Aihe: Akustiikkalevyjä - mistä kohtuuhintaan?
1 2 3
Juhani_t
12.11.2024 13:45:26
rintapek:
Enemmänkin täs on nyt vissiin kyseessä semmoinen "kun sinulla on vasara niin kaikki näyttää naulalta" - ilmiöltä, eli kun tarttis akustoida ja sattuu olemaan styroksia niin voisko sitä asiassa hyödyntöö ettei tarttis raahata styroksia kaatopaikalle.

 
Juu. Näin on.
 
Jos ja kun kyseessä on väliseinä jossa joko on tai ei ole villaa ja siin on kipsilevy ja latulevy ja sen haluaa ääntä imeväksi niin repii kipsi- ja lastulevyt pois, täyttää seinän villalla ja vetää päälle huokoisen kuitulevyn. Sit siin on tarvittaessa koko seinän kokoinen akkustiikkaelementti.
Siihen vaan ei sit voi ripustaa mitään paitti koolausten kohdalle.
Jos kissojen askartelutarve murehdittaa niin voin kertoa, et kyl ne oppii repimään Haltexia siin mis mattojakin.

 
Styroksit meni roskiin. Mulla oli tuolla vielä yksi 2m pätkä betoniseinää vapaana. Laitoin koukut kattoon ja narulla harjanvarsia tangoiksi. Keräsin siihen tuhdin kerroksen räsymattoja + ikean paksun petarin ja vedin vielä eteen mustan verhon. Ainakin naapurin koirat lakkasivat haukkumasta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)