Aihe: Äänen säriseminen "What U Hear"-nauhoituksessa
1
waxivore
16.07.2004 11:06:44
Todennäköisin syy on tuo äänikorttisi. Noilla integroiduilla ei tee äänityskäytössä oikein mitään. Oletko tarkistanut windowsin asetuksista että mic gain (muistaakseni mikseriasetuksissa, joku +20 db checkboksi) ei ole päällä? Itselläni tuo aiheutti joskus vuonna pipo rätinää kun yritti kitaraa äänittää silloisella kortilla vampin kanssa(ViaKT4 emo, integroitu äänikortti).
 
Käytätkö Vampin presettejä vai oletko tehnyt jonkun oman systeemin? Ainakin nuo recti/modern higain mallinukset oli vampissa muistaakseni siten, että gain knoppi oli ykkösellä ja gainia ihan helvetisti (jossain klo 15 tienoilla, jopa enemmän). Tuo +1 knoppi aiheuttaa kyllä vermeillä kun vermeillä soundin, joka ei ole äänityskelvollinen.
 
Pääset säätämään sitä kun painat muistaakseni yhtä aikaa pohjaan ne kaksi nuolta joilla voi selata pankkeja. Tämän jälkeen paina (muistaakseni jälleen, ei voi tarkistaa kun on töissä) B pankkia. 0 tarkoittaa että on perusgaini, ja 1 tarkoittaa että on hillitön megagaini. Kannattaa kokeilla nollalla äänittää, ja säätää sen mukaan gaini sitten kohdalle. Itsellä auttoi aikanaan.
 
Jos teet heviä tai rokkia niin on erittäin tärkeä ymmärtää, että sitä tappokitaravallisoundia ei koskaan saa sillä, että säröt on täysillä, ne saa olla tosi pienelläkin ainakin modernhigain ja recto mallinnuksessa (joskus käytän heviprojekteissa jotain klo 9 jopa) niin saa paljon paremmin istumaan miksauksiin ja bassolla/rummuilla tehdään sitten se potku.
 
Sama homma pätee aika pitkälle noiden muidenkin mallinnusten kanssa, ja usein basso kannattaa melkeinpä säätää aivan nollille, ellei sitten soita jotain leadia tai näppäilyjuttuja/simppeleita melodioita, joihin se sopii ja tukevoittaa mukavasti soundia vampista.
 
Mutta jos näillä et saa parempaa/rutinatonta soundia, niin sitten vain se uus äänikortti hankintaan..
 
BTW, Vampista saa aika OK soundia kun äänittää mikittämällä styrkkarin jos on hyvä äänikortti (eli hyvät DAC muuntimet) ja hyvä mikki. Siis paljon parempaan kuin suoraan korttiin kytkemällä. Suosittelen kuitenkin hankkimaan Podin, itsellä on myös se ja ei voi noista kahdesta edes puhua samana päivänä, niin hillitön on ero (etenkin jos ei mikitä, vaan vetää suoraan koneelle).
Älä mene sieltä missä aita on matalin - Mene sieltä missä aitaa ei ole
MattiAuer
16.07.2004 11:49:08
 
 
Suosittelen kuitenkin hankkimaan Podin, itsellä on myös se ja ei voi noista kahdesta edes puhua samana päivänä, niin hillitön on ero (etenkin jos ei mikitä, vaan vetää suoraan koneelle).
 
Nojaa.. Podi mullakin on, mutta kun Soundatalla Wilska hehkutti V-amppia niin kokeilin. Aika erilaiset saundit siinä oli vaikka samasta vahvarista piti mallinnuksessa olla kyse, mutten nyt tiedä olisinko V-ampin omistajana yhtään onnettomampi. Olettaen, että osaisin käyttää sitä yhtä luontevasti kuin Podia.
"Uniikki unikorni olikin korni koni!" .m.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)