Aihe: Kitarasta piano tms
1 2
Kontiak
30.01.2025 12:03:56 (muokattu 30.01.2025 12:05:53)
otamatone: Hienostuneiden volume-erojen luonnollisen oloinen tekeminen tuskin onnistuu tällä
 
Hifistelyä?
"Improvisation is a genesis of composition" - YJM
otamatone
30.01.2025 12:58:24
Kontiak: Hifistelyä?
 
Jep, sitä kyllä. Ei toi tosta mitenkään turhaa välinettä tee.
WanhaWetäjä
30.01.2025 13:32:00
 
 
fox: Siitä mulla ei ole tietoa, tarviiko ne toimiakseen heksamikin, vaikka tuon GK:n. Noita GK-mikkejä tosiaan laittoivat (kaiketi tilauksesta) 80-luvun puolella kitaroihin. Mullakin oli yhdessä Saksasta tulleessa Ibanezin Artistissa moinen sovitettuna tallan ja tallamikin väliin, vaan hävinnyt on aikain saatossa.
 
Jos katsoo videoita ko softasta tai lukee ajatuksella näitä kirjoituksia niin niissä painotetaan juurikin sitä että MIKÄ vaan sähkökitara/basso/viulu/banjo käy kunhan siinä on tarpeeksi outputtia selkeän ja vahvan signaalin tuottamiseen audiointerfacesta softaan. Jos kitarassa on tallahumppari niin aina paree.
 
Livekäytössä voisin kuvitella itse käyttökelpoiseksi erilaiset akkarit, nytkin on sellanen projekti tulossa jossa lapuissa lukee nylon kitara tai akustinen kitara mutta samassa biisissä voi olla myös normi sähkökitaraa tai jopa särösooloa. Piano/urkujuttuihin on onneksi osaava pelimanni joten niihin ei tarvi lähteä räpeltämään. Soolosoundit sen sijaan saisivat uutta ulottuvuutta ja oma persversio on aina ollut se että saisin "kostaa" haitaristeille sen kun he ovat vetäneet midilla muovisia kitaraimitaatioita päin persettä, nyt voisi vetää "säkkijärven polkkaa" kitaralla ja haitarisoundilla.
Ollaan hiljaa saadaan kalaa...ei sovi mulle eli perseitä ei nuolla!
Barska
31.01.2025 05:28:51
 
 
OMEC teleport on kova ja vanha juttu jo. Videossa 7-minuutin jälkeen on midi-kitara juttua, mm. pianoa jne. Toi kyllä tekee paljon muutakin. Kannattaa vilkaista.
 
https://www.youtube.com/watch?v=yBDaqc2wV6o&t=483s
All I wanna do is drink as much as I can. That's why I'm a member of a Heavy Metal band.
PIM
31.01.2025 05:55:26
WanhaWetäjä:
 
Livekäytössä voisin kuvitella itse käyttökelpoiseksi erilaiset akkarit, nytkin on sellanen projekti tulossa jossa lapuissa lukee nylon kitara tai akustinen kitara mutta samassa biisissä voi olla myös normi sähkökitaraa tai jopa särösooloa. Piano/urkujuttuihin on onneksi osaava pelimanni joten niihin ei tarvi lähteä räpeltämään. Soolosoundit sen sijaan saisivat uutta ulottuvuutta ja oma persversio on aina ollut se että saisin "kostaa" haitaristeille sen kun he ovat vetäneet midilla muovisia kitaraimitaatioita päin persettä, nyt voisi vetää "säkkijärven polkkaa" kitaralla ja haitarisoundilla.

 
Line6:lla on ollut jo yli 20 vuotta tarjolla ratkaisu tähän ongelmaan Variaxin muodossa.
Kamaahan on sopivasti, tilaa vaan liian vähän.
Ukko
31.01.2025 12:08:08
 
 
imyynona: Joskus 2011 tai niillä main Roland GR 55 oli kova juttu, jos kitaristi halusi saada soittonsa kuullostamaan vaikkapa pianolta tai saksofonilta.
Missähän mennään nykypäivänä? Mitkähän olisivat parhaita vehkeitä ottaen huomioon latenssin, tracking ja soundien autenttisuuden? Roland GR 55 näyttää olevan edelleen myynnissä, enkä löytänyt äkkisiään uudempaa versiota Rolandilta: onko GR 55 edelleen paras vekotin pianoa imitoimaan?

 
Käytännössä vähän helvetin vaikeaa soittaa koskettimia imitoiden puhumattakaan muusta säätämisestä. Youtube videot antavat asiasta turhan auvoisen kuvan. Pääsee paljon helpommalla kun ostaa kiipparin ja opettelee sillä soittamaan. GR-55:n vahvistin mallinnuksetkin kun ovat vähän sitä sun tätä. Mutta se bassojen ja kitaroiden sekä eri efektilootien mallinnus onkin taas toinen juttu. Yksi helpposoittoinen kitara ja basso antaa mahdollisuuden laajaan palettiin. Kokemusta V:sta 2015.
COVS jäsen nro 6
Jaketsu
31.01.2025 12:43:03
Enpäs ollut kuullutkaan tästä Jam Originista. Täytyy laittaa tuo Midi Guitar 3:n open beta testaukseen jahka löytyy aikaa.
PekkaM
01.02.2025 18:00:34
Kaivoin ton boksin esille vaan todetakseni, että presetit on kamalaa paskaa ihan kategorisesti ja tätä on edelleen todella vaativaa ruuvailla mihinkään järkevään. Mutta menin sitten youtubeen ihan vaan varmistaakseni, että on tässä potentiaalia niille jotka osaa ja jaksaa:
 
https://www.youtube.com/watch?v=tmsio4QHJuI
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)