Aihe: Viimeksi katsomasi elokuva ja sen arvosana
1 2 3 4 5580 581 582 583 584604 605 606 607 608
bedlam
14.08.2024 21:11:45 (muokattu 14.08.2024 21:13:43)
 
 
Milkop: Kyllä se Prometheuskin aika jöötiä on. 4 vaparia olisi vielä paikallisiin teattereihin, joten sama kai se olisi leffassakin Romulus käydä katsomassa. Odotukset ovat nollassa joten pettyä ei tarvitse.
 
No Prometheus on mulle sellanen 7/10 ja Covenant 3/10 joten mulle ne on ihan eri levelillä. Joo Prometheuksessa oli tyhmiä ja jopa idioottimaisiakin juttuja, mutta silti se minua onnistuu viihdyttämään kovastikin. Kuten Alien Resurrectionkin. Tai jotkut vanhat B-kauhut joissa on otettu käsittelyyn elämää suuremmat teemat mutta heitetään väliin jotain amatöörimäisiä kökköyksiä. Joissain tapauksissa ne itse asiassa lisää viihdyttävyyttä. Ja onhan se visuaalisesti huikaiseva, isossa koossa ja kolmedeenä yhtä silmäkarkkia.
Levynkannet, logot, keikkajulisteet, nettisivut yms. http://www.petrilampela.com
trih
15.08.2024 02:19:39
mpekkanen: Alien : Romulus
 
Odotin paljon tätä elokuvaa ja jonkinlainen pettymys tämä oli. Siinä missä Prometheus ja Covenant toi uutta kulmaa Alien tarinaan, niin Romulus ei tuo mitään uutta. Heikoin lenkki mitäänsanomattoman käsikirjoituksen ohella on ääniraita. Jokainen tapahtuma on tehty teinikauhu tyyliin ja aina kun tapahtuu, niin sen kuulee myös säikyttelynä ääniraidalla.
Elokuva tuntui myös melko puuduttavan pitkältä, vaikka on parituntinen leffa.
Minusta tämä on kenties huonoin Alien elokuva, mitä tähän asti on tehty.
Kyllä tämän kertaalleen katsoo, mutta siinäpä se sitten onkin.
 
3-/5

 
Tää arvostelu liippaa aika läheltä sitä omaa. En ole siis nähnyt vielä nähnyt leffaa. Fan service ei kiinnosta tippaakaan.
 
Paskin Alien-saagaan liittyvä leffa on AVP2. Siitä on vaikea pistää paskemmaksi. Kaiken tällaisen katson kuitenkin, ja onhan näissä joskus ihan hyviä kohtauksia.
 
Onneksi ei ole mitään ennakko-odotuksia tähän maailmaan sen jälkeen kun Sigorney Weaver ei ole ollut mukana.
Milkop
15.08.2024 07:30:49
 
 
AVP2 on kyllä tosiaan kevyesti huonoin. Typerää pimeässä säheltämistä liian nopeilla leikkauksilla. Ei se pökäle mitenkään kyllä Predatoriakaan mairittele. Onneksi viimeisin Prey oli ihan ok.
"Jos olet suuren hotellin aulassa ja kuulet 'Tonava Kaunoisen' soivan, häivy vähän helvetin äkkiä. Älä mieti. Juokse."
bedlam
15.08.2024 14:56:50 (muokattu 15.08.2024 15:05:19)
 
 
mpekkanen: Covenant pistää päätöksen Prometheuksessa alkavalle tarinalle ja musta molemmat elokuvat on jo siksikin katsomisen arvoisia.
 
No minusta Covenant pisti päätöksen Prometheuksen tarinalle yhtälailla kuin Alien3 pisti päätöksen Aliensin tarinalle. Sillä erotuksella että Alien3 oli kuitenkin hyvä leffa.
 
Ulkomaisilta katsojilta sekä myös kotimaisilta kriitikoilta tämä Romulus on saanut todella kovaa hehkutusta ja esim. Rotten Tomatoesin pojot on heittämällä parhaimmat sitten Aliensin, jännä että kotimaisilta katsojilta tuntuu saavan kuitenkin pelkkää ryöpytystä. Toki hehkutettiinhan sitä ohjaajan Evil Dead -remakeakin ja ei se minusta ollut oikein mistään kotosin.
 
