Aihe: Kaappien suuntaavuus
1 2
jakil
27.11.2024 13:07:39
basisti1971: Moi.
 

 
Suuntaavuus menee kotelon ja kaiutinelementin mittojen ja tajuuden funktiona.
 

 

 
Kaapin osalta säteilykulma puolittuu ympärisäteilevästä (4Pi) puolipalloon (2Pi)kun etulevyn pienin mitta on vähintään puolet aallonpituudesta.
 
Takaa avoimen (dipoli) kaapin näennäinen suuntaavuus kasvaa myös siksi että kun aallonpituus on suurempi kuin matka elementin kartion etupuolelta takapuolelle, kumoutuvat ääniaallot myös eteen ja taaksepäin, eivät pelkästään sivuille.
Taajuuden noustessa ja allonpituuden pienentyessä ääniaaalot vaimenevat vain sivuille.
 

 
Mitä elementteihin tulee, lainaus omasta vastauksesta keväältä:
 
Kartiokaiuttimen korkeiden äänien toisto alkaa useammastakin syystä kapenemaan kun aallonpituus laskee kaiuttimen kartion tehollisia mittoja pienemmäksi.

f = (2 * c) / (n * D)

jossa:

f= taajuus jolla säteilykenttä alkaa kapenemaan (Hz)
c= äänen nopeus (m/s)
n= Pii
D= kaiutinelementin kartion TEHOLLINEN halkaisija (metreinä).
 
Sama ominaisuuson tietysti myös dome-kaiuttimilla, eli pölykuppi aikaansaa vielä toisen suuntaavuusilmiön.
 
T:Samuli

 
Niin, jos kyseessä on yksi kovaääninen. Kun niitä laittaa esimerkiksi kaksi rinnakkain, tulee lisäksi vaihe-erosta johtua piikkejä/kuoppia sivulle (jos sattuvat olemaan rinnakkain) jne.
Mutta: pääasiahan on noin, sen sijaan heijastukset esiintymislavasta sotkevat tilannetta lisää. ellei nyt lava satu olemaan verkkoa, jonka alla parin metrin syvyydessä absorptiopyramideja... :)
Mikäli oikein muistan nuoruudesta, eikös normaalin kartiokovaäänisen kartio ale olemaan jonkin sortin suuntaava torvi korkeammilla taajuuksilla, koska koko kartio ei enää värähtele, vaan vain keskiosa siitä?
Basifisti
02.12.2024 19:12:11
von spets: Eilen tuli säädettyä kitarasoundia bändihommiin. Olen käyttänyt vuosia erilaisia sermejä kajarin edessä jääpiikkiä tasoittamaan a la Bonamassa. Päivän innovaatio oli taitettava jumppamatto ;) Se toimi todella hyvin sillä soundi oli melko tasainen joka puolella huonetta. Kun vaan löytyisi tuollainen matto mustana..
https://muusikoiden.net/dyn/users/183089.jpg

 
Hyvä idea! Pysyisköhän spraymaali?
Juhani_t
03.12.2024 10:14:52
Onko se varmasti nyt kunnollista että ensin tilaillaan kallit ämyrit, putiikkipurkit ja kustomikitarat? Päälle vähän vitosen jumppamattoa niin alkaa kelvata. Missä asennossa pulliainen pitää jumppamattoaan?
elon arska
03.12.2024 11:20:40
Juhani_t: Onko se varmasti nyt kunnollista että ensin tilaillaan kallit ämyrit, putiikkipurkit ja kustomikitarat? Päälle vähän vitosen jumppamattoa niin alkaa kelvata. Missä asennossa pulliainen pitää jumppamattoaan?
 
Eikäkön mittatilauksella änäkäistä kermaviilikartioilla ja sitten kumituplat korvissa nautitaan hunajaisista sinisävelistä kun nupissa lukee Bluetone.
My friend asked me if I wanted a frozen banana. I said 'No, but I want a regular banana later, so... yes!' -Mitch Hedberg
von spets
03.12.2024 12:02:21
Ketä kiinnostaa mitä joku pulliainen puuhaa?! Omat korvat kertoo mikä toimii ja mikä ei.
Kefiiri
03.12.2024 12:13:49
Juhani_t: Onko se varmasti nyt kunnollista että ensin tilaillaan kallit ämyrit, putiikkipurkit ja kustomikitarat? Päälle vähän vitosen jumppamattoa niin alkaa kelvata. Missä asennossa pulliainen pitää jumppamattoaan?
 
