Aihe: Raskaan musiikin sooloskaba 93 äänestys
1
aalataur
15.09.2024 00:09:00 (muokattu 15.09.2024 02:15:00)
 
 
Jarkre: Tosi hyvä alotusteema, sopii jotenkin taustan meininkiin kuin ohjus kremliin. Hyvää vetämistä muuallakin. Parhaita tiluja tuli tonne loppuun ton laulun päälle, siellä oli jotain erittäin toimivia ääniryppäitä. Muuallakin oli ihan pätevää vetoa, tuo alun idea kyllä kesti toistamista myös kakkososan päälle. Soundit oli aika omaleimainen tähän taustaan jotenkin, mutta ei haitannutkaan 3p
 
Juzpe: Hyviä epäsovinnaisia bendejä kuten usein sulla. Helvetinmoista turboahdettua rocktilutusta, ehkä vähän läikkyy yli välillä ku on niin haastavaa kamaa ahdettu tähän. Mutta pääosa osuu mukiin ja hyvin maistuu. Huomattavasti nopeammin kyllä kasasit soolosi (20min) kuin allekirjoittanut, etenkin siihen nähden hyvä veto 1p ja plussa hulluista tilusta, oli vähän liiankin hulluja paikoin
 
Vesku: Bluesmeininki kävi tähän kyllä oikein hyvin. Ehkä olisit voinut leikkiä enemmän molli/duuri-pentatonisen vaihtelulla, tässä oltiin aika mollilaatikossa. Kakkososassa mukavasti vaihtui sävy, joka sopi taustaan. Ehkä hieman "tuttua ja turvallista" verrattuna herrojen J&J kokeilevampiin vetoihin, mutta ei paha ollenkaan 1p
 
Jaaha, nyt olikin sitten 5p jaossa eikä 6p kuten normaalisti
http://hikipedia.info/wiki/Tilutus
Vesa423
15.09.2024 11:10:27
3p Juzpe: Villit bendit ja muutenkin räväkkää hyvin kulkevaa meininkiä. Soolossa myös kivasti rakennetta ja erilaisia jaksoja, joista tulee tartuntapintaa.
1p Jarkre: Jännä enempi jonkun country/southern rock-biisin mieleen tuova soundi. Soittopuolellakin samaa henkeä, eli hyvin kulkee omaperäisillä vähän metallipuolen kliseistä sivuun menevillä urilla.
1p aalataur: Hyvin kulkevia ripeitä kuvioita, taustan hengessä. 0:27-0:29 kuviossa osuva extreme-viittaus. Ehkä vähän enemmänkin olisi voinut olla erilaisia jaksoja ja tilutusta rikkovaa rakennetta mukana.
Jarkre
15.09.2024 21:44:09 (muokattu 15.09.2024 21:45:41)
2p Juzpe: "This one goes to eleven" tyylistä tilutusta. Noin kohdassa 0:45 todella hieno dissonanssi fraseeraus. Makuasia oliko tamä Steve vai George Lynch vaikutteista mutta hienon kuuloista mättöä.
 
1p Vesa423: Hienosti sulavuutta tullut tuohon sun soittoon. 0:19 paikkeilla myös hieno väläys toimivasta ja uskottavasta tilutuksesta.
 
2p aalataur: Ei ehkä parasta aalatauria mutta soitto silti tutusti nextillä levelillä teknisesti meihin muihin verrattuna. Erittäin hienoja nyansseja sun soitossa kauttaaltaan.
Juzpe
16.09.2024 11:36:25
 
 
Perkele ku oli lyhyt äänestys
 
Äänestän silti.
 
Aalataur 3p
 
Jarkre 2p
Adny
16.09.2024 17:11:26
 
 
Äänet kisan ulkopuolelta:
 
Juzpe 2p
aalataur 1p
Vesa423 1p
Jarkre 1p
 
...ja pahoitteluni/onnitteluni?
aalataur
16.09.2024 18:19:16 (muokattu 16.09.2024 18:20:12)
 
 
Juzpelle voitto ja työt! Ihan hieno kisa, vaikka vähäinen osallistujamäärä.
 
Juzpen tausta oli viimeks erittäin suosittu (ennätysmäärä vetoja kisan resurektion jälkeisellä aikakaudella), katsotaan mitä mies nyt keksii.
 
Edit: Ja pisteiksihän siis muodostui
 
Juzpe 8
Jarkre 7
Aalataur 7
Vesku 3
http://hikipedia.info/wiki/Tilutus
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)