohtaa, ellei sitten maalaa komeaa puuta kokonaan piiloon.
 
Nuista limba-sortin puista black limbaa on pidetty painavana joissain tapauksissa. Ja kyllähän ns. mahongista (oli mitä sorttia vaan) löytyy myös sitä painavampaa kamaa.
 
Eipä tuo omakaan Finlandia Custom LP keveimmästä päästä ole, mutta kun halusin sen Honduras-mahongista ja yhdestä palasta. Sellaisia lankkuja ei löytynyt valikoitavaksi asti, jotta olisi voinut valita kevyimmän. Tosin, soundinsa puolesta se onkin sitten ollut erinomainen. Ja varmaan yksi kalleimpia palasia puuta, mitä Teemu on hankkinut.
 
Kannattaa siis soitinrakentajan kanssa tehdä valintaa ja vähän jo raaka-aineiden ollessa pöydällä sumplia sitä kitaran painoa ja sen jakautumista. Ja muistaa että lapaan tulevat virittimet ja runkoon mikit, talla ja muut kilkkeet. Niissäkin materiaalierot voivat vaikuttaa just sopivasti soittimen balanssiin ja siihen, miten se istuu syliin.

 
Olis varmaan hyvä kiinnittää tekijä projektiin melko aikaisessa vaiheessa. Materiaalivalinnat sujuisivat sutjakammin, kun olis asiantuntija keskustelemassa realistisesta toteutuksesta.
Sleep now in the fire
BigPapa
19.02.2025 17:36:34 (muokattu 19.02.2025 17:41:17)
 
 
fox: Juurikin nuin. ;) Olihan joskus 3-palaiset vaahterakaulat volutella Gibsonillakin "miltei koko mallistossa"..
 
No oli useampi palaisiakin jos lasketaan mukaan walnut viilut, esim, tuossa mun L5-S:ssä on juurikin sellainen, tuossa kuva siitä:
 
https://maihinnousu.net/dyn/gallery/f/5279.jpg
 
tuossa koko kaulan mitalta Kitarakuussa olleesta 1974 L5-S:stä
 
https://www.kitarakuu.fi/en/product … gibson-l5-s-1974/#product-gallery-2
Jeszse
19.02.2025 17:52:31
Joo on mullaki yks yheksänpalanen.
Hipelius: Olet hieno mies, mutta sulla on aivan ällistyttävän huono maku.
fox
19.02.2025 18:45:32
 
 
BigPapa: No oli useampi palaisiakin jos lasketaan mukaan walnut viilut, esim, tuossa mun L5-S:ssä on juurikin sellainen, tuossa kuva siitä:
 
Ja siksipä laitoinkin tuon "miltei koko malliston" lainausmerkkeihin..
Olihan noita vaikka mitä noissa jatsilootissakin, siis useampipalaisia, myös pähkinäpuu-viiluilla. ;)
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
rheinone
20.02.2025 13:50:26
J.Nikkanen: Saarni ja vaahtera tulee ekana mieleen. Noissakin eroja, eli pitäis varmaan ihan ite valita lannku mistä lähdetään työstämään.
 
Onko Suomessa kasvava saarni sama kuin kitaran valmistuksessa käytettävä "northern ash"?
 
Ois kyllä hyvä päästä näkemään livenä eri materiaalivaihtoehdot. Sekä raakana että läpikuultavasti pintakäsiteltynä.
Sleep now in the fire
McNulty
20.02.2025 14:18:05
rheinone: Onko Suomessa kasvava saarni sama kuin kitaran valmistuksessa käytettävä "northern ash"?
 
Periaatteessa kyllä. Northern ash viittaa Amerikkaan ja sillä tarkoitetaan pohjoisessa kasvavia saarneja, kun taas southern ash = swamp ash eli suosaarni.
 
Molemmat, sekä kotimainen lehto- tai metsäsaarni on Fraxinus-sukuinen puulaji, kuten myös tuo northern ash.
 
Toisen tieteellinen nimi on Fraxinus excelsior ja toisen Fraxinus pennsylvanica.
 
Ois kyllä hyvä päästä näkemään livenä eri materiaalivaihtoehdot. Sekä raakana että läpikuultavasti pintakäsiteltynä.
 
Kannattaa myös kilauttaa Lahteen Hakalan puutukkuun ja kysellä soitinrakennukseen soveltuvia puita. Niistä voi muistaakseni pyytää myös "samplet" jolloin niitä pääsee hieman hypistelemään tai testaamaan viimeistelyä.
 
https://www.hakalanpuutukku.fi/puutavara
moving in stereo
Jeszse
26.02.2025 18:55:49
vvaltsu: Kylläpä kävi tuuri: maanantaina kävin hakemassa 2kk kuukauden oottelun jälkeen uuden ameriikan Fenderin, ja vehkeestä oli jo valmiiksi mitä ilmeisimmin kaularauta poikki tai jotenkin muuten paskana. Ei ainakaan kaula säätyny mihinkään, ihan sama mihin suuntaan sitä kaularaudan mutteria pyöritti ja kuinka paljon. Eikä siinä kaularaudan säädössä myöskään tuntunu sitä sellasta vastusta, mitä normaalisti kaularautaa kiristäessä tuntee, ihan ku ois tyhjää vasten pyöritelly. No, katotaan tuleeko siihen nyt uus kaula vai meneekö vaihtoon koko soitin, mutta aika omituinen vika yli 2000 euron soittimessa.
 
Todennäkösesti samoja kympin kaularautoja laitetaan kahen sadan ja kahen tonnin vehkeisiin ni voihan ne olla paskana missä vaan.
Hipelius: Olet hieno mies, mutta sulla on aivan ällistyttävän huono maku.
LaMotta
28.02.2025 21:20:11
 
 
Tää speduhan se pitäs tiätty olla.
 
https://muusikoiden.net/dyn/users/183883.jpg
(Lausutaan elämään kyllästyneellä äänellä): "Jos ei kiinnosta niin ei tiällä mikkää pakko oo olla. Työ tiijättä missä on ovet."
Jeszse
03.03.2025 18:39:27
Niin paljon meni pieleen mutta kuitenki kohdalleen https://imgur.com/a/jOByyMI
Hipelius: Olet hieno mies, mutta sulla on aivan ällistyttävän huono maku.
zedder
03.03.2025 22:24:23
Jeszse: Niin paljon meni pieleen mutta kuitenki kohdalleen https://imgur.com/a/jOByyMI
 
On kyllä jännä sekoitus, eli piirteitä on aika monesta tunnetusta skebamerkistä ja mallista.
 
Soitettavuus kuiteskin lienee tiluhommia aatellen hiukka kehno, kun käpälä stoppaa ennen aikojaan tuon sarven "pohjapoukamaan"? Ellei ole joku spesiaali_vasuri.
Taiteellinen tyhjiö.
Puavali
04.03.2025 00:16:08
Jeszse: Niin paljon meni pieleen mutta kuitenki kohdalleen https://imgur.com/a/jOByyMI
 
Hieno! Mitkäon nuo virikoneet?
McNulty
04.03.2025 01:32:40 (muokattu 04.03.2025 01:34:33)
Puavali: Hieno! Mitkäon nuo virikoneet?
 
Näyttää kovasti Steinbergerin Gearless-satsilta kullitettuna.
Tällaaset... https://www.stewmac.com/parts-and-h … chines/steinberger-gearless-tuners/
moving in stereo
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)