Aihe: Mnemic
1 2 3
masterhat
12.08.2024 12:46:04 (muokattu 12.08.2024 12:47:11)
nyt on oman Mnet historian kovin nosto!
 
olin kuullut bändin nimen joskus, mutta en musiikkia satunnaisia spotify osumia lukuunottamatta, ja ei ollut jäänyt mieleen yhtään.
 
Nyt kuitenkin 2024 Dark River festareilla Suomessa näin tämän bändin, niin pakko sanoa, että oliphan kovaa jytää, ja sairaan upea rumpali ja kitarassaruntttasoundi, laulajakin oli energinen, vaikka vokaalit oli ehkä vähän sivuroolissa tässä musassa
 
iski ihan helvetisti, ja tutkin hieman ,niin tämähän on jeesuksen vanha bändi, ja nyt siis joku uudelleen lämmittely meneillään?
 
Kyllä jäi Before the Dawn, BRHG ja jopa Katatonia kakkoseksi festarivetoina. Itseasaissa tuo BRHG oli liiankin kliinistä tavaraa, melkein kuin olisi musavideota katsonut livenä, joka on varmasti hyvä asia monelle, mutta iteäni vähän häiritsi.
Ja mitä before the dawniin tulee, niin iso lampaanperse siitä, että toiset kitarat tulivat taustanauhalta. Muuten sekin oli ihan jees, ja kait se Paavo ihan OK tuohon istui. Sen tiedän, että Tuomaksen rumpalointi jäi kyllä kauas mnemicin taakse, vaikka olihan musakin erilaista.
Duro
12.08.2024 18:18:17
Iteki menin kaverin tönimänä tsekkaamaan Mnemicin Dark Riveris ja pääs yllättämään mainioudellaan. Tiukkaa soittoa ja hyvää soundia. Ei ollu ennestään juuri tuttua, joskin muistan kuunnelleeni tätä joskus 2010 ehkä biisin tai pari mut tän mallinen musiikki ei vielä tuolloin oikeen iskeny.
Prönts.
Stoalainen
13.08.2024 13:27:04 (muokattu 13.08.2024 13:30:35)
Joo. Sekä Mechanical Spin että Audio Injected soi edelleen toistuvasti korvanapeissa. Sanoinkuvaamaton tunne valtasi kehoni ja mieleni, kun kuulin, että bändi palaa keikkalavoille Bøgballen johtamana. Ja että settilista käsittää ainoastaan kahden ensimmäisen täyspitkän biisejä. Dark Riverin kuitenkin työkiireiden vuoksi missasin, mitä tuun katumaan vielä pitkään, erityisesti teidän kokemusten jälkeen. Oon kuitenkin toiveikas, että perään saataisiin klubikiertue. Ehkä jopa uutta musiikkia?
Voihan tuulikello sentään.
ramionparas
13.08.2024 14:23:37
 
 
Harmittaa kyllä kun toi HMF oli samaan aikaan. Olisi muuten voinut harkita tuota Dark Riveria. Luulisi, että klubikiertue tulee. Onkohan nämä festarivedot vähän semmoisia, että kattellaan onko ihmisillä kiinnostusta vielä bändiä kohtaan?
Iskusävelmä podcast! http://www.linktr.ee/iskusavelma
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)