Tekisi mieli käydä vilkaiseen, mutta ehkä odotan kuitenkin että voi kotona katsoa, jos katselis koko leffasarjan läpi ja sitten tän päälle.
Levynkannet, logot, keikkajulisteet, nettisivut yms. http://www.petrilampela.com
Alfons Åberg
17.08.2024 20:11:08 (muokattu 17.08.2024 20:12:05)
Top Gun (1986)
 
Tom Cruisen tähdittämä alakulttuurin valtavirtaan tuonut rymistely. Elokuva alkaa jo lupaavasti punaisena hehkuvan taivaan alla, kun lentotukialuksella hydraulisen rampin mäntä suoristuu Harold Faltermayerin musiikin tahdissa. Tästä pärähtää myös tunnari Highway to the danger zone soimaan. Letkua vedetään suoraksi kiitoradalle ja näemme hehkuvia turbiineita.
 
Sitten leikataankin suoraan ilmataisteluun. Miesten kesken, naisia ei ole tiellä. Hikisiä naamoja, nokkelaa sanailua. Temppuilu johtaa jälkipuinteihin ja Macverick saa kuulla kunniansa kun on muun muassa- hyi - pelehtinyt amiraalin tyttären kanssa.
 
Leikataan luokkahuoneeseen, hikisiä naamoja ja miesten kesken tsempataan toisia. Miesten keskinäisessä sanailussa alleviivataan, miten naiset ovat näissä hommissa vain tiellä. Siitä suunnataan kapakkiin, nokitellaan uhmakkaasti ja vertaillaan verbaalisesti varustuksen kokoa. Miehet myös intoutuvat yhteiseen karaoke-esitykseen, miehet kuin junassa kerrassaan. Jopa naisen kanssa koitetaan tehdä lähempää tuttavuutta yrityksen jäädessä hihihi -tasolle.
 
Uusi päivä koittaa taas, taistelukoulutuksen muodossa. Jälleen ollaan tilanteessa, jossa nainen yrittää rikkoa miehistä harmoniaa. Kohtauksen päätteeksi näemme porraskäytävän tehostemaalaukset joissa hävittäjäkoneen nokka on jylhästi suunnattu ylöspäin.
 
https://muusikoiden.net/dyn/users/182139.jpg
 
Tuossa on noussut muukin kuin lentokonedetaljin nokka. Sitten ollaan taas ilmataistelemassa ja joudutaan jälkipuinteihin. Jälkipuinneisss Maverick yllättäen buukkaa treffit naisen kanssa. Mutta sitten mennään: hikisten miesten rantalentispeli! Wohoota huudetaan ja karjutaan. Kunnes Maverick syöksyy moottoripyöränsä kera treffeille.
 
Miehisten luokkahuonejaksojen jälkeen onkin vuorossa ensimmäinen panokohtaus, yllättäen miehen ja naisen välillä. Kunnes taas on aika lentoharjoitusten. Miehet jakelevat radioteitse irtoherjoja ja sitten onkin aika suihkuhetken. Maveric tarjoilee kutsuvasti Icemanille pyyhkeen verhoamaa peffaansa, vaikkei mitään graafista tapahdukaan.
 
Ryyppäjäisten jälkeen on taas aika vertailla tykkejä ilmailuharjoituksessa. Tämä päättyy kuitenkin traagiseen hätälaskuun Goosen menehtyessä. Sekään ei estä Maverickia jälleen tarjoilemasta peffaansa altaaseen nojaten. Joka tapauksessa, Maverick meinaa lopettaa hommat. Pakollista "hei älä nyt" huopaamista. Maverick käy myös tapaamassa kouluttajaansä tämän kotona, kouluttajalla on TOPGUN -lippis vapaa-aikanakin päässä.
 
Maveric ilmestyy kurssijuhlaan ja onnittelee blondatulla kuontalonsa varustettua Icemania, miehet läpsyttelevät toisiaan olalle ja pääsevät Intian valtamerelle hommiin. Maveric tukialuksella ohjaimiin noustessaan vemputtaa isoa ohjusta kädellään. Seuraa fallistinen ilmataistelu ja voittoonhan se päättyy. Miehet onnittelevat ohjukset tanassa toisiaan.
 
Kapakissa Maverick kohtaa jälleen naisen, ja sanoo "tästä voi tulla hankalaa". Niinpä, miesten kesken aina mukavampaa, naiset ovat siinä tiellä. Lopussa kaksi hävittäjää kaahaa auringonlaskuun, oikeat miehet ohjaimissaan, LOPPU.
 