Äläs viisastele... voihan se olla että ainoa oikea yhdistelmä on juuri jumppamatto ja customkamat! Sinisestä jumppamatosta saisi pulliaishenkisen kun valkoisella maalilla lisäisi nurkkiin suorakulmiot ;)
En ole musiikin asiantuntija.
Juhani_t
03.12.2024 13:58:46
Kefiiri: Äläs viisastele... voihan se olla että ainoa oikea yhdistelmä on juuri jumppamatto ja customkamat! Sinisestä jumppamatosta saisi pulliaishenkisen kun valkoisella maalilla lisäisi nurkkiin suorakulmiot ;)
 
Se on muusikon mielestä varmasti ainoa oikea yhdistelmä. Voi olla että on yksin mielipiteensä kanssa mutta kaikki muut ovatkin vain kateellisia :D
masoni
03.12.2024 16:52:51
Harmittavasti jää yleisöltä huomaamatta,jos jumppamaton takana on tuhansien eurojen arvoinen boutique vahvistin....
Toisaalta sen harley bentonin combon saa taas piiloon.
von spets
03.12.2024 18:51:33
Mulla on teille myytävänä noita jumppamattoja 50eur kappaleelta brändättynä - Crapblocker tm. Niihin on soitettu ammattimaisesti miljoonia nuotteja ja ne värähtelevät oikeinsoitettua musaa korjaten automaattisesti amatöörien yritykset kuulostaa pulliaisilta. Lisähinnalla pintaan laitetaan jumppahikeä ja relikointia.
nightbird
03.12.2024 19:51:25
von spets: Mulla on teille myytävänä noita jumppamattoja 50eur kappaleelta brändättynä - Crapblocker tm. Niihin on soitettu ammattimaisesti miljoonia nuotteja ja ne värähtelevät oikeinsoitettua musaa korjaten automaattisesti amatöörien yritykset kuulostaa pulliaisilta. Lisähinnalla pintaan laitetaan jumppahikeä ja relikointia.
 
Mää ainaskin hyväksyn vain naaras-puolisen jumppamuusikon hikeä. Ei mitään Lemmy-karpaasin tapaisen roudarin peräsuoli-hikeä !!!!!!
Juhani_t
03.12.2024 20:44:14
nightbird: Mää ainaskin hyväksyn vain naaras-puolisen jumppamuusikon hikeä. Ei mitään Lemmy-karpaasin tapaisen roudarin peräsuoli-hikeä !!!!!!
 
Jumppamuusikon musisoidessa jumppaus kuulunee naapuriin vaikka olisi pino 7enderin luksusaudiojumppamattoja.
s151669
05.12.2024 10:35:41
 
 
von spets: Mulla on teille myytävänä noita jumppamattoja 50eur kappaleelta brändättynä - Crapblocker tm.
 
Nyt vähän yritystä siellä. Hintaa lisää ja brändäys kuntoon, Crapblocker kuulostaa huonolta, keksi hunajaisempi nimi niin alkaa kauppa käymään. Vielä käyt jossain T-paitapainossa printtaamassa niihin jonkun kunnon kuosin. Bluesluikuille eri kuvio kuin kirkonpolttoheviä veivaaville.
Antikitarasankari. Siis basisti.
p130
05.12.2024 10:51:39
 
 
s151669: Nyt vähän yritystä siellä. Hintaa lisää ja brändäys kuntoon, Crapblocker kuulostaa huonolta, keksi hunajaisempi nimi niin alkaa kauppa käymään. Vielä käyt jossain T-paitapainossa printtaamassa niihin jonkun kunnon kuosin. Bluesluikuille eri kuvio kuin kirkonpolttoheviä veivaaville.
 
Totta. Liian halpa eikä Craptonin blokkaaminen ole varmaankaan kaikille toivottavaa, vaikka mun inhokki onkin. Edustaa kaikkea niitä negatiivisia asioita, joita voidaan liitttää "valkoiseen bluesiin".
Olen mieluummin yksin oikeassa kuin lauman kanssa väärässä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)