Aihe: Kitaramallien suunnitteluvirheet
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
foliohats
08.01.2025 11:02:29
Mikko1978: Vaikka Gibsonin perinnelapaa on kopioitu paljon, niin jostain syystä sitä juuri kukaan ei sitä asettele kitaroihin, joiden rungossa on offsetiä. Kopa Gibson itse varoo tuota yhdistelmää.
Harvinaista on, mutta Epiphone ET-270 tuli mieleen. Toki ei se ihan 1:1 Gibsonin open book -lapa ole. Mutta mielestäni hieno yhdistelmä!
https://www.premierguitar.com/pro-a … eaching-nirvana-with-a-70s-epiphone
Kontiak
08.01.2025 11:09:57
"Improvisation is a genesis of composition" - YJM
Mikko1978
08.01.2025 14:16:27
Kontiak: https://www.instagram.com/p/DEiKwsMOWHU/
 
Hyvä tekniikka, kun tuli tuplakaato yhdellä heitolla. Tuossa tulee esiin hyvin rakenteen ja valitun puun hauraus.
JMKM
08.01.2025 14:46:51
Mikko1978: Hyvä tekniikka, kun tuli tuplakaato yhdellä heitolla. Tuossa tulee esiin hyvin rakenteen ja valitun puun hauraus.
 
Auts, pää eeltä niskat taittaen. Toki tasapuolisuuden nimissä Ruf olisi pitänyt nakata samoin eikä lähes otelauta edeltä mahaplätsillä. :)
Pauli Lappalainen
08.01.2025 15:02:51
Mikko1978: Hyvä tekniikka, kun tuli tuplakaato yhdellä heitolla. Tuossa tulee esiin hyvin rakenteen ja valitun puun hauraus.
 
Sen verran vielä ihmettelen, että mitä ja millaista käsittelyä sähkökitaran pitäisi kestää?
Joku viulu, sello tai vaikka puhallinsoitin paskottuu kun pitelee väärin käsissään eikä varmaan niiden omistajat väännä sivutolkulla, että paska käyrätorvi kun meni aivan käppyräksi kun kaatoi lattialle. Saati sitten flyygeltti tai harppu.
Kontiak
08.01.2025 16:57:59
JMKM: Auts, pää eeltä niskat taittaen. Toki tasapuolisuuden nimissä Ruf olisi pitänyt nakata samoin eikä lähes otelauta edeltä mahaplätsillä. :)
 
Se päreiksi mennyt oli vielä kaiken päälle kaulapainoinen?
"Improvisation is a genesis of composition" - YJM
Mikko1978
08.01.2025 17:09:06
Pauli Lappalainen: Sen verran vielä ihmettelen, että mitä ja millaista käsittelyä sähkökitaran pitäisi kestää?
Joku viulu, sello tai vaikka puhallinsoitin paskottuu kun pitelee väärin käsissään eikä varmaan niiden omistajat väännä sivutolkulla, että paska käyrätorvi kun meni aivan käppyräksi kun kaatoi lattialle. Saati sitten flyygeltti tai harppu.

 
Lankkukitaralla ei ole mitään periaatteellista syytä olla hauras. Mun mielestä kitaran olisi hyvä kestää kaatuminen lattialle, hihnasta tippuminen ja jonkin verran kaltoin kohtelua laukussaan.
LaXu
08.01.2025 19:34:20
fox: Kyllähän se melkoisen pysyvä oli, kokonaista 11 vuottahan noita oli aina tuonne 1981 puolelle. Poistumisen syyt liittynevät noihin "ostavan yleisön" eli asiakkaiden vaatimuksiin ja toiveisiin paluusta "vanhan hyvän ajan" spekseihin. Sitä tehdään mikä kaupaks menee.
 
Asiaan ehkä vaikutti ne kaikki 1970-luvun kulujen leikkaamisen tarkoitetut ratkaisut, pannukakkubodyt ym.
 
Mielestäni on hölmöä, että Gibsonin nykyinen perusmallisto ei ole näiltä osin moderni. Voisi olla volutea ja vähemmän tielle tulevaa kaulan liitoskohtaa yms.
 
Uskoisin, että suurinta osaa perusmallien ostajista kiinnostaa, että kitara about näyttää ja soundaa siltä esikuvien käyttämältä, lavassa lukee Gibson ja Les Paul, eikä maksa aivan tolkuttomia. Volutet ei tätä lookkia juuri muuta.
 
Sitten Historic mallisto niille, joita oikeasti nyt niin kovasti kiinnostaa se vuosikerta-autenttisuus.
svetteri
08.01.2025 20:47:21
Valmis kitara on kaikkien virheiden summa (suunnitelu- ja valmistus virheiden).Telecasterin alkuperäinen talla kokonaisuudessaan varsin kyseenalainen. Ohut pelti pala joka rämisee ja kilisee soittaessa, sitä sitten kehutaan että kuuntele kuinka "resonoi".. alkuperäisen Straton kieli jako tallassa turhan leveä, helposti ylä tai ala e "tippuu" otelaudalta. Luja kitara fender on,aika kevyt ja sopiva rakenne. Olisiko jotkut soittajat aikanaan sen takia hakenneet ne keikalla hajalle, ku ei muuten mene vai olivatko niin huonoja.. Gibsoneita en muista nähneeni hakattavan.
tackleberry
08.01.2025 21:27:17
svetteri: Ohut pelti pala joka rämisee ja kilisee soittaessa, sitä sitten kehutaan että kuuntele kuinka "resonoi"..
 
