Aihe: Kotistereoiden käyttäminen Pa:na
1
Thompson21
30.08.2024 13:54:50
Voiko mikserin kytkeä suoraan kotona olevaan vahvistimeen. Mikseriin tulee laulumikki ja akustinen kitara. Mikseristä 6.3 mm ulostulolla kytkin Marantz Model 40n vahvistimen CD-kytkentään RCA-liittimellä. Ääni tuli, mutta pientä poksumista ja tuntui ettei kytkentä ole oikein pyhä.
 
Onko lähtevänssä äänessä niin paljon tehoa, että voi rikkoa laitteet?
 
Kaiuttimina on Dali Oberon 7 passiivikaiutinpari ja subbarina Rel t/7x
ituvirtanen
30.08.2024 16:18:28
 
 
https://www.sweetwater.com/insync/u … rstanding-signal-levels-audio-gear/
 
Oletettavasti pusket mikseristä turhan isolla tasolla signaalia. Vertaa äänen voimakkuutta vaikkapa CD:llä ja mikserillä.
 
Erilaiset poksut ja naksut saattavat vähetä, jos panet kaikki sähköt samaan jakolautaan maalenkkien välttämiseksi.
nakedzen
30.08.2024 17:12:23
Jonkinlainen kompura/limitteri varmaan hyvä olla ettei käräytä kajareita/vahvistinta.
Chuck Norris on paras Power Ranger
Thompson21
30.08.2024 17:14:38
Huh, multa varmaan puuttuu joku kromosomi tai sitten niitä on liikaa. Vaikka kuinka tankkaan näitä, ei kyl äly riitä ymmärtämiseen. Olen kyllä korkeakoulun käynyt, mutta silti menee yli hilseen. Pitäisikö tuohon mikserin ja vahvistimen väliin laittaa joku esivahvistin, jotta ääni toimisi?
Kötöstelijä
30.08.2024 17:18:13
Thompson21: Huh, multa varmaan puuttuu joku kromosomi tai sitten niitä on liikaa. Vaikka kuinka tankkaan näitä, ei kyl äly riitä ymmärtämiseen. Olen kyllä korkeakoulun käynyt, mutta silti menee yli hilseen. Pitäisikö tuohon mikserin ja vahvistimen väliin laittaa joku esivahvistin, jotta ääni toimisi?
 
Mikseri toimii esivahvistimena. Signaalitasossa saattaa olla piikkejä, jotka kompura/limitteri tasottaisi. Jos sellaista ei ole niin ne piikit menee läpi, voivat klipata jo päätteen sisäänmenossa ja jos ei niin menevät sitten kajareille. Yksi vaihtoehto on laittaa mikseristä gainia isommalle ja volaa pienemmälle, se saattaa kuulostaa vähän vähemmän huonolta.
McNulty
30.08.2024 21:51:37
En suosittele.
Kotistereoiden kaiuttimet eivät ole tehty laulukäyttöön. Ensimmäinen karjaisu mikkiin, niin kyseiset kaiuttimet ovat kaput. Jos tarkoitus on heittää jonkinlaista trubaduuri- tai duokeikkaa (laulu + kitara), niin suosittelen suosiolla käytettyä PA-käyttöön tarkoitettua aktiivikaiutinta. Mikki ja kitara kiinni mikseriin, mikserin ulostulosta aktiivikaiuttimeen ja laulu raikaa sekä soitto soi.
moving in stereo
jaripat
30.08.2024 23:07:16
On syy siihen, että on PA-laitteita ja kotistereoita. Kotistereoilla saa toistettua ääntä eri laitteista, mutta PA- laitteet ovat bändikäyttöä silmällä pitäen valmistettuja, moneltakin kantilta. Kokeile, testaa ja opi. Tai, kuuntele stereoista äänitteitä / radiota ja hommaa jonkun sortin PA:ta bändihommiin. 50:lläkin voi saada jtn. (Sen sijaan, että rikkoo kallimmat kotistereot)
 
Pelkkää vahvistinta voisi jopa yrittää käyttää, mutta kaiuttimet ovat eri juttu.
WanhaWetäjä
31.08.2024 10:12:33 (muokattu 31.08.2024 10:13:35)
 
 
McNulty: En suosittele.
Kotistereoiden kaiuttimet eivät ole tehty laulukäyttöön. Ensimmäinen karjaisu mikkiin, niin kyseiset kaiuttimet ovat kaput. Jos tarkoitus on heittää jonkinlaista trubaduuri- tai duokeikkaa (laulu + kitara), niin suosittelen suosiolla käytettyä PA-käyttöön tarkoitettua aktiivikaiutinta. Mikki ja kitara kiinni mikseriin, mikserin ulostulosta aktiivikaiuttimeen ja laulu raikaa sekä soitto soi.