Edellä kuvattu oli tajunnanvirtainen reaaliaikakooste siitä, mitä kuvaruudulla näkyi juuri nyt. Se ei kuitenkaan vastaa askarruttavaan kysymykseen, jota mietit jos luit tänne asti (ehkä et). Onko Top Gun homoelokuva?
 
Vastaus kysymykseen jaarittelematta: on.
 
4/5
"Oh yeah, ketchup please. Die Hard kakkone"
Torniojaws
17.08.2024 23:25:57 (muokattu 17.08.2024 23:26:20)
 
 
bedlam: jännä että kotimaisilta katsojilta tuntuu saavan kuitenkin pelkkää ryöpytystä. Toki hehkutettiinhan sitä ohjaajan Evil Dead -remakeakin ja ei se minusta ollut oikein mistään kotosin.
 
Oma vaikutelma on, että jopa eka Alien, jos se julkaistaisiin nyt, saisi porukalta "ihampaska" -arvosanoja ;) Kriteerit on niin tiukat että ehkä yksi leffa per vuosi, jos sekään, saa yläpeukkua.
Vortech Industrial Death Metal
Tuomoo
18.08.2024 00:52:20
Alfons Åberg: Top Gun (1986)
 
Myönnettäköön, että en ole tätä elokuvaa ikinä nähnyt, mutta Maverickin kävin katsomassa teatterissa. Mutta annoin plussan realistisesta kuvauksesta.
 
Onko Top Gun homoelokuva?
 
Vastaus kysymykseen jaarittelematta: on.

 
Tämähän on fakta, tämän tietääkseen ei ole pakko edes nähdä ko. elokuvaa.
19.2.2021 never forget
bedlam
18.08.2024 11:20:02 (muokattu 18.08.2024 14:07:00)
 
 
Torniojaws: Oma vaikutelma on, että jopa eka Alien, jos se julkaistaisiin nyt, saisi porukalta "ihampaska" -arvosanoja ;) Kriteerit on niin tiukat että ehkä yksi leffa per vuosi, jos sekään, saa yläpeukkua.
 
Nurinkuriselta kuulostaisi. Ekan Alien-leffan tullessa elokuvien taso oli huomattavasti kovempi, joten päinvastoin nykypäivänä pitäisi olla kai löyhemmät kriteerit hyvälle leffalle. Muistan John Carpenterin arvion ekasta Alienista, meni jotenkin että "tylsä ja huono remake It! The Terror from Beyond Space -leffasta". Ja lytättiinhän The Shining ja The Thing muun muassa ilmestyessään, sillon tuli vaan kovia klassikoita joka vuosi niin paljon.
Levynkannet, logot, keikkajulisteet, nettisivut yms. http://www.petrilampela.com
mpekkanen
18.08.2024 12:12:46
Torniojaws: Oma vaikutelma on, että jopa eka Alien, jos se julkaistaisiin nyt, saisi porukalta "ihampaska" -arvosanoja ;) Kriteerit on niin tiukat että ehkä yksi leffa per vuosi, jos sekään, saa yläpeukkua.
 
Näin ekan Alienin joskus kasarin puolessa välissä ja tykkäsin kyllä elokuvasta jo silloinkin. Ei tämä uusi Alien pääse elokuvana edes likelle niitä sfaarejä, mihin tuo eka leffa.
Minusta elokuvia ei kannata tehdä ollenkaan jos ei ole mitään uutta kerrottavaa. Tämä uusin Alien on valitettavasta vain vanhan kertausta.
Henri Henri Olavi
19.08.2024 11:40:40
Longlegs.
 
Mukavan simppeli ja suoraviivainen pieni elokuva. Ei mitään mystisyyksiä, eikä tajunnanvirtaa. Mukava välillä katsoa tällaisiakin. Tykkäsin.
En flaska Kron Cola, söt bakeri med.
Ed_Guy
19.08.2024 19:18:18
Henri Henri Olavi: Longlegs.
 
Mukavan simppeli ja suoraviivainen pieni elokuva. Ei mitään mystisyyksiä, eikä tajunnanvirtaa. Mukava välillä katsoa tällaisiakin. Tykkäsin.

 
Jostain luin että tän pitäis olla hemmetin hyvä. Tykkäsin kyllä tunnelmasta mutta vähän jäi jotenkin ontoksi.
En jaksa.
Ali Boom Boom
19.08.2024 19:35:41
Axel F. Oli jotenkin perhanan tylsä juoni ja päälle liimattu se isä-tytär -dilemma.
Muutoin oli kiva, kun vanha jengi oli koolla taas. 2/5.
Losing all hope is freedom.
Henri Henri Olavi
19.08.2024 20:56:41
Ed_Guy: Jostain luin että tän pitäis olla hemmetin hyvä. Tykkäsin kyllä tunnelmasta mutta vähän jäi jotenkin ontoksi.
 
Eihän siinä juuri mitään sisältöä ole, mutta toi mieleen kivasti kasarileffojen fiilistä.
En flaska Kron Cola, söt bakeri med.
-Spade-
20.08.2024 07:49:10
Ali Boom Boom: Axel F. Oli jotenkin perhanan tylsä juoni ja päälle liimattu se isä-tytär -dilemma.
Muutoin oli kiva, kun vanha jengi oli koolla taas. 2/5.

 
Oli vaan hämmentävää, kun muista oli tullut vanhoja ukkoja ja Murphy näytti suunnilleen samalta kuin kasarilla :)
Ohan se varma.
trih
25.08.2024 16:49:38
Furiosa: A Mad Max Saga
 
Tää yllätti hyvyydellään, kunnon toimintaa ja huikeita ajopelejä. George Millerillä on kyllä selkeä visio Mad Max -maailmaan. Chris Hemsworth veti kanssa erikoisen roolin Dementuksena, tuli vähän jotkut Tom Hardyn roolit mieleen. Jotenkin tuntui, että itse Furiosa jäi vähän sivuun tässä mäiskeessä. Noista chaptereista tuli mieleen Valhalla Rising. Diggaakohan Miller siitä leffasta?
 
Ja ne moottorien soundit, niitä korostettiin. Hämmentää se, että mikä niissä inehmoa viehättää. Joku V8 soundi on kuin musiikkia korville :D
 
5/5
libera te tutemet ex inferis
Henri Henri Olavi
25.08.2024 16:55:54
trih: Furiosa: A Mad Max Saga
 
Tää yllätti hyvyydellään, kunnon toimintaa ja huikeita ajopelejä. George Millerillä on kyllä selkeä visio Mad Max -maailmaan. Chris Hemsworth veti kanssa erikoisen roolin Dementuksena, tuli vähän jotkut Tom Hardyn roolit mieleen. Jotenkin tuntui, että itse Furiosa jäi vähän sivuun tässä mäiskeessä. Noista chaptereista tuli mieleen Valhalla Rising. Diggaakohan Miller siitä leffasta?
 
Ja ne moottorien soundit, niitä korostettiin. Hämmentää se, että mikä niissä inehmoa viehättää. Joku V8 soundi on kuin musiikkia korville :D
 
5/5

 
Mua taas vitutti ne autot ja pärrät ja moottorit. En jaksanut katsoa loppuun saakka.
En flaska Kron Cola, söt bakeri med.
arppah8
26.08.2024 14:14:59
 
 
Henri Henri Olavi: Mua taas vitutti ne autot ja pärrät ja moottorit. En jaksanut katsoa loppuun saakka.
 
Nuo ovat kuitenkin olleet käsittääkseni alusta saakka oleellinen osa MadMax-maailmaa, joten ehkä et kuulunut kohderymään ollenkaan :D
 
Pitäisi tämä itsekin jaksaa tiirailla jossain välissä, kun on jäänyt toistaiseksi väliin. Ja käydä ihan teatterissa asti tsekkaamassa Alien: Romulus.
Status: Asiallinen mies, puhaltaa 1.37 promillea klo 7.30. Ostamatta ei testata!
Henri Henri Olavi
26.08.2024 14:55:54 (muokattu 26.08.2024 14:56:01)
arppah8: Nuo ovat kuitenkin olleet käsittääkseni alusta saakka oleellinen osa MadMax-maailmaa, joten ehkä et kuulunut kohderymään ollenkaan :D
 
Pitäisi tämä itsekin jaksaa tiirailla jossain välissä, kun on jäänyt toistaiseksi väliin. Ja käydä ihan teatterissa asti tsekkaamassa Alien: Romulus.

 
Tykkäsin todella paljon Mad Maxista ja Mad Max 2:sta. Sen jälkeiset eivät ole kolisseet. Varmaan johtuen siitä, että ekan ja tokan näin lapsena ja silloin ne oli aivan upeita leffoja.
En flaska Kron Cola, söt bakeri med.
mpekkanen
26.08.2024 15:05:00
Minusta nuo Mad Max elokuvat on just noin 10v tarkoitettu. Ei toimi enää täysi-ikäisenä.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)