Aika jännää, kolmipalainen telen talla on kyllä juurikin sellainen mikä ei ole itsellä koskaan rämissyt yhtään missään kitarassa. Siis olettaen, että se on nimenomaan se oikeanlainen Fender peltitalla mitä ne vieläkin tekee samalla masiinalla vuosikymmenien jälkeenkin. Straton, lespan yms. tallan on kyllä rämisseet ja surisseet itsellä..vaikka kaikki nekin saa hiljaisiksi kyllä.
Diudiu
mpekkanen
08.01.2025 21:31:31
Mulle ei ole myöskään tullut vastaan sellaista Telen kolmepala tallaa joka rämisisee tai kilisee.
zombywoof
08.01.2025 21:35:10
Joo ei oo itelläkään kyllä Telen talla rämissyt.
"Welcome Back My Friends To The Show That Never Ends"
Mikko1978
09.01.2025 01:07:24
svetteri: Kolmipalanen rämisee vähemmän kun on liikkuvia osia vähemmän.
Tosin "rämisee" straton talla(palat) ja samoin gibsonin tune o matic,
siinäkin ne palat. Wraparound tallassa ei juuri räminöitä (vähän liikkuvia osia)
Telen talla rämisee (ominais soundi?) kokonaisuudessaan, on ohut materiaali ja vastaa bodyyn jostain kohtaa hyvin, jostain kohtaa huonommin.
Koko kitara "värisee" kielen värähtelyn voimasta ja "liikkuvat" kontaktit aiheuttavat
särinää tms.. Onko ne suunnittelu virheitä vai ominaisuuksia?
Vintage jutuissa ne ehkä mielletään ominaisuudeksi ja modernissa saattaa tulla mieleen suunnittelu virhe.

 
Jos sitä Telen peltikuppis ei ole pahoipidelty, niin ei mitään rämise. Oma soundinsa siinä kyllä on, mutta se soundi ei ole räminää. Straton talloissa mulla ei ole koskaan ollut räminöitä. Miksipä tukevasti kahden ruuvin päälle oleva tallapala rämisikään? Joihinkin pehmeisiin tallapaloihin voi kehittyä uria, jotka tekevät temppuja kielen soitiin, mutta ne voi hioa pois tai vaihtaa tilalle paremmat mielellään Highwoodin palat
 
Leveä kielijako lisää vaatimuksia kielilinjalle ja nauhatöille. Molempien pitää olla erityisen tarkasti tehty. Mutta kun nuo asiat ovat kunnossa, niin itse pidän tuntumasta. Vihaan tarpeettoman pitkälle työntyvää terätävää otelaudan reunaa.
LaMotta
09.01.2025 10:12:29
 
 
Fenderin tallapalat liikkui sivuttain omassa käytössä. Silleen vähän surkeeta meininkiä tänä pänä kun parempaakin on tarjolla.
(Lausutaan elämään kyllästyneellä äänellä): "Jos ei kiinnosta niin ei tiällä mikkää pakko oo olla. Työ tiijättä missä on ovet."
tackleberry
09.01.2025 11:18:41
Just laitoin VegaTremin torille. Se on kaikilla mittareilla mitattuna "parempi" kuin normaali 6-ruuvinen Fender vintage tremolo. Toimii ihan täydellisesti, kaikki säädöt priimaa, mikään ei rämise eikä liiku itsekseen mihinkään suuntaan. Siitä huolimatta laitoin kitaraani takaisin sen originaalin tallan missä on "liian leveä" kieliväli, toiminta kankeampaa, tallapalat liikkuu sivusuunnassa, tallapaloihin tulee käytössä uria, kampi taipuu käytössä, kieleen tulee teräviä kulmia liikaa ja erityisesti kammessa on niin älytön väljyys, että kammen ympärille oli pakko laittaa kutistesukkaa ettei kolise ihan älyttömästi.
 
Siitä huolimatta suosin tota originaalia tallaa..
Diudiu
JMKM
09.01.2025 13:01:36
LaXu:
Mielestäni on hölmöä, että Gibsonin nykyinen perusmallisto ei ole näiltä osin moderni. Voisi olla volutea ja vähemmän tielle tulevaa kaulan liitoskohtaa yms.

 
Les Paulistahan muuten on Stardardin ja Studion luokassa ne Modern versiot joissa modernia kevennystä ja kaulaliitoksen kohdalta ohennusta, compound radiusta jne. . Niissähän tuo olisi enää rikka rokassa.
Kefiiri
09.01.2025 13:56:01 (muokattu 09.01.2025 13:59:43)
LaMotta: Fenderin tallapalat liikkui sivuttain omassa käytössä. Silleen vähän surkeeta meininkiä tänä pänä kun parempaakin on tarjolla.
 
Ei oo surkeeta koska Fender=paras, mutta on totta että Straton tallapalat voivat nojata toisiinsa sen verran että molemmat korkeudensäätöruuvit eivät pohjaa ja sitten rämisee :(
 
Toki tämä vaatii sen että ne on säädetty typerästi kallelleen mutta en ota vastuuta omista säädöistäni!
En ole musiikin asiantuntija.
LaXu
09.01.2025 16:43:32
JMKM: Les Paulistahan muuten on Stardardin ja Studion luokassa ne Modern versiot joissa modernia kevennystä ja kaulaliitoksen kohdalta ohennusta, compound radiusta jne. . Niissähän tuo olisi enää rikka rokassa.
 
Jep, mutta nekin ovat erityinen mallisto, vs että olisivat perusominaisuuksia tuossa tavallisessa mallistossa. Plus Modernien ohennettu kaulanliitos on ruma, koska he eivät halua tehdä muutoksia kaulojen valmistusprosessiin.
Mikko1978
09.01.2025 22:35:18
LaMotta: Fenderin tallapalat liikkui sivuttain omassa käytössä. Silleen vähän surkeeta meininkiä tänä pänä kun parempaakin on tarjolla.
 
Raskas soittokäsi ja paksu plektra?
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)