Aihe: Bassoääniä tarjolla !
1
TompBass
06.08.2024 20:12:18 (muokattu 06.08.2024 20:23:28)
Millaisia kokemuksista porukalla on teatterimuusikon hommista?
Sir Roger
07.08.2024 13:24:46
Päivystäväbasisti: Millaisia kokemuksista porukalla on teatterimuusikon hommista?
 
Ei ole kokemusta, mutta varmasti mielenkiintoista!
"Harmony is when you find two note that love another."
WanhaWetäjä
07.08.2024 14:11:35
 
 
Yllättäen tästäkin alueesta on kokemusta, kun paljon tekee niin kaikkea tulee eteen which is nice! Yksi vajaa puoli vuotta kestänyt nuorisomusikaali pienessä mutta ihan oikeassa teatterissa Pirkanmaalla, pro tuotanto josta sai ihan palkkaakin, jopa treeneista ainakin matkakulut.
Alkuun normi kokoontumiset ja tutustumiset bandin kanssa, sitten treenit, taisi olla pari kuukautta, ekana bandin kaa, sitten koko porukalla, esitykset n. 3-5 kertaa viikossa, taisi olla joku taukokin välissä. Ihan kvartettihommaa normi kokoonpanolla.
Viikko ja muutama näytös meni ennenkuin homma alkoi mennä rutiinilla.
 
Kiva ja varmasti myös kehittävä kokemus, voin suositella, bandin kapun lisäksi treeneja kävi alkuun ohjeistamassa proggiksen sovittaja jolta sai vinkkejä ja ohjeistusta moniinkin asioihin, toki ko musikaalista on kuultavissa levytettyä materiaalia sekä myös isojen teatterien versioita maailmalta.
 
Ehdottomasti tekisin toistekkin.
 
Heh...hauska yksityiskohta oli rumpalin laput, hällä oli 2 nuottistadia ja niiden välissä joku pahviviritys että sai 4-5 sivusen potpurin kerralla näkyviin, iPadilla pärjäsi hyvin kun oli bluetoothpoljin sivujen kääntämiseen. Vanha iPad oli toki mukana varalla mutta mitään ongelmia ei ollut, ei myöskään kitaran digivermeen kanssa.
Ollaan hiljaa saadaan kalaa...ei sovi mulle eli perseitä ei nuolla!
Kefiiri
07.08.2024 16:04:52
Yksi tuttu rasittui kun joutui yhtä mittaa vaihtamaan klarinetista saksofoniin ja hommasi jonkinlaisen sähköpillin josta sai näppärästi molemmat soundit.
En ole musiikin asiantuntija.
Sir Roger
08.08.2024 13:06:11
Nyt kun muistelen niin erään yrityksen harrastajateatterin (Tays) kanssa yhteinen keikka.
Emme tosin osallistuneet varsinaiseen teatteriesitykseen mutta vuorottelimme teatteri/ pämdi, oli ihan hauskaa ja vaihtelevaa normikeikalle!
"Harmony is when you find two note that love another."
Anonymous-jazz
16.08.2024 05:30:44
 
 
WanhaWetäjä: Yllättäen tästäkin alueesta on kokemusta, kun paljon tekee niin kaikkea tulee eteen which is nice! Yksi vajaa puoli vuotta kestänyt nuorisomusikaali pienessä mutta ihan oikeassa teatterissa Pirkanmaalla, pro tuotanto josta sai ihan palkkaakin, jopa treeneista ainakin matkakulut.
 
Katsos... No sitten meillä on jotain yhteistä.
 
Minäkin meinaan soitin nuorisomusikaalissa nuorena.
 
https://www.youtube.com/watch?v=90upLu8qiNM
"In a time of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act" - George Orwell
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)