 
Niin no kyllähän kotistereot voi toimia ok jos kaapit ovat suht tanakat, itellä on sellaset puolimetriä korkeat kasarilta peräisin olevat 4-tie "hilipsit" joita luukutan joskus aika kovaa stagepianolla,kitaralla, bassolla, miksei myös laululla, soitan tausojen kaa ja käytän myös monnareina äänityksissä ja myös kuuntelen musaa noiden kautta, vahvistimena muutaman satkun halpis digivahvistin, ei ongelmia.
 
Mikserin/esivahvistimen virkaa ajaa Line6 Helix jonka kautta olen reitittänyt pianon, kitarat, basson ja laulun joko äänikortin kautta iMacciin tai suoraan digivahvariin Helixin toisista ulostuloista.
Jos olen yksin himassa niin kyllä tuolla saa aikaan sellasen mökän että pienehköön soittotilaan en isompaa kaipaa.
 
MUTTA reilusti alle tonilla saa jo pikkumikserin jossa on asialliset kaiut (jos jo olemassa oleva ei kelpaa)+ hyvät keskihintaiset aktiivikaapit + kaappitelineet+ tarvittavat johdot joten en lähtisi missään tapauksessa 2500€ maksavaa Marantzia kaappeineen riskeeraamaan käyttämällä niitä PA:n tapaan jossain keikalla. Jos kuitenkin on kyse vaan himassa soittelusta ja varsinainen PA ei istu ympäristöön niin mikserin line outista Marantzin line inniin lähtisin kokeilemaan, saattaisi onnistua paremmin vs CD inputtiin.
 
Ko Marantz on ilmeisen laadukas ja tehokaskin vahvistin joten oletan kaappienkin olevan samaa tasoa, digisärö ja poksuminen tuskin niistä johtuu eli joku moka säädöissä/kytkennöissä lienee kyseessä siellä päässä mistä ääni lähtee.
Ollaan hiljaa saadaan kalaa...ei sovi mulle eli perseitä ei nuolla!
Sax-pappa
31.08.2024 11:18:40
WanhaWetäjä: Niin no kyllähän kotistereot voi toimia ok jos kaapit ovat suht tanakat,
 
Ko Marantz on ilmeisen laadukas ja tehokaskin vahvistin joten oletan kaappienkin olevan samaa tasoa, digisärö ja poksuminen tuskin niistä johtuu eli joku moka säädöissä/kytkennöissä lienee kyseessä siellä päässä mistä ääni lähtee.

 
Tässä oli ne ydinasiat. Eli vastaus alkuperäiseen kysymykseen: Kyllä voi kytkeä ja asiallisesti käytettynä mikään ei hajoa. Ei se mikistä tuleva laulu ole sen kummallisempaa kuin levyltä tuleva. Aina äänentoistossa vahvistin viimeisenä päälle ja ensimmäisenä pois.
Sax-pappa
31.08.2024 14:16:59
Laulava Kylätohtori: Vaikka olisikin mahdollista, niin onnistuneessa käytössä on sen verran monta jossia ja oletusta, että aloittajan kuvaamalla tietämyksellä lienee parasta ihan vaan hankkia pa soittohommiin ja jättää Maranz musiikin kuunteluun. Aktiivi pa on aika paljon kätevämpikin kuin roudata tonnien kotisettiä mihinkään.
 
Jos tarkoitus on vain soitella hiljaa kotona, niin kai se sitten menee, kunhan kytkee ja käyttää oikein.

 
Toki vain kotisoittoon. Keikalle sitten keikkakamat.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)