Aihe: Rolling Stones
1 2 3 4 5115 116 117 118 119
Marlowe
27.11.2024 08:52:43
Regalis Apertura: Niinpä emme voi juuri muuta kuin spekuloida kun kerran Jonesia ei enää voi herättää henkiin kertomaan mikä Satisfactionissa sitten häntä niin närästi;)... Kuten edelläkin arvelin niin kallistuisin sen blueskaavan puutteeseen kun oli liian "suora" runttaus/poppibiisi.
 
Tässähän tosiaan kannattaa muistaa, että kaikenlainen musiikkipuritanismi oli 1960-luvulla voimissaan. Folkiin mieltyneet buuasivat Dylanille kun tämä keksi sähköt, ja Eric Clapton jätti the Yardbirdsin silloin kun bluespohjainen musiikki alkoi saada popimpia sävyjä "For Your Loven" ilmestymisen aikaan.
"Barry, Dick ja minä olemme tulleet siihen tulokseen, että vakavasti otettavalla ihmisellä täytyy olla... vähintään viisisataa levyä" (Nick Hornby)
shuffle
27.11.2024 17:27:49 (muokattu 27.11.2024 17:35:20)
Kefiiri: Mutta tekiväthän ne Aftermathinkin Jonesin kanssa, onko siinä yhtään pluusia?
 
Tekihän ne joo. Mun mielestä yksi Brianin parhaista vedoista studiossa on Under My Thumbin kellopelit. Siitä on kuvakin kun Brian äänittää niitä. Ei ollut bluusia. Brian tietysti yritti asennoitua uuteen kamaan. Raha oli varmasti jonkintasoinen motivaattori, Brianin elämäntyyli ei ollut halpa. Yrittää pysyä porukassa, ja pankkitili kiittää.
 
Tubesta kannattaa kuunnella Satanicin sessioita Olympicilla. Brian on liekeissä niissä, ja bändin suosiossa vaikka välillä soittelee niitä ja näitä. Loose cannon, välillä tulee täyttä timanttia Stonesin biiseihin ja välillä jameja muiden biiseihin. Yhdellä videolla Brian soittaa All Along The Watchtoweria Olympicin studiolla pitkään kun Mick ja Keith odottavat uusia ideoita. Brian tunsi Dylanin ja Hendrixin, että siinä mielessä looginen valinta. Brian soitteli Hendrixin kanssa samaa biisiä, oli ehkä syy siihen että Jimi alkoi sitä soittaa.
Shuffle it all by the Izzy Stradlin and the Ju Ju Hounds
HaloOfFlies
03.02.2025 10:15:08
 
 
Hackney Diamonds voitti parhaan rock-levyn Grammyn viime yönä pidetyssä Grammy-gaalassa.
 
https://ultimateclassicrock.com/beatles-rolling-stones-2025-grammys/
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
shuffle
05.03.2025 14:20:35
"Lady Jane" Glyn Johnsin laulamana, Brian Jones sitarissa:
 
https://www.youtube.com/watch?v=m3Bbdn9BIFU
Shuffle it all by the Izzy Stradlin and the Ju Ju Hounds
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5115 116 117 118 119